BUDIŽ KVĚTINY!

Dotvářejí náladu interiéru, osvěžují vzduch a do našich domovů vnášejí kousek divočiny – na druhou stranu jsou tichými společníky, o které je nutné se dobře a pečlivě starat. Dvojnásob to platí teď v zimě.

7 tipů, jak na ně v zimě

Radí zahradní architekt Tomáš Sklenář, atelier Flera

  1. Když si budete domů kupovat novou květinu, informujte se, z jaké oblasti pochází. Většina rostlin, které doma pěstujeme, pochází z jiného podnebného pásma a je potřeba jim vytvořit podmínky podobné těm původním.
  2. Rostliny se prodávají v lehkém rašelinném substrátu, který snadno vysychá a je dobré je po zakoupení doma přesadit.
  3. Nejhorší pro rostliny je permanentní přemokření. Obecná rada zní: květiny zalévejte v okamžik, kdy lehoučce svěsí listy. Nezalévejte plošně najednou všechny rostliny v bytě, nejprve zkuste prstem vlhkost substrátu – pokud je suchý, tak zalijte.
  4. Pozor, když dáváte na zimu rostliny blíž oknu. Vystavíte je tím přímému působení tepla z radiátorů, takže je pak musíte více vlhčit, pokud to vyžadují.
  5. V zimě nepřesazujte, ani nestříhejte. Dříve se rostliny přesazovali, když praskl květináč. To se vám s plastovým nestane. Přesazujte na jaře a to do květináče o číslo až dvě většího.
  6. Většina oblíbených rostlin, které známe od babiček, pochází ze sušších oblastí – asparágus, klívie, ibišek, vánoční kaktus – ty nemají rády přetápěné interiéry. Dříve se dávaly na zimu na chladnou chodbu, přirozeně se jim omezila zálivka. Díky tomuto „trápení“ bylo podpořeno a zajištěno jejich kvetení v jarních měsících.
  7. Rostliny z tropických končin jsou zvyklé na stálý a neměnný přísun denního světla a vysokou vzdušnou vlhkost, tedy opak toho, co jim v zimě nabízejí naše přetopené byty. Lopatkovce, orchideje, parožnatky, filodendrony i fíkusy můžeme ale přes zimu úspěšně pěstovat díky přisvětlování – klasickou žárovku v lampě nahraďte světlem s denním spektrem. Na radiátor dejte odpařovače, nebo rostliny několikrát týdně mlžte. To za vás částečně mohou převzít i klasické zvlhčovače vzduchu. Orchideje nezalévejte, ale naložte na hodinu do vody, přebytečnou vodu nechte odkapat. V zimě je přihnojujte minimálně.

Připravila: Mirka Vernerová, odborná spolupráce Atelier Flera
Foto: archiv firem

Datum vydání: 2. 2. 2019

Edit: