Brána a plot – vizitka našeho domu
Brána a branka s navazujícím plotem jsou často tím prvním, co vidí návštěva, která míří k nám domů. Pokud jsou tyto stavební prvky nevkusné až kýčovité, nebo disproporční, pokazí první dojem z pěkného domu a krásné zahrady.
Brána a plot by měly barevně, tvarově i materiálem ladit s domem a dalšími stavbami v zahradě. Ale i třeba s okolní vegetací a typem chodníku. Brána neboli široká vrata (mezi těmito výrazy není významový rozdíl) má kromě své estetické funkce také ryze praktický úkol – musí být vyřešená tak, aby se jí dalo pohodlně a bezpečně projíždět autem. Ať už do přímo navazující garáže integrované do domu, nebo na zahradní cestu na pozemku. Vjezdové brány jsou většinou velmi těžké a široké, přesto by se měly otevírat a zavírat svižně, plynule a tiše.
DVA TYPY BRAN: POSUVNÉ A OTOČNÉ
Vjezdové brány můžeme podle systému otevírání rozdělit na posuvné a otočné (jednokřídlé a dvoukřídlé). Posuvnou variantu volíme tam, kde je málo místa na otevírání křídel anebo je brána enormně široká. Posuvné brány jsou řešeny jako kolejnicové anebo samonosné. Ta samonosná dokáže (podobně tak jako domácí posuvné dveře) šetřit místo. Využijeme ji tedy všude tam, kde máme málo prostoru mezi vraty a domem.
Druhou skupinu tvoří brány otočné neboli křídlové. Pod tímto názvem se skrývají obyčejná vrata s jedním nebo dvěma křídly. K jejich otevření potřebujeme tolik místa, jak široké je křídlo brány; hodí se tedy na pozemek s velkým prostorem kolem plotu, kde se nemusí šetřit místem.
U rodinných domů jsou už běžně k vidění vjezdové brány s dálkově ovládanými pohony. Brány na dálkové ovládání nám umožní velmi pohodlný vjezd do garáže přímo z ulice. A to, že nemusíme vystupovat z auta, oceníme hlavně v noci, v osamocených lokalitách, v zimě a za velmi špatného počasí.
MANUÁLNÍ NEBO AUTOMATICKÉ OTEVÍRÁNÍ
Všechny typy bran se mohou otvírat mechanicky (ručně) nebo automaticky. Praktické řešení je otevírání automatické s nouzovým ručním ovládáním. Automatiku je možné ale kdykoliv dodatečně namontovat.
POSUVNÉ BRÁNY KOLEJNICOVÉ
Tato brána se otevírá posunováním podél plotu na vnitřní straně pozemku. Rám brány se zasouvá do strany s pomocí pojezdových koleček, které jezdí po pojezdové šíně (kolejnici) ukotvené do betonovaného prahu.
POSUVNÉ BRÁNY SAMONOSNÉ
Také se jim říká brány nesené. Pohybují bez pomoci kolejniček, jen v rámu v pojezdové kleci. Ukotveny jsou v betonovém základě v linii plotu. Vynikají tichým a velmi hladkým chodem.
AUTOMATICKÉ OTEVÍRÁNÍ NENÍ ŽÁDNÁ VĚDA
Pohon dálkového ovládání brány se skládá z řídicí jednotky, pohonné jednotky, ovladače a případně i dalších doplňků. Brána se ovládá čtyřtlačítkovým ručním vysílačem (řídicí jednotka), s jehož pomocí se dají i otevírat garážová vrata nebo ovládat venkovní osvětlení.
Samotný pohon automatického otevírání (pohonná jednotka) je umístěn buď ve sloupku brány, nebo je namontovaný vně sloupků.
Může se stát, že brána během posunu na něco narazí. Systém ji v tom případě zastaví a rozjede krátce v protisměru.
Před tím, než se zcela uzavře, brána trochu „přibrzdí“. Na konci tedy prudce nenarazí a dovře se navíc tiše.
Pohony jsou odolné vůči dešti a mrazu, nevyžadují údržbu a odpadá tedy jakékoli promazávaní.
Při výpadku proudu se brána dá jednoduše nouzově odjistit a ručně otevřít.
