Bez kolíčků a prádelních šňůr
Sušičky prádla umí nahradit překážející sušák a také dokážou ušetřit čas nutný k sušení. Počítejte ale s investicí do spotřebiče i s tím, že se vám o něco zvýší účet za elektřinu.
Pokud se rozhodnete pořídit si sušičku prádla, máte na výběr mezi dvěma technologiemi. První, u nás méně obvyklou, je ventilační, druhou jsou více prodávané kondenzační sušičky prádla. U ventilačních sušiček je horký vzduch s párou odpařenