Bydlí s námi zvíře
Pro někoho šílená představa, pro jiného naprostá samozřejmost. Domácí mazlíček je milý, přítulný, když se vracíte domů, nadšeně vás vítá u dveří… Ale také po sobě zanechává nemilé stopy v podobě zvířecího odéru a chlupů poletujících vzduchem. Nebojte se, všechno jde vyřešit…
JAK NA PSA
Pes potřebuje hlavně časté a dlouhé venčení několikrát denně a dostatek podnětů ke hře. Doma pak chce mít svůj pelíšek a klid. Pravidelně ho také vyčesávejte. Nestačí obyčejný kartáč nebo hřeben, pořiďte si speciální kartáč, tzv. furminátor – zachytí i drobné chlupy pod hustou vrstvou srsti a psa vyčeše dokonale.
Bez čeho se pes doma neobejde: pelíšek nebo bouda, misky na vodu a jídlo, hračky, jídlo a pamlsky, vodítko a obojek.
JAK NA KOČKU
Kočka žijící v bytě potřebuje především vaši společnost a stejně jako pes také dostatek příležitosti ke hře. Má ráda různé prolézačky, tunely a škrábadla. Při výběru kočičího WC se soustřeďte na jeho dostatečnou velikost a snadnou obsluhu. Důležité je i stelivo – na trhu jsou steliva z dřevovlákniny, silikagelová, jílovitá a kamenitá. Tzv. hrudkující steliva rychle absorbují vlhkost, ale mohou kočce ulpět na tlapkách a ta je pak roznese po bytě.
Bez čeho se kočka doma neobejde: pelíšek, misky na vodu a jídlo, hračky, prolézačka, nebo škrábadlo, jídlo a pamlsky, kočičí WC.
ODBORNÍK RADÍ
Jak na psa a kočku pod jednou střechou?
Zuzana Novotná, produktová specialistka z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz
„Dospělí psi a kočky obyčejně nemají velký problém přijmout mládě. Nesmí se ale cítit po jeho příchodu odstrčení. I pes, který venku loví cizí kočky, dokáže vaši kočku zahrnout do své smečky, milovat a bránit. Psi a kočky se totiž nepovažují navzájem za konkurenty.“
4 PRAVIDLA:
- Když už máte doma psa a ještě si k němu přinesete koťátko, jde to zvládnout. Koťátku dejte jeho pelíšek, vlastní misku na žrádlo a vodu a seznamte ho s místem, kam bude chodit na WC.
- První den postačí, když budou se psem navzájem poznávat své pachy. Do jedné místnosti vezměte nejprve koťátko, potom společně místnost opusťte a vezměte do místnosti pejska. Setkání tváří v tvář pak nebude tak velkým překvapením. Své pachy v předstihu poznají, když jim prohodíte jejich polštářky z pelíšků.
- Pro první setkání použijte škvíru mezi dveřmi nebo zábranu do dveří. Poslouží jako plot, který jejich území rozděluje. Skýtá možnost bezpečně se očichat, poodejít a z vlastní vůle se do blízkosti „vetřelce“ vrátit.
- První reakce bude ostražitá. Pokud bude pes dorážet, opakujte mu důrazně známé povely „Ne! Nesmíš!“ a odešlete ho na místo, jinak na něj mluvte klidným hlasem. Zejména první dny musíte být ve střehu. Záleží na předchozí výchově psa a jeho nátuře, ale i na vašem přístupu. Oba potřebují pozornost, čas, prostor, lásku, péči – vše ve stejné míře.
Každé zvíře žijící v bytě potřebuje hračky – když mu je nedáte, udělá si je z pantoflí, nábytku či podlahy.
JAKOU PODLAHU?
Vyberte rozhodně odolnou, ale zároveň neklouzavou. Vhodná je kvalitní vinylová nebo zátěžové PVC, snadno se udržují a nekloužou. Ani dřevěná podlaha není špatná, ale volte určitě dubovou, bukovou nebo z jiného tvrdého dřeva. Ošetřete ji olejem, ne lakem – olej budete muset sice častěji obnovovat, ale poškozená místa se snadněji zacelí tmelem a znovu přetřou. Laminátová podlaha je příliš tvrdá a klouže, marmoleum je zase choulostivé, stejně tak, jako korek. Zvážit můžete i betonovou, ale může být pro tlapky příliš studená.
Text: Mirka Vernerová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 9. 2019