Bude zima, bude mráz...
Nebojte se, samozřejmě, že jen v chladničkách a mrazácích. Nás čeká za pár měsíců krásné léto… A abychom na něj byli skvěle připraveni, měli bychom mít i dobrého a spolehlivého pomocníka, který potraviny uchová dlouho čerstvé.
Prostor chladniček a mrazniček se s rostoucí nabídkou potravin na trhu stále zvětšuje. Nejběžnější jsou dnes chladničky kombinované s mrazničkou – jsou praktické a snadno se zakomponují do kuchyňské linky, většinou se do ní zcela ukryjí. Parádní chladnička může stát i samostatně mimo řadu kuchyňských skříněk, ale pak byste měli vybrat takovou, na kterou se budete i rádi dívat. Ale nepředbíhejme…
PRO JEDNOHO, PRO DVA?
Vybíráte-li chladničku, zvažte především jak velikost kuchyně, tak zvyklosti a způsob života vaší rodiny. Do domácnosti s dětmi a moderní kuchyňskou linkou bude spíše vhodnější vestavná chladnička, která nebude překážet. Samostatně stojící rozhodně nezavrhujeme, ale je náročnější na prostor a celkové zakomponování do kuchyně. Zcela jinak tomu bude u toho, kdo žije sám, nebo maximálně ve dvou a v malém bytě – pro tento případ je ideální jednoduchá podstavná chladnička s vestavným mrazákem.
NĚCO TO STOJÍ
Chladnička patří mezi spotřebiče, které pracují neustále, 24 hodin denně. Při jejím výběru proto také hleďte na tzv. energetický štítek, který vám napoví, do které kategorie spotřeby chladnička patří. V klidu můžete být u kategorie A+ nebo A++, tato označení zpravidla ušetří ve finančním rozpočtu rodiny až několik set korun měsíčně oproti staré chladničce, kterou jste možná měli doma dříve.
NAKOUPIT A USKLADNIT
Při koupi chladničky se neorientujte jen podle jejího objemu a ceny, ale především podle nabídky funkcí. Na výběr máte z nabídky nejrůznějších vylepšení a technologií, které se u každého výrobce nazývají jiným obchodním názvem, proto není snadné se v nich vyznat. Setkáte se například s funkcí NoFrost nebo beznámrazovým systémem ProFresh Plus, které vám zaručí, že chladničku nemusíte nikdy rozmrazovat, jako tomu bylo dříve, postará se o sebe sama. Většina chladniček má také vnitřní antibakteriální úpravu, čímž vám odpadá starost s problémy kolem vzniku plísní a snadněji ji také udržíte v dokonalé čistotě. S funkcí Holiday se vyprázdněná chladnička sama udržuje při provozní teplotě 15 °C, což zaručí, že vás po návratu z dovolené nepřekvapí nepříjemný zápach ani plíseň v jejích útrobách. Samozřejmostí bývá i LCD displej s dotykovým ovládáním na předních dveřích nebo funkce intenzivního chlazení CoolMatic, FastFreeze (intenzivní zmrazení) nebo SuperCool, tedy rychlé zchlazení, které uchová potraviny déle čerstvé. Výrobci přišli i s inovativní beznámrazovou technologií Twin-TechTM, která v jednotlivých částech chladničky zajistí rozdílné úrovně vlhkosti, podobně jako funkce Cool’n’Fresh, která udržuje optimální teplotu 0 °C ve speciální přihrádce. Stejně běžné jsou i speciální police na uložení vína nebo přihrádka SuperFresh, která je ideální pro skladování masa a ryb.
KAM S NÍ V KUCHYNI?
Z hlediska provozu je ideální umístit chladničku v kuchyňské lince na opačný konec, než je varná deska a trouba, pochopitelně. Pokud ale chcete sdružit zabudované spotřebiče do jednoho bloku, je lepší chladničku oddělit od skříně s troubou, aby horko nezvyšovalo její spotřebu, což pro- vedete snadno například vestavnou skříní na potra- viny nebo podobně. Jestliže máte chladničku jako první spotřebič těsně u stěny, počítejte při plánování s odsazením minimálně 5 cm, jinak dveře neotevřete zcela a ani při případném čištění nevysunete police z chladničky ven. Nezapomeňte na odvětrávání, aby se spotřebič nepřehříval; mezi zády chladničky a stěnou musíte nechat volný prostor na proudě- ní vzduchu, stejně tak u podlahy – pokud chladnička nestojí na nožičkách, musí se vzduch do mezery přivést větrací mřížkou v soklu.