ABY NÁM ŽÁDNÁ NÁVŠTĚVA NEUTEKLA
Komfort otevírání vrat můžeme zvýšit přidáním videotelefonního přístupového systému. Takzvaná dveřní kamerová jednotka instalovaná u brány slouží ke komunikaci s návštěvami a otevírání. Když návštěva zazvoní, ukáže se nám na obrazovce. Fotografie návštěvníků jsou navíc automaticky ukládány do vnitřní paměti přístroje. S návštěvou se komunikuje přes tlačítko s ikonou sluchátka. Vítaného návštěvníka vpustíme dovnitř stisknutím ikony klíče obrazovce, čímž se aktivuje otevření brány prostřednictvím dveřní kamerové jednotky.
K videotelefonnímu systému je možné i připojit až čtyři kamery. A aby se nezmeškal žádný návštěvník, může se videotelefon připojit k telefonní ústředně nebo GSM bráně; tím získáme dokonalý přehled o tom, kdo u nás zvoní i v čase, kdy nejsme doma.
MODERNÍ PLOTY BY NEMĚLY BÝT NEPRODYŠNOU HRADBOU
Úkolem plotu je vymezit a chránit linii pozemku, plot měl by zvukově izolovat, filtrovat prach z ulice a případně (pokud na tom trváme a nepreferujeme plot průhledný) i minimalizovat pohledy zvenčí. Toho se dosahuje přesným sestavováním plotových prvků; malými štěrbinami není vidět, ale přesto plot působí vzdušně.
Ploty kolem sebe vidíme v různé estetické hodnotě a snad ze všech možných materiálů – plaňkové dřevěné, plastové, železné tepané, gabionové, živé stříhané a nestříhané, různě kombinované, bambusové nebo z vrbového proutí, i sklolaminátové. Oblibu získává beton i betonové tvárnice, často kombinované se zeleným porostem. Klasikou jsou zděné ploty z červených nebo bílých cihel; cihly se využívají také jen na plotové podezdívky. A obloukem se vracíme k již jmenovanému plastu; ploty se totiž vyrábějí také z recyklovaného plastu anebo materiálu everwood (věčné dřevo) svým vzhledem tedy imitují dřevo. Favoritem se ale mezi všemi v posledních letech stává hliník.
Tyčkový hliníkový plot, branka nebo brána vypadá jako plot z tepaného železa. Je úplně bezúdržbový a nabízí množství vzhledových variant. Těch se dosáhne dynamickými kombinacemi delších a kratších tyček a aplikací na jejich konce různých detailů, jako jsou koncové špičky, kužely nebo kuličky.
TREND: PLOTY JAKO ŽALUZIE
Elegantní a decentní jsou moderní hliníkové ploty. Mají dlouhou životnost a kromě výdrže a neměnného vzhledu (neblednou na slunci) nabízejí ještě jeden bonus – jsou bezúdržbové. Stačí je jen občas omýt. Hliníkové ploty se obvykle dělí na plaňkové (vypadají podobně jako ploty dřevěné), tyčkové (spletete si je s tepanou mříží) anebo okenicové. Za pozornost stojí ty poslední s trochu tajuplným názvem. Je to plot s vertikálně nebo horizontálně položenými lamelami, které se lehce překrývají; jeho design se podobá žaluziím. Lamely jsou na koncích fixovány k sloupkům anebo ještě vloženy do rámu – tím vznikne takzvaný okenicový plot rámový. Elegantní jsou různé odstíny šedé a dobře vyhlíží i tmavě zelená, mimoto výrobci nabízejí i stále oblíbené dekory dřeva. Plotové prvky se upevňují z boků na betonové, kamenné, hliníkové nebo dřevěné plotové sloupky.
TIP PRO MAJITELE PEJSKŮ
Zejména dočasný plot se může připevnit u země na betonový prefabrikát, takzvané podhrabové desky. Ty mají vzhled téměř jako betonová podezdívka a složí jako její náhrada. Desky jsou upevněny speciálními držáky, vynikají pevností, zvyšují stabilitu a bezpečnost plotu a hlavně – zabraňují podhrabávání psů. Může se na ně upevnit plot drátěný, laťkový nebo jakýkoliv jiný.
Datum vydání: 10. 10. 2015