Bydlení v kontejneru Kebin

Foto: Tino Kuskunis a Jiří Bednář

Mobilní obytný kontejner navrhli jeho autoři tak, aby poskytoval maximální pohodlí i praktické využití a přitom co nejlépe splynul s okolím.

Na jaře vyšla první česká kniha Tiny House, doplněná šestnácti rozhovory s architekty, designéry i uživateli tohoto specifického tyou obydlí, která mapuje fenomén minimalistického bydlení a pojednává o třiceti pěti českých a slovenských tiny domcích. Jednou kapitolou této zajímavé knihy se stal i nevšední obytný kontejner Kebin.

Bydlení na malé ploše

Tento atraktivní obytný kontejner patří mezi takzvané mobilheimy. Jeho hlavními přednostmi jsou kromě mobility i vysoký komfort a cit pro design, které autoři tohoto projektu, architekt Jan Bek ze studia BekArch a stavitel Stanislav Líkař, majitel stavební firmy 4interior&tiles, dokázali harmonicky skloubit. Idea celého projektu vznikla v březnu roku 2018, tedy v době, kdy obytných kontejnerů na trhu příliš mnoho nebylo, a také dlouho před covidovou pandemií, během níž zájem o tento typ bydlení nebývale vzrostl.

Autorům se zalíbila myšlenka mít určitý prostor, nabízející nejen samotné přístřeší, ale i komfort příbytku, který by mohl stát uprostřed přírody nebo tam, kde běžná stavba být nemůže, třeba i v netradičním prostředí. Na mobilheimy se nevztahují klasická stavební povolení, většinou stačí pouze územní souhlas. Jejich využití má širokou škálu možností, ale i přes výhodu mobility je třeba dodržet určitá pravidla a lze je umístit pouze na zastavitelnou parcelu.

Přednosti Kebinu

Na malém prostoru 14 m² nabízí Kebin vše, co potřebujete k aktivnímu nebo pasivnímu odpočinku. Jeho vnější rozměry jsou 2,6 x 7m x výška 2,78m a jsou stanoveny silničním zákonem, aby stavba byla uzpůsobena pro převoz. Přednost Kebinu představují prosklené plochy, které mají uživatelům dopřát pocit spojení s okolní přírodou. Dvě boční okna jsou zcela výsuvná a umožňují přechod na terasy, čímž plynule propojují interiér s exteriérem. Z přední, užší strany je kontejner opatřen panoramatickým oknem, poskytují cím výhled přímo z postele.

Vnější stranu chrání tmavě mořený modřínový obklad, díky jehož odstínu Kebin splývá s okolím. Interiéru dominuje přírodní březová překližka, která kontrastuje s exteriérem a svým světlým materiálem vnitřní prostor opticky zvětšuje. Součástí Kebinu je i unikátní otočný krb a finská lázeň, kterou je možné používat i v zimě. Jakožto mobilní dům je Kebin nezávislý na inženýrských sítích. Elektřina se vyrábí pomocí fotovoltaických panelů na střeše a následně je ukládána do baterií. Voda musí být k dispozici na místě, ideální je tedy kontejner umístit na parcelu se studnou, toaleta je však řešena suchým způsobem.

ing. arch. Jan Bek

Foto: Tino Kuskunis a Jiří Bednář

Ing. arch. Jan Bek

V rámci své práce sám rád stavím, pořizuji byty ve špatném stavu a rekonstruuji je – rád dávám realitám novou tvář. Proto i jádrem tohoto projektu je překročit práh zažitých zvyklostí a dát stavbě příležitost a jejím nájemníkům nabídnout možnosti mimo vymezený rámec. Pozitivní ohlasy zcela předčily očekávání týmu, který na projektu pracoval. Naším přáním do budoucna je mít flotilu alespoň šesti mobilheimů typu Kebin, které budou moci stát u řeky, na horách nebo na dalších místech a jejich nájemníci tak dostanou možnost lépe splynout s přírodou. Představa odpočinku na samotě totiž tento projekt v mnohém inspirovala a směrovala.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Bednář

Datum vydání: 1. 7. 2024

Edit: