Bezpečné schodiště

Rozsáhlý mezinárodní průzkum v poslední dekádě prokázal, že chůze do schodů jako intenzivní pohyb nutí k zapojení větší skupinu svalů než běžná chůze, čímž současně podporuje krevní oběh a snižuje cholesterol. Prostupnější tepny pak tvoří základ pro zdravé srdce. Ale aby chůze do schodů prospívala zdraví v každém věku, musí být také bezpečná.

Moderní schodiště v Brně kombinuje železobetonovou páteř, nosné nerezové prvky od Pasířství B+T a třívrstvé laminované sklo. V podstupnicích má LED svítidla. Foto DNA Design

V rámci vícepodlažního rodinného domu může schodiště plnit řadu funkcí. Může být velkorysým prostředkem pro maximální mobilitu a pohodlí obyvatel domu, nebo skromným a účelným řešením na malém prostoru. Může tvořit dominantu, která na sebe strhává pozornost a je estetickou chloubou domu i jeho majitelů. Nebo může naopak tvořit jen nouzový přístup na neobydlenou půdu. Tou základní funkcí ale zůstává bezpečné propojení podlaží či různých výškových úrovní v domě.

Umístění, tvar, materiál, cena

Schodiště může být umístěno již v prostoru chodby nebo vstupní haly, ale dnes se stále častěji posouvá přímo do obytného prostoru. Můžete mít schodiště přímé, lomené, točité či obloukové v řadě konstrukčních variant. Nabídku základních tvarů přinášíme v jednoduchém schématu. Půvab svého schodiště můžete postavit na útulné eleganci dřeva, odlehčené kombinaci nerezu a skla, ale také na syrovosti betonového monolitu. Daleko spíš tak půjde o to, kolik peněz jste ochotni do řešení schodiště investovat. Typový výrobek ve formě prefabrikátu, který se na místě jednoduše sestaví (případně dokonce svépomocí), můžete pořídit do 50 000 Kč. Originální schodiště na míru může mít cenový rozptyl od 100 000 Kč až po milion. A klidně i víc.

foto SPS Opava

Bezpečí na prvním místě

Bez ohledu na estetiku by ovšem každé schodiště mělo být bezpečné, stabilní, pevné a odolné vůči opotřebení. Každé schodiště (a interiérové zvlášť) musí být pohodlné a plně funkční i po letech. Jeho standardní šířka bývá 90 cm, výška stupnic (nášlapných ploch) by se měla pohybovat v rozmezí 16 až 19 cm. Pro jejich výrobu lze doporučit tvrdý a odolný materiál, dřevo pokud možno lakované (zvýší odolnost, prodlouží životnost). Celá konstrukce schodiště musí být pevně ukotvená a tuhá. Při kotvení schodiště do stěny je podstatné, aby schody nerezonovaly. Nejbolestněji byste to pocítili, kdyby se schodiště nacházelo v blízkosti ložnice nebo mezi řadovými domky. Pokud nejste mladý bezdětný pár, pamatujte, že skleněné nášlapy či nerezové zábradlí jsou sice elegantní, ale vyžadují častější estetickou údržbu a mohou klouzat. Nepodceňte ani kvalitní osvětlení schodiště, které přijde vhod zvláště nespavcům.

 

Nepodceňte zábradlí

Když člověku přibývají léta a ubývá pohyblivost, jasně si uvědomí, jak podstatnou součást schodiště tvoří bezpečné zábradlí. Zvyšuje váš uživatelský komfort a při vhodné volbě dotváří schodiště i esteticky. Jeho základní členění je vertikální a horizontální – na schodišti buď šikmé (podél schodů), nebo plošné (v celé ploše mezi podlažími). U velkých dispozic se používá zábradlí s vertikálním členěním (svislé tyče), které opticky zvyšuje prostor. S horizontální šikmou výplní naopak působí schodiště nižším a plnějším dojmem. Čistý pohledový prvek vytvoříte použitím svislé průhledné desky (z kaleného skla, případně plastu), která spolehlivě splní funkci zábradlí a odolá i nárazu.

 

Madlo přesně do ruky

Prostorově nejúspornější variantu nabízí jednoduché madlo kotvené do nosné zdi. Toto řešení bývá technicky snadné a vkusné, ale minimálně v jednom směru je méně bezpečné. Schodišťová madla se vyrábějí nejčastěji z nerezové oceli a masivního dřeva. Madlo by mělo především dobře padnout do ruky: Uchopení madla musí být pocitově příjemné a ruka po něm nesmí klouzat. Z bezpečnostních důvodů nesmí mít madlo výstupky ani ostré hrany. V dřevěné variantě bývá nejoblíbenější madlo bukové (přírodně lakované či mořené do tmavšího odstínu), ale může být i z dalších tvrdých dřevin – dubu, javoru, jasanu nebo ořechu. Jeden kus madla může měřit až 5 metrů. Když není madlo ukotveno přímo do nosné zdi, musí být vždy pevně spojeno se zábradlím. Správná výška madla při hloubce prostoru do tří metrů je nejméně 90 cm od podlahy. Pokud je prostor hlubší, madlo je třeba umístit alespoň metr nad podlahu.

 

Pro bezpečí dětí

Máte malé děti? Nebo rodinu teprve plánujete? Každopádně pamatujte na to, že děti jsou nesmírně vynalézavé – bohužel i v tom, jak ublížit samy sobě. Proto jejich fantazii zkuste předběhnout! Bezpečné schodiště by rozhodně nemělo být bez podstupnic, aby se váš „trpaslíček“ nemohl na schodech zaklínit mezi jednotlivé stupnice (nášlapy). Výplň zábradlí by měla být tabulová nebo bez vodorovných prvků, aby si z ní dítě nevytvořilo žebřík, po němž by mohlo lézt. Důležitá je i pevnost zábradlí. Mezery v zábradlí nesmí přesahovat šířku 12 cm, aby nehrozilo prostrčení dětské hlavičky. Mezera u podlahy musí být menší než 10 cm, aby tudy nemohla propadnout nebo se zaklínit dětská nožka. Riziko dětského úrazu snížíte na minimum, pokud na oba konce schodiště nainstalujete uzavíratelnou branku. Tak držíme palce!

 

 

text Vít Straňák

foto DNA Design, Atelier GMP, JAP Future, Schody Bystrý

Datum vydání: 14. 2. 2025

Edit: