Bydlení v Central Park
Musí bydlení v centru znamenat odtržení od přírody a krajiny? K čemu jsou balkony, pokud se na nich nedá stolovat? Dal by se byt v bytovém domě obejít zvenčí? Proč bych i z malého bytu nemohl mít výhled do tří stran? Tyto a řadu dalších otázek si kladli architekti z ateliéru A69 při navrhování unikátního rezidenčního projektu Central Park Praha. A dokázali na ně odpovědět.
V bezprostřední blízkosti rozlehlého veřejného přírodního parku Parukářka vyrostla u nás zatím ojedinělá rezidence s 547 bytovými jednotkami. Většina z nich se nachází v křehkých věžích, které spojuje zelený svah vymezující plochu území. Nenechme se ale mýlit prvním zběžným pohledem, zelený svah je vlastně vegetační plášť terasových domů. Ty mohou naplnit sny o spojení pohodlného bydlení v centru města se životem v rodinném domě obklopeném zelení.
Byt ve věži
Pojďte se s námi podívat do vzorového bytu v jedné z věží. Stejně jako každý z bytů ve věži má prostornou terasu, unikátní v tom, že se rozprostírá po celém vnějším obvodu a přitom ji netvoří jen úzký pás, ale díky diagonálnímu natočení bytu zde vzniká prostor pro stolování, posezení s přáteli a otevírá se výhled do tří světových stran. Posuvné stěny umožňují snadné propojení s interiérem, stínění shora zajistí, že nepronikne dovnitř ostré letní slunce, zato nízké zimní paprsky příjemně prohřejí terasu i interiér. Stejně jako v ostatních bytech dominuje interiéru dřevo, je použito jak na podlaze ve formě třívrstvých dřevěných lamel, tak na dveřích, dřevěných oknech i parapetech. Vytápění zajišťují podlahové konvektory, o chlazení se stará klimatizační jednotka. Největší devízou tohoto bytu je rozlehlý obytný prostor s panoramatickým výhledem. K němu pak přiléhá chodba, ze které se vstupuje do dvou ložnic a koupelny. Jedna koupelna je v tomto případě spíše výjimkou, v mnoha jiných bytech má každá ložnice svou vlastní koupelnu.
V hlavní roli tapety
O návrh interiérového řešení bytu se postarala bytová architektka, designérka, módní návrhářka a malířka v jedné osobě Ewa Nemoudry. V jejím řešení zaujmou zejména odvážně použité tapety od firmy Orsei. Architektka zasáhla účinně již u vstupu optickým zvětšením poměrně malé chodbičky, a to pomocí zrcadla bez rámu, kopírujícího obrys zdi a světle krémové barvy tapety. Ta podle jejích slov navíc dodává prostoru eleganci. Vešla se sem i vestavná skříň s jemným perleťovým vzorem. Skříň je otevřená a díky tomu působí lehce, ale přitom nabízí dostatek úložného prostoru. I když je atypický, téměř čtyřicetimetrový obývací pokoj velmi prostorný, působí ještě vzdušněji díky výhledu na panorama Prahy a světlé výmalbě. Kuchyňská linka je součástí obývacího pokoje, působí však zcela nenápadně díky barvě dvířek ve stejném tónu, jako jsou stěny. Oživení přinášejí dva pruhy tapety sice v decentní pastelové barvě, ale s výrazným dynamickým vzorem. Otevřená policová skříň na zdi funguje jako spojující prvek mezi kuchyňskou a obývací částí a prostor díky ní působí útulněji. Jídelní stůl uzavírá kompozici interiéru. „Monotónní tvar chodby do L, která vede ke dvěma ložnicím, jsem rozbila spojením dvou odlišných tapet, kde pestré květy lákají ke vstupu do ložnice a zesvětlují tmavé místo. Do druhé části chodby jsem k propojeným vestavným skříním umístila zrcadla, která optickým trikem prostor zvětšila. Celek chodby tak působí velice optimisticky. Interiér bytu jsem ozdobila vlastními obrazy – obývací pokoj akrylovými malbami na plátno, pracovnu barevnými litografiemi,“ vysvětluje Ewa Nemoudry. I ložnicím dominují tapety, i když jedna z nich je zatím zařízena jako pracovna.
Co ještě nabízí Central Park
Na byty v Central Parku nemůžeme hledět osamoceně, ale jako na součást promyšlené architektonické koncepce, která kombinuje bydlení ve věžových a terasových domech, umístěných ve svahu a poskládaných kolem centrálního parku tak, aby vytvořily příjemný a bezpečný areál pro své obyvatele. I při velkém počtu bytů zde zůstává do velké míry zachováno soukromí obyvatel. Architekti Jaroslav Wertig, Boris Redčenkov a Prokop Tomášek z ateliéru A69 zvítězili se svým návrhem v mezinárodní soutěži, které se zúčastnilo 27 renomovaných studií. Odpověděli jím i na další otázky: „Musím do parku chodit vždycky přes ulici? Musí znamenat bydlení v centru věčné problémy se zaparkováním? Musím mít v centru města strach o své děti, když je nechám hrát si venku? Proč by mělo být bydlení v přízemí méně kvalitní než v patrech? Daly by se rodinné domy naskládat nad sebe? Mohl bych se i ve čtvrtém patře věnovat zahradničení? Proč má každá ložnice svou koupelnu jen v hotelu? Proč by Žižkov nemohl být moderní rezidenční čtvrtí? Zda se jim to povedlo, se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči. Ke všem bytovým jednotkám patří garážové stání, sklepní kóje pro kola, lyžařskou výbavu a podobně. V nepřetržitém provozu je zde recepce, která zajišťuje mnoho potřebných drobných služeb. A samozřejmě se zeptáte, kolik takové bydlení stojí. Ceny bytů začínají na 2,6 milionu korun včetně DPH (od 55 000 Kč/m2), v ceně je zahrnut sklep a parkovací stání. Provozní náklady díky velikosti projektu a počtu bytů vycházejí nečekaně nízké, zálohy poplatků za služby a do fondu oprav (kromě elektřiny) vycházejí například u bytu 2 + k. k. asi na 4660 Kč měsíčně.
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv Central Park Praha
Datum vydání: 9. 3. 2016