BYDLENÍ „třetího věku“

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě umocňují. Co si ohlídat?

1. POHODLNÉ SEZENÍ I VSTÁVÁNÍ

V obýváku se postupně zbavte nízkých sedaček či sedacích vaků a nahraďte je pohovkami s vyšší plochou k usednutí, která není příliš měkká, abyste do ní nezapadli. Důležité jsou pevné područky pro podporu rukou při změně polohy a sedák umístěný na nožičkách, díky kterým pod ním vznikne mezera, do které mírně podsunete nohy při vstávání. To samé platí i pro křesla (nejlépe s vysokou opěrkou pro hlavu), ve kterých si starší lidé pohoví snad nejlépe.

Křesla vybírejte bytelná a v obchodě si je vždy vyzkoušejte, aby odpovídala velikosti vaší postavy. Existují i modely, které byly speciálně vyvinuty pro použití v domovech důchodců. Jsou řešeny jako modulární systémy a lze je tak přizpůsobit konkrétním potřebám uživatele (doplnit kolečka, držák na berle, polohovat opěráky i podnožky apod.). Pro méně pohyblivé jedince jsou ideální zvedací křesla, která se po stisku tlačítka zvednou i nakloní, a umožní tak zcela samostatné vstávání, případně uleví pečující osobě od zátěže při zvedání nemohoucího.

 

2. PRAKTICKÉ VAŘENÍ

Zvláště pro seniory je důležitá ergonomicky navržená kuchyně. Mycí, přípravné a varné centrum by mělo být samozřejmostí. Přitom je výhodné, když centra nejsou od sebe příliš vzdálena. Ve vyšším věku oceníte, když je varná plocha umístěná níže než pracovní deska. S hrnci pak lépe manipulujete a lépe do nich vidíte. I dřez může být níže, nádobí se lépe omývá s volně spuštěnýma rukama. Pečicí troubu lze umístit také nízko (horní hranu do výšky 110 až 120 cm), protože tak lze spotřebič ovládat i v sedě na židli. Též mikrovlnná trouba by měla sahat do výše pasu, aby starší lidé nemuseli manipulovat s horkým jídlem ve výšce. Důležitý je i pořádek a snadná přístupnost k věcem v kuchyni. Tu zajistí například hluboké (kontejnerové) zásuvky, ve kterých je po otevření všechno dobře přístupné.

 

3. KVALITNÍ SPÁNEK

Postel je ideální s vyšší konstrukcí či samonosným rámem s pružinovým jádrem, případně i s vyšší matrací, aby se vám ve vyšším věku z lůžka lépe vstávalo. Ať už si vyberete z matrací pěnových, pružinových (ideálně s pružinami v taštičkách), nebo latexových, vždy si na místě vyzkoušejte jejich pohodlnost (někdo spí raději na tvrdším, jiný na měkčím podkladě). Matrace volte nejlépe zónované, které mají po své ploše rozmístěné různě pevné oblasti. Taková matrace zohledňuje, že lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak po její celé ploše, naopak zatěžuje každou část matrace jinak. Čím více zón, tím lépe. Obecně jsou pro seniory vhodné matrace se zpevněnými boky pro usnadnění vstávání. Pokud jste na delší čas upoutáni na lůžko, oceníte antidekubitní matrace, které brání vytvoření proleženin. Kvalitu lůžka určuje i jeho rošt. Ty nejlepší mají na lamelách křidélkové nebo destičkové pružné plošky, které reagují na polohu těla. Takové rošty jsou navíc polohovatelné, s pohonem na elektřinu, a užijete si je i ve středním věku: třeba při čtení knížky nebo zvednutí nohou po celodenním pobíhání.

 

4. BEZPEČNÉ MYTÍ

Ač jste v mládí milovali vanu, ve stáří je určitě bezpečnější sprchový kout s bezbariérovým přístupem. Vybavte jej ovšem buď sklopným sedátkem, upevněným na stěně koutu, nebo samostatně stojící, výškově nastavitelnou stoličkou. Sprcha nemůže být umístěna pevně u stropu, ale musí se s ní dát volně manipulovat. V případě, že máte v bytě jen vanu, pořiďte si buď nejrůznější sedátka, která se pokládají přes horní okraj vany, anebo stoličky, které se staví přímo na dno vany. Lze je také použít jako stupínek při vstupu do vany. Pokud chcete investovat do komfortu koupelny, lze si pořídit vanu s vodotěsnými dvířky a nízkým vstupem (sklolaminátové typy s kovovou konstrukcí), anebo také takzvanou sedací vanu (na snímku), kterou lze využít též jako sprchovací. Výborně se hodí i pro rekonstrukce koupelen v panelových domech, kde malé koupelny nedovolí použít vanu běžné velikosti. Stěny kolem vany opatřete madly, aby se vám bezpečně vstávalo. Dlaždice na zemi jsou ideální s protiskluzným hrubším povrchem. Jejich drobnou nevýhodou je, že se hůře udržují.

 

5. BEZPROBLÉMOVÝ ZÁCHOD

I návštěva toalety by měla být příjemným okamžikem. Starší osoby ocení, pokud je WC mísa o něco málo vyšší, nebo je závěsný klozet osazený výše. Levné řešení představuje nástavec (WC sedák), který je vysoký až 10 cm a instaluje se různými způsoby. Vhodný typ mísy je takový, ve kterém vidíte, co vyměšujete (exkrementy nepadají přímo do vody). Praktická jsou i madla připevněná na bočních stěnách. Rozhodně se vyhněte kusovým koberečkům, o které můžete zakopnout, to ostatně platí i v koupelně.

 

6. ZAMYKÁNÍ OKEN A DVEŘÍ

Pokud se staráte o rodiče a nechcete, aby vaši staroušci otevírali okna dokořán a mohli případně i vypadnout (podobně je to s malými dětmi), pořiďte speciální okenní kování, kterému se dá navíc uzamknout klička. První poloha kličky totiž otevře okno pouze do polohy vyklopeno. Až pohyb kliky směrem nahoru okno zcela otevře. Klika se dá i uzamknout, a přitom větrat vyklopeným oknem. Okno v tomto případě nelze plně otevřít.

Určité riziko může představovat zamykání na toaletě nebo v koupelně. Pořiďte takové kování, které umožní jednoduché zamknutí dveří zevnitř, a naopak i otevření z druhé (venkovní) strany. V případě, že člověk uvnitř nemůže z nějakého důvodu otevřít sám (omdlí apod.), může se k němu dostat kdokoliv zvenčí pomocí obyčejného šroubováku, kterým se tato tzv. WC pojistka snadno otevře.

 

 

text Vanda Jesenská

Datum vydání: 10. 1. 2022

Edit: