Cesta k šetrnějšímu bydlení

Není pochyb, že současný životní standard je náročný na spotřebu energie i vody. Zároveň není pochyb, že příroda už volá na poplach a musíme jí ulehčit. Je proto třeba hledat cesty, jak k ní být ohleduplnější. Jednu prošlapává Pavel Podruh, který jako první Čech získal prestižní mezinárodní ocenění pro mladé The Outstanding Young Person – Výjimečný mladý člověk.

Ocenění, kterých se Pavlovi Podruhovi dostalo, je mnohem více. Vloni získal cenu za Inovace pro udržitelný rozvoj v rámci soutěže Manažer roku, na svém kontě má nejvyšší ocenění Evropské komise – EU Sustainable Energy Awards, cenu E.ON Energy Globe či ocenění OSN za společenský přínos. Za vším stojí jeho aktivity v rámci projektu Český soběstačný dům, jehož je zakladatelem a který vznikl v roce 2016 jako studentská architektonická soutěž zaměřující se na různé formy energetické soběstačnosti a sdílení. Nyní je již platformou, vyvíjející svá vlastní bateriová úložiště pro domácnosti a připravující testovací realizaci dvou kompletně zdrojově soběstačných domů. A právě o tomto projektu a zkušenostech z cesty k soběstačnosti jsme si s Pavlem Podruhem povídali.

Váš projekt se původně nazýval Český ostrovní dům. Znamená to, že jste opustil myšlenku úplné nezávislosti domu na veřejných sítích?

Spíš mě postupně začínalo mrzet, že jsme tím názvem trochu omezeni. Ke změně názvu na Český soběstačný dům vedl jednoduchý systémový fakt, že je užitečné mít doma cokoliv na škále od jednoho malého panelu s malou baterkou po skutečně kompletně energeticky soběstačný dům, který si veškerou energii vyrobí a spotřebuje. Nechtěl jsem už tedy uvažovat jen o extrému odstřiženého domu, toho totiž dosáhnou skutečně jen jednotky lidí a byla by škoda se uzavřít jen mezi ně. I částečná soběstačnost za to stojí, i když zrovna jeden kompletně odstřižený domek zrovna stavíme.

Je skladování elektřiny, tedy vývoj úložišť a baterií, klíčové pro rozvoj fotovoltaiky? Co brání většímu a rychlejšímu rozšíření?

Určitě, ukládání elektrické energie je klíčem k většímu rozvoji využívání obnovitelných zdrojů, tedy primárně sluníčka a větru. Jejich hlavní nevýhoda je nepředvídatelná výroba a tu právě řeší akumulace. Nemusí se nutně jednat jen o baterie, uvidíme, co všechno přinese budoucnost. A rychlejšímu rozšíření brání především mocný byznys založený na těžbě uhlí, který má lety vybudované vazby do nejvyšší politiky a tím pádem přímo do legislativy a to napříč Evropou a vlastně světem. To není žádná spiklenecká teorie, to je fakt, který vám potvrdí kdokoliv, kdo do zákulisního fungování jen trochu vidí. Obnovitelné zdroje mají dnes už skvělý obchodní potenciál, ale ještě se neprosadily naplno, v zákonech pořád zůstávají skrytí šotci. Naštěstí na úrovni domácností už je to pole působnosti docela široké.

Není nejdůležitější cestou k šetrnějšímu vztahu k přírodě především větší skromnost ve spotřebě jak energií, tak vody?

Zajímavé je, že tuto otázku jsem za poslední čtyři roky dostal poprvé až nyní od vás. Odpověď je samozřejmě nasnadě – ano! A nejen energie a vody, ale všeho. Dám vám takový příklad. Naši domácnost vedeme s mojí ženou na dnešní poměry docela minimalisticky a skromně, nekupujeme nic navíc, recyklujeme, opravujeme, nezanášíme si do života zbytečný majetek, věci. No a dělá to z nás mezi vrstevníky trochu mimoně, není moderní nemít. Proč si nedopřát, když to jde? Kromě toho, že ten nekonečný konzum není úplně udržitelný, tak taky zabírá velmi mnoho času. Člověk se pak musí o všechny ty statky starat, uklízet je a nemá třeba čas na své blízké. A věřím, že elektřiny, kterou si člověk sám vyrobí ze slunce, si trochu více váží a tolik s ní neplýtvá. Je to asi jako s rajčaty z vlastní zahrádky.

Ve vašich ukázkových domech plánujete vícestupňové využití vody, já však znám jen dvojstupňové – použít šedou vodu ke splachování a zalévání. Jaké další mezistupně máte na mysli?

Nejsem zrovna na tuto oblast technickým odborníkem. Každopádně kromě využití šedé vody maximálně využíváme vodu dešťovou. Tou se budeme po přečištění sprchovat, i když to prý aktuálně legislativně není možné. Samozřejmě s ní budeme i splachovat. Pokud dojde, teprve poté se tato vodovodní větev automaticky přepojí na vodu z vrtu.

