Český design v italském Miláně

České firmy nejsou na světovém veletrhu v italském Miláně žádnými nováčky. Českou republiku na Salone del Mobile Milano každoročně reprezentují a jejich expozice, předvádějící například originálně pojatá svítidla, křišťálové lustry či netradičně tvarovaný sedací nábytek, nechyběly na milánském výstavišti samozřejmě ani letos.

Mezi české značky, které letos na veletrhu představily svou produkci, patří zvučná jména jako Preciosa, Lasvit, Ton, Brokis a další. O tom, že většina českých vystavovatelů nebyla v Miláně k vidění poprvé, svědčil i nemalý zájem návštěvníků o jejich expozice a prezentované novinky.
Přestože specializovaná výstava svítidel s názvem Euroluce 2019 bude v Miláně k vidění až za rok, část letošních expozic již nyní odhalila také některé novinky ze světa svítidel a osvětlovací techniky. Na nich bylo patrné, že tomuto sortimentu stále vládne sklo a křišťál a světelné tyče i další prostorově výrazné světelné objekty jsou stále žádanějšími typy osvětlení.

Ve tvaru bramborového lupínku – Chips, ručně ohýbané lounge křeslo doplněné taburetem, jehož autorkou je designérka Lucie Koldová, představila společnost Ton. Subtilní konstrukci doplňuje masivně působící sedák vyplněný taštičkovými pružinami, jenž zajišťuje při sezení vysoký komfort a stabilitu materiálu i při vysoké zátěži. www.ton.cz

Sedací nábytek z kolekce Dowel, kterou nově doplnila dvoumístná pohovka, navrhlo pro firmu Ton Lime studio. Vysoká opěrka umožňuje sezení několika způsoby a předurčuje nábytek k využití nejen v domácnostech, ale také hotelových či kancelářských prostorách. www.ton.cz

Příběh českého designu

V rámci výstavních dní patřících Milan Design Weeku 2018 se konala také akce vskutku unikátní. U příležitosti 100. výročí založení Československa připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze výstavu nabízející průřez vývojem designu v českých zemích nazvanou The Story of Czech Design s podtitulem From Cubism to 21st Century. Premiéra této výstavy se odehrála právě v průběhu dubna v Miláně, přičemž dále během roku poputuje i do dalších evropských zemí a svou více než roční pouť zakončí v roce 2019 v Německu.

Život vdechnutý světlu: Preciosa představila na veletrhu interaktivní koncept The Breath of Light reagující na lidský dech, do něhož byla originálním způsobem zakomponována svítidla Pearl Drop. „Díky kreativitě, technologické důmyslnosti a vynalézavosti je možné i tradiční lustry transformovat do hravé instalace,“ vysvětluje umělecký ředitel společnosti Michael Vasku.

Společnost Lasvit získala letos v Miláně designového Oscara. Ocenění firma obdržela za celkovou koncepci své výstavy v milánském divadle Teatro Gerolamo, jehož prostor využila k instalaci skleněných výtvorů. Například pódium zdobily světelné efekty ze 108 lustrů z kolekce Neverending Glory od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse. www.lasvit.com

THE STORY OF CZECH DESIGN

17. 4. – 22. 4. 2018, Galerie Českého centra Milán

Výběr exponátů výstavy byl sestaven z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se vyrábějí v nezměněné podobě, nebo byly znovu do výroby vráceny.
Mezi vystavovanými předměty nechyběla klasická díla českého designu – židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě patřilo též kubistickým objektům a dalším předmětům užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Návštěvníci tak mohli obdivovat známé křivky slavné dózy Krystal od Pavla Janáka, proslulou židli od Vlastimila Hofmanna, křeslo od Jindřicha Halabaly či hračky od Ladislava Sutnara.
Vedle ikonických exponátů byly k vidění i obyčejné drobné předměty každodenního života, například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada další „všedních“ unikátů. Nechyběla ani pivní sklenice pro Pilsner Urquell od Ronyho Plesla, či ukázky zbrusu nových vizuálů firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii Grafický design.
Koncept projektu, kurátorský výběr děl i architektonické řešení výstavy mělo na starosti Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej) ve spolupráci s Ivou Knobloch (UPM), Štěpánem Malovecem a Sandrou Karáscony (Česká centra).

Siren je jedním z nejnovějších přírůstků do portfolia kolekcí společnosti Preciosa. Tato lampa v sobě ukrývá tři na sebe vrstvené zvony, které schovávají a odhalují kouzelné kombinace barev a textur a nabízejí četné možnosti nasvícení. www.preciosa.com/cs

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem a Českého centra Milán

Uložit

Datum vydání: 25. 6. 2018

Edit: