Byt na severu Čech
Byt na severu Čech pořídili rodiče dvou chlapců, aby nabídl pohodlí všem čtyřem členům rodiny. To spočívalo v dostatku prostoru, světla i vybavení, které je promyšlené do posledního detailu. Zatímco tyto těžko hmatatelné skutečnosti ocení spíše dospělí, děti jsou nadšené ze svého pokoje. Ten je připraven opravdu na všechno.
Majitelé koupili byt v rámci developerského projektu a ještě než byl dostavěn, rozhodli se využít služeb ateliéru I. D. Arch, s nímž měli již velmi dobrou osobní zkušenost z předchozí rekonstrukce pražského podkroví. Architekti Ivana Dombková a Rostislav Černík navrhli v porovnání s projektem nejen několik zlepšení týkajících se dispozice – například místo dvou koupelen jednu, přesunutí některých příček pro lepší návaznost jednotlivých prostor, ale především vytvořili pro jejich práci typicky moderní, elegantní, působivý a přitom ryze funkční interiér, kde nic nechybí ani nepřebývá.
MÍSTO PRO LIDI I VĚCI
Ze zádveří odděleného prosklenými posuvnými dveřmi se vchází do chodby, z níž lze volně vstoupit do velkorysého obývacího prostoru spojeného s kuchyní, dále do ložnice, dětského pokoje, koupelny a technické místnosti s pračkou. K dispozici jsou i dvě terasy – vstupuje se na ně z obývacího a dětského pokoje, ložnice orientovaná stejným směrem disponuje pouze oknem na terasu. Protože dům stojí v poměrně prudkém svahu, u pokoje chlapců je terasa v podstatě součástí okolního terénu a je zatravněná, u obývacího pokoje je už poměrně vysoko nad zemí, přibližně šest metrů.
U MOBILNÍHO STOLU
Obývací pokoj s kuchyní je kompletně vybaven nábytkem na míru. Díky masivnímu dřevu na podlahách i na jednotlivých kusech vybavení (vyjma kuchyně) a neutrálnímu barevnému ladění působí ryze moderní prostor přívětivě a poklidně. Za pozornost stojí „mobilní“ stůl. Pokud není potřeba jeho plocha v plné délce a šíři, zůstává částečně zasunutý pod kuchyňskou deskou, je-li třeba, lze jej vysunout – buď jen o kousek, nebo úplně, podle počtu návštěvníků. Podobné přizpůsobení případným hostům nabízí i rohová pohovka, z níž lze rozšířením a přidáním matrací vytvořit příležitostné spaní až pro čtyři osoby. Dalším netradičním prvkem je ohraničení kuchyňské pracovní desky ze tří stran. Toto řešení si přála majitelka, aby nebylo na pracovní plochu tolik vidět. Oblý tvar zakončení pak má jak důvod praktický, neboť umožňuje bezpečnější pohyb kolem ostrůvku, tak estetický: pohledově a pocitově působí měkčeji než ostré zakončení s rohy.
Ač se jedná o prostor moderní, našel v hlavní obytné místnosti uplatnění i rodinný příborník, k němuž mají majitelé vztah; architekti pro něj jednoduše vytvořili prostor. Podobně využili i starou truhlu. Ta slouží za vstupními dveřmi k odkládání klíčů a dalších drobností po příchodu domů a zároveň nabízí úložný prostor.
ADRENALIN PRO NEJMENŠÍ
Dokonalé klučičí království představuje pokoj pro dva syny, kterým byly v době, kdy se dnešní podoba bytu rodila, čtyři a jeden rok. Architekti pro ně zařídili malé hřiště v bytě s nápaditým adrenalinovým vybavením v podobě žebřin či hrazdy, na niž lze zavěšovat různé atrakce – houpačku, kruhy, šplhací lano… „Zavěsit se tu dá cokoli. Pro tento účel musely být provedeny výztuhy přímo do betonové konstrukce,“ komentuje Rostislav Černík za I. D. Arch. Spaní je rovněž vyřešeno s ohledem na věk chlapců: zatímco starší spí na horním lůžku palandy, mladší se ukládá na pohodlnou postel – pohovku. „Spaní pod palandou není pocitově příjemné, proto jsme ji pojali jako jednolůžko. Prostor pod ní je určen na hraní jako schovávačka, bunkr…,“ dodává Rostislav Černík.