Jaká cesta se vám zdá pro naše poměry, i vzhledem k velmi obtížné administrativě, nadějná?
Cesta pokory a skromnosti. To jste ale asi na mysli neměla. Za prioritu pokládám elektrickou energii, protože se celosvětově podílí téměř na šedesáti procentech lidmi vytvořených zplodin. V českých zásuvkách proudí v průměru za rok téměř 50 procent elektřiny vyrobené z uhlí. Každá trocha samovýroby se počítá. Začal bych tam. Každý může ten špinavý segment svou zásluhou trochu měnit a to už i v bytech bez možnosti fotovoltaiky. Existují už fajn dodavatelé, kteří vykupují energii pouze z obnovitelných zdrojů, jejich klienti pak svými platbami vlastně přímo podporují zapojené malovýrobce. Pořád ale nejsmysluplnější je skutečně si alespoň část své energie vyrobit ze slunce a uložit si pro svou spotřebu.

Máte na základě svých zkušeností doporučení pro ty, kteří chtějí při stavbě či rekonstrukci domu myslet ekologicky, a samozřejmě i ekonomicky?

Musím se přiznat, že se necítím dostatečně zkušený, abych někomu radil. Já osobně se skutečně snažím jít po prioritách, což se zdá být elektrická energie a voda.

Ve vašem projektu nevyužíváte státní dotace. Přitom je v současnosti možné získat podporu z programu Nová zelená úsporám na termické i fotovoltaické systémy. Vnímáte ji jako nástroj k rozšíření soběstačnosti, nebo vidíte nějaká úskalí?

Já se domnívám, že dotace jsou opravdu smysluplné pouze do opravdu specifických oblastí, především v sociální a vědecké oblasti. Myslím, že i dobře míněné krátkodobé podpory typu Nová zelená vlastně v dlouhodobém hledisku zvláštně kroutí trh a právem dávají náboje všem odpůrcům a klimaskeptikům. Osobně bych byl mnohem raději, kdyby stát orientoval svou obrovskou sílu na rozvázání legislativních uzlů, které notně napomáhají udržování současného stavu energetiky, ale i jiných oborů. Ubíral bych na dotacích, ale především bych ubíral na restrikcích a administrativě. Svobodnější trh by velice rychle ukázal, jak jsou obnovitelné zdroje elektřiny skutečně ekonomicky životaschopné. Bohužel za současného stavu si myslím, že dotace jsou paradoxně určitou brzdou, spolu s regulacemi.

Studentská architektonická soutěž Český soběstačný dům 2019

Předmětem 4. ročníku soutěže bylo vytvoření originálního konceptu maloobjemového rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu, spojující současný životní komfort, co nejefektivnější prostorové řešení, dílčí energetickou nezávislost a šetrnou filozofii. Studenti měli navrhnout využití konkrétního pozemku v Českém Krumlově o rozloze pouhých 374 m2, zastavitelná plocha byla omezena na 80 m2. Výška objektu nesměla překročit dvě nadzemní podlaží. Tedy častá situace, se kterou se potýkají mladé rodiny hledající vhodné místo k bydlení. Vítězné návrhy zde představujeme, osm nejlepších projektů je v kompletním znění zdarma ke stažení na www.csdum.cz.

Český soběstačný dům

Hlavní misí projektu Český ostrovní dům je akcelerace nástupu udržitelnějších technologií do běžných domácností a budov. Tým projektu spojuje výjimečně talentované studenty a špičkové profesionály. Společně navrhují stavby, které se snaží o udržitelnější zachování současného standardu životní úrovně. Škála aktivit sahá od velké studentské architektonické soutěže po vývoj vlastní řady bateriových úložišť a autonomních řídicích systémů budov, až k reálným prototypním stavbám. Veškeré informace, koncepty budov a know-how jsou zdarma k dispozici jednotlivcům i firmám. Hlavním partnerem projektu je GWL, největší distributor lithiových baterií v Evropě a Hypoteční banka. csdum.cz

JCI – Junior Chamber International

Leadershipová organizace JCI sdružuje po celém světě více než 200 000 členů v 5000 regionálních pobočkách 124 zemí světa za účelem rozvoje mladých lidí, networkingu, podpory obchodu a řešení lokálních problémů. Členové JCI každoročně nominují ze svých zemí lidi do 40 let, kteří svými aktivitami výjimečně podporují myšlenku šetrnosti, sociální rovnosti či ekologie. Do JCI v minulosti vstoupili i John F. Kennedy, Al Gore, Bill Clinton či Jacques Chirac, mezi nejvýznamnější držitele titulu The Outstanding Young Person patří i spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak.

Text: Miloslava Perglová
Vizualizace: archiv Český soběstačný dům

Datum vydání: 3. 2. 2020

Edit: