Blahodárné ticho: Jak se chránit před hlukem a zajistit si čerstvý vzduch
Jsme obklopeni hlukem – zejména ve městech. Už jsme si na něj zvykli, ale uvnitř v organismu každého z nás vyvolává stres. Dlouhodobé působení hluku proto může vést i k různým zdravotním obtížím.
Speciální okna pro snížení hluku
Pokud tedy bydlíte v rušné lokalitě s frekventovanou dopravou nebo blízkým výrobním závodem, vyplatí se investovat do speciálních oken, která jsou k tomu již z výroby uzpůsobená. Aby si okno s okolními zvuky dokázalo poradit, musí být osazeno speciálním akustickým zasklením.
Akustické zasklení pro maximální komfort
„Pro naše okna máme k dispozici speciální úpravu Klidea. Takto vyrobená okna jsou osazena skleněnou výplní ze zvukově izolačního trojskla s integrovanou akustickou fólií. Pro jejich montáž se navíc používá speciální akustická montážní pěna. Oproti běžným oknům pak dokážou utlumit hluk až o 70 % více. Jsou také bezpečnější proti rozbití či vloupání,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA.
Podobný efekt zásadního útlumu hluku zvenčí nabízejí také skla IZOS se speciální úpravou Acoustic. Jde o trojsklo se zvýšenou vzduchovou neprůzvučností, které dokáže hluk z frekventované ulice na úrovni 70 decibelů snížit na pouhých 18 dB, což je zvuková úroveň klidné zahrady za bezvětří. Bezpečnost oken (jak proti vloupání, tak i proti poranění) zase zvyšuje zasklení IZOS Protect.
Význam čerstvého vzduchu pro zdraví
Ke zdravému životu nutně potřebujeme čerstvý vzduch. Nedostatek větrání je jedním z hlavních faktorů, které mají na svědomí již 40 let sledovaný syndrom nezdravých budov (Sick Building Syndrome – SBS). V roce 2002 konstatovala Světová zdravotnická organizace (WHO), že tímto syndromem je postiženo 60 % obyvatel ve vyspělých zemích.
Správné větrání v různých ročních obdobích
Rozhodně tedy nepodceňujte pravidelné a dostatečně intenzivní větrání okny. Je to nutné i v letním a zimním období. V létě větrejte co nejvíce přes noc, v zimě naopak pokud možno za poledne, ale v době mrazů rozhodně ne mikroventilací! Tou byste totiž dostali dovnitř jen suchý mráz, nikoli čerstvý vzduch.
Za mrazu je nutné větrat krátce a intenzivně – nejlépe naplno otevřeným oknem tři až pět minut. Lékaři doporučují opakovat takové větrání pravidelně nejméně každé dvě hodiny.
Řízené větrání jako moderní řešení
Pokud chcete ekonomické a komfortní řešení, při němž vůbec nebudete otevírat okna, vsaďte na řízené větrání! O něm se dozvíte více v našem článku Úvod do rekuperace: Zdravé a úsporné větrání domova
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firmy Rigips, Saint-Gobain
Datum vydání: 6. 11. 2024