Centrální vysavače
S centrálním vysavačem nejenže dokonale a pohodlně uklidíte, ale ani se nenadýcháte prachu, který klasický vysavač vyfukuje zpět do místnosti. Vzduch z centrálního vysavače odchází potrubím rovnou ven z objektu, samozřejmě přefiltrovaný.
Čistota vzduchu při samotném vysávání je možná významnější výhodou centrálních vysavačů než to, že úklid s nimi je snadný a perfektní. Alergici či astmatici by k tomu mohli říci své.
Ukrytá síla
Z pohledu uklízejícího je centrální vysavač lehká a dlouhá hadice, která se zasune do zásuvky a vysává, navíc bez doprovodného hluku motoru. Za to, že takto funguje, může silný agregát propojený potrubím se zásuvkami. Je trvale umístěn daleko od místa vysávání, skryt v garáži, v technické místnosti nebo alespoň ve skříni či pod kuchyňskou linkou. Díky tomu, že se s ním při úklidu nemanipuluje, může být těžší, masivnější, a tedy i výkonnější než klasický vysavač, navíc při menší spotřebě elektrické energie. Nemusí být vybaven několikastupňovou cc a neztrácí tak svou sílu, protože nevyfukuje vzduch do místnosti jako klasický vysavač. Přesto je třeba nečistoty od vzduchu důkladně oddělit, nebudeme je přece vypouštět do ovzduší. Použitý způsob filtrace zásadně ovlivňuje životnost motoru. Je důležité zvolit takový způsob filtrace, který zajistí optimální poměr mezi propustností nečistot a účinností filtru. Filtry v sacích agregátech mohou být pevné středové se samočisticím efektem nebo pohyblivé, které se rovněž při svém pohybu částečně čistí. Oba způsoby jsou používané u nejprodávanějších systémů u nás. Způsobu filtrace u sacích agregátů proto věnujte náležitou pozornost, poraďte se, nechte si vše důkladě vysvětlit.
Zvolte si úroveň komfortu
Centrální vysavače se liší v tom, co umějí, a samozřejmě tomu úměrně i cenou. Nejjednodušší vysavače na suché sání pořídíte do rodinného domu za zhruba třicet tisíc korun. Musíte pečlivě dbát na to, aby se do systému nedostala žádná kapalina. Jejich výhodou je, že mohou být poměrně snadno instalovány i dodatečně do domu či bytu. Pokud chcete vysavač používat i na velký úklid, čištění koberců a mytí podlah, je možné rozšířit 118 základní vybavení o separační nádobu, v níž se zachycuje špinavá voda. Tímto způsobem se ztrácí výhoda jednoduché manipulace pouze s hadicí, nemusíte se však starat o údržbu potrubního systému. U centrálních vysavačů s kombinovaným sáním, které pořídíte asi za 40 000 Kč, si nemusíte lámat hlavu s vodou, která by se náhodně dostala do systému. Musíte však potom systém důkladně propláchnout, vysušit, vylít nádobu a vypláchnout ji. Pokud si chcete dopřát maximální komfort, zvolte plně automatické vysavače, které dokáží rovnou aktivovat i přisávání vody. Plná automatizace spočívá v tom, že vodu pak nemusíte vynášet, ale je odváděna rovnou do kanalizace. Údržba spočívá v občasném čištění síťky před vstupem do odpadu, jako třeba u pračky. U některých typů ani to ne, tam se o ni starají elektrické sondy. Do peněženky budete muset sáhnout hlouběji, takové vyjdou na 70 000 Kč a více. A pokud stojíte také o pohodlné šamponování podlah, koberců a čalounění, za zhruba 90 000 Kč pořídíte systémy, které to dokáží.
Hadice a její pomocníci
To, co nás při práci nejvíce zajímá, je vysavačová hadice. Standardně je velmi lehká a pružná, nemusíte se tedy bát, že na ni omylem stoupnete. Nejpraktičtější se jeví délka kolem devíti metrů, která obsáhne plochu až 110 m2, tedy obyčejně celé patro rodinného domu. Neinstalujte zbytečně více zásuvek, snížíte výkon systému. Hadice může být buď s vypínačem, který umožní kdykoliv vysávání přerušit, hadice bez vypínače spíná centrální jednotku vložením koncovky do zásuvky. I pro ty, kteří se chtějí vyhnout manipulaci s hadicí – smotávání a ukládání, nebo pokud na ni není v bytě místo, existuje řešení – vytáhnout požadovanou délku hadice ze speciální zásuvky napojené na potrubí ve stěnách domu. Šikovným pomocníkem je také speciální hadice pěkně po ruce tam, kde uklízíte často, třeba v kuchyni, ukrytá ve skříňce linky či v garáži. Nejen hadice, ale i její zakončení rozhodují o tom, jak pohodlný a dokonalý bude úklid. Každý povrch chce své, proto nepoužívejte jen jediný univerzální nástavec. Na plovoucí podlahy nebo parkety se hodí šetrný kartáč či suchý mop, na koberce, které se nechtějí vzdát chlupů našich čtyřnohých miláčků, existují různé typy turbokartáčů, pomocí speciálního nástavce můžeme „utírat“ prach na nábytku a tak dále. Do kuchyně či jinam, kde často zametáte, se vyplatí instalovat podlahovou štěrbinu. Přisunete k ní smetákem nečistoty a pak jen nožní pákou spustíte motor vysavače a smetí je pryč. Obdobné chytré zařízení můžete mít i přímo u kuchyňské pracovní desky.
Jak vybrat?
Jak jsme naznačili, záleží hodně na vás, co od vysavače chcete, tedy jaký vyžadujete komfort, a samozřejmě na velikosti podlahové plochy. Od ní se bude odvíjet požadovaný výkon. Důležité je, kam můžete umístit centrální jednotku. Pokud někam daleko, třeba do garáže, budete raději upřednostňovat výkon motoru, pokud budete mít agregát v obytné části, například v kuchyňské lince, bude důležitá zejména minimální hlučnost. V každém případě doporučujeme obrátit se na firmu, která připraví návrh do projektové dokumentace a sama zajistí i instalaci, nebo alespoň doporučí spolupracující firmu. Nekupujete si totiž jen vysavač, ale celý systém včetně rozvodů. Vaše spokojenost záleží tedy i na správné instalaci.
Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 12. 6. 2016