Kompletní zařízení pokoje je cíleně nadčasové, má schopnost přizpůsobit se každému věku chlapců až do dospělosti, bude-li třeba. „Barevně se odvíjí od silného zastoupení dřeva v interiéru. Je navržen tak, aby byla zajištěna univerzálnost a zároveň bylo patrné, že pokoj je určený pro kluky. Snahou bylo, aby se mohl snadno měnit, pokud na něj budou mít kluci jiné požadavky, i tehdy, bude-li sloužit k jinému účelu. Jednotlivé kusy nábytku pro tento případ nepředstavují žádná omezení, veškeré barevně pestřejší vybavení je „náplava“, která se dá odšroubovat, vyměnit…,“ komentuje Rostislav Černík.
PODLAHA NA ZDI
Také ložnice je vybavena nábytkem na míru, i zde hraje prim dřevo – bělený dub. Ten se v případě této místnosti šplhá z podlahy na stěnu. Místnost tak jednak příjemně zatepluje, jednak nahrazuje funkci klasického čela lůžka. Stejné řešení v podobě podlahové krytiny použité v roli obkladu stěn najdete ještě v dětském pokoji pod palandou a v koupelně vedle toalety na stěně s radiátorem.
PROSKLENÁ KOUPELNA
Současná koupelna nabízí proti původnímu developerskému projektu více prostoru než dřívější dvě, každá sama o sobě. Je vybavena vanou, sprchou, dvojumyvadlem, toaletou a pisoárem. To bylo výslovné přání majitelů vycházející z převažujícího počtu mužských členů domácnosti. Druhá toaleta je k dispozici ještě v samostatné místnosti.
LUSTRY NEJSOU TŘEBA
Nikde v bytě nenajdete klasické lustry. Hlavní osvětlení je řešeno LED panely zabudovanými do podhledu, a to v různých designech. V hlavní obytné místnosti jsou světla rozeseta pravidelně po celé ploše stropu, v dětském pokoji po obvodu místnosti, v ložnici podél okna, přesně podle potřeb toho kterého prostoru. Zatímco v obývacím pokoji a kuchyni zajišťuje toto řešení osvětlení celého prostoru a vždy poskytne dostatek světla na prostřenou tabuli, ať stůl stojí kdekoli, v dětském pokoji svítí nad lůžky, psacími stoly a úložnými prostory. Jednotlivé světelné okruhy lze samozřejmě rozsvěcovat nezávisle na sobě či stmívat, jako doplňkové osvětlení pak fungují stojací lampy. „I osvětlení bylo součástí námi navržených klientských změn v projektu. Developeři dnes často minimalizují výšky, jdou až na hranici danou normou, není nic neobvyklého, že obytné prostory mají výšku 255 centimetrů. V takovém případě však nezbývá místo pro zbudování sádrokartonového podhledu, kam by bylo možné umístit led panely. Prostor s nimi už by nesplňoval stavební normu. Pro podhled je třeba minimálně sedm centimetrů výšky. Ideální je tak výška místnosti minimálně 260 centimetrů. V případě tohoto bytu naštěstí ta možnost byla,“ popisuje Rostislav Černík.
ŽIVOT JE ZMĚNA I PŘEKVAPENÍ
Ačkoli interiér tohoto bytu je velmi nadčasový a má předpoklad sloužit čtyřčlenné rodině beze změn mnoho let, život je plný překvapení a nejspíš ho změny neminou, a to poměrně zásadní. Důvod? Majitelům se jen pár let po dokončení bytu narodila dvojčata, holčičky, takže poměr žen a mužů v rodině se vyrovnal. Děvčátka zatím nemají s ohledem na svůj věk velké nároky na prostor, časem jim ale bude nutné vytvořit místo pro hru, odpočinek i studium; chystá se tedy řešení, které by vyhovovalo rodičům, oběma synům i oběma dcerám.
VIZITKA BYTU:
Realizace (termín): 2010 – 2011
Užitná plocha: 110 m2 + terasy
Podlahy: masivní dřevěné – bělený dub
Okna, dveře: eurookna
Dveře: posuvné skleněné do pouzdra v předsíni, otvíravé – dýha dub, lakované
Vytápění (a ohřev vody): plynový kotel
VIZITKA ATELIÉRU
I. D. ARCH
Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům a projektům pro realizace staveb, pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů. Je zakladatelkou značky Donlič. Od roku 2012 pracuje pod novou značkou I. D. Arch. www.dombkova.cz
Foto: Iveta Kopicová
Datum vydání: 13. 9. 2016