Bezpečný dostatek světla
Víme, že naši psychiku ovlivňuje dostatek a kvalita světla. Zveme si odborné poradce k řešení osvětlení obytných prostor, často však zapomínáme na koupelnu. A právě tam by byla odborná rada na místě. Nejen z hlediska bezpečnosti, ale také proto, že tam obvykle začíná i končí náš den.
Jistě se nám bude den lépe startovat v koupelně plné přívětivého světla, když se nebudeme muset potýkat s nepříjemnými stíny na obličeji při ranním líčení či holení. A co večerní sprcha či koupel při tlumeném světle? Nebude se nám po ní lépe usínat?
Kouzlete, jedno nestačí
Ani malé koupelně nepostačí jedno stropní svítidlo. Minimálně je potřeba osvítit i zrcadlo, abychom na sebe dobře viděli při líčení či holení. A ani stropní svítidlo nemusí být jen jedno, pomocí dvou či více menších svítidel se docílí rovnoměrnějšího osvětlení a zároveň se místnost opticky zvětší. Klasická stropní svítidla je možné nahradit bodovými světly zapuštěnými do stropního podhledu. S jejich pomocí je možné i tak trochu kouzlit, vytvářet efekty zvýrazněním některých míst, detailů či povrchů a koupelně tak dodat na plastičnosti a atmosféře. Bodová světla by měla být s mléčnými skly, která zamezují oslnění a odlesku od glazur obkladů. Počítejte s tím, že v koupelnách s tmavými obklady bude potřeba vyšší světelný výkon svítidel, protože světlé plochy lépe odrážejí světlo. Mnoho možností v kouzlení se světlem, a dokonce s barvami, nabízejí malé LED diody, například mezispárová LED světla, která koupelnu nejen ozdobí a vytvoří podmanivou, atmosféru, ale slouží i jako funkční orientační prvek. LED osvětlení výborně poslouží i k osvětlení skříněk a zásuvek. A ještě jedno kouzlo si můžeme dovolit: zvolit stmívatelná svítidla pro vytvoření intimní nálady.
Abychom se lépe viděli
Zvlášť náročné je správné osvětlení zrcadla. Je potřeba, aby byl obličej osvícen tak, aby se na něm nevytvářely stíny, a především pro ženy je důležité, aby se věrně zobrazovaly barvy při líčení. Toho docílíme správným rozmístěním svítidel i správným výběrem zdrojů. Volíme proto taková svítidla, která neoslňují, se stínítky či z opálového skla, které dobře rozptyluje světlo. Světla nemají mířit na zrcadlo, ale na náš obličej, ale opět ne přímo. Lépe je volit dvě lampy po stranách zrcadla, než jednu nad zrcadlem, ideální je kombinace obou způsobů. Barva světla by měla být, jako ostatně v celé koupelně, teple bílá, s teplotou chromatičnosti okolo 3500 kelvinů (K). U zrcadla je navíc důležitý index podání barev (CRI, Ra), který zjednodušeně řečeno vyjadřuje, jak věrně se barva zobrazuje ve světle daného světelného zdroje ve srovnání s denním světlem, které má CRI = 100. U zrcadla proto vyžadujme nejméně CRI = 80, čím více, tím lépe.
Bezpečnost především
Elektrický proud a voda nejsou přátelé, toho si musíme být v koupelně vědomi. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti v koupelně a možnosti stříknutí vody na svítidlo je nutné zachovávat bezpečnostní pravidla, tedy volit jen taková svítidla, která si s vodou dokážou poradit, a správně je rozmístit. Svítidla do koupelny musí být utěsněná tak, aby do nich nemohla vniknout vlhkost. Čím blíže je svítidlo vodě, tím je více ohroženo. Z tohoto hlediska se koupelna rozděluje do čtyř zón označovaných 0 – 3, kterým je předepsán potřebný stupeň ochrany, takzvaný index IP. Třída krytí IP se popisuje dvěma číslicemi, první se vztahuje k úrovni ochrany proti prachu a druhé proti vodě.
Zóna nula označuje vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu, jednička prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Do těchto zón se svítidla nedoporučují, výjimečně do zóny 1 jen nízkovoltová s napětím 12 V. Do zóny 2, kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní výše než 2,25 m, patří svítidla alespoň s IP 44. Mimo tyto zóny 0, 1, 2, kde nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21, protože i zde je svítidlo ohroženo vyšší vlhkostí, párou.
Datum vydání: 22. 5. 2015