Umíte to s chladničkou?
◗ Pro běžný provoz stačí, aby teplota uvnitř chladničky byla +5 °C, v mrazničce -18 °C.
◗ Nepatří do ní horké potraviny (polévka, omáčka…), nechte je nejprve zchladit na pokojovou teplotu. Jinak jednáte nehospodárně a zároveň hrozí teplotní šok ostatním potravinám již umístěným v chladničce.
◗ Mezi chladničkou a zdí musí být mezera minimálně 2 cm.
◗ I přes všechny funkce a technologie se snažte udržovat chladničku v čistotě a nenechávejte v ní prošlé a zkažené potraviny.
◗ Důkladně zavírejte dveře, pokud tedy nemáte model s funkcí automatického signálu v případě jejich nedovření.
◗ Dodržujte pokyny v manuálu – například přihrádku na maso využívejte pouze na maso, šuplík na zeleninu pouze na zeleninu a tak dále.
◗ Pokud se v chladničce objeví loužička vody, je ucpaný odtokový kanálek a musíte jej vyčistit.
◗ Pokud rozmrazujete mrazák, nepoužívejte k tomu horkou vodu, mohl by se poškodit vnitřní povrch spotřebiče. Nechte vrstvu ledu jednoduše roztát.
RYBY SEM A MRKEV TAM
K pohodlnému a hygienickému uchovávání po- travin v chladničce slouží takzvané teplotní zóny, o kterých jsme se zatím zmínili jen letmo. Naše babičky by zíraly, co je to za vynález… Díky inovacím v technologiích chlazení si dnes můžeme pro různé potraviny nastavit různé teploty v jedné jediné chladničce. Například v tzv. zóně bio-fresh jsou dva šuplíky, které se liší vlhkostí – v jedné je až 90% (díky ní vydrží zelenina čerstvá až několik týdnů, aniž by ztratila vitaminy) a ve druhé dosahuje pouze 45 %, což jsou perfektní podmínky pro uskladnění masa, ryb a sýrů.
AMERICKÁ, SAMOZŘEJMĚ…
Kdo má pocit, že mu běžná chladnička evropské- ho střihu nestačí, může si pořídit tzv. americkou. Před koupí si ale uvědomte, že jde o kousek po- měrně prostorově náročný, a to nejen kvůli své velikosti, ale i kvůli dveřím. Ty při otevření zaberou mnohem více místa než klasická chladnička. Její výhody spočívají ve velkém vnitřním objemu jak samotné chladničky, tak mrazničky. Některé modely mají polovinu dveří rozčleněnou ještě na další dvě části – jedna je na potraviny, druhá na nápoje. Oblíbenou funkcí je výrobník ledu umístěný z vnější strany na dveřích chladničky 64 nebo drtič ledových kostek. Ovšem to vyžaduje, aby chladnička byla připojena na přívod čisté vody.
DOBRÉ, ČERSTVÉ, MRAŽENÉ…
Samostatné mrazáky svůj boom už zažily, ale stále jsou v našich domácnostech k vidění, zejména na venkově, kde jsou vítaným úložištěm produktů z hospodářství. Existují ve verzi truhlicové a šuplíkové. Správný mrazák je dostatečně vybaven různými koši s praktickými madly a odděleními pro snadné uskladnění surovin jak rostlinného, tak živočišného původu. Rozdíl mezi těmito dvěma typy je v prostoru na podlaze, který zabírají. Šuplíkový mrazák je podobný klasické chladničce, truhlicový odpovídá svým vzhledem spíše opravdu truhle s víkem nahoře. Také zabere více podlahové plochy, ale na druhou stranu se do něho snadněji ukládají objemnější kusy potra- vin, třeba půlka selátka a podobně… My jsme si dnes zvykli spíše na menší mrazák šuplíkového typu, který je součástí chladničky a většinou se otevírá samostatně.
Datum vydání: 19. 9. 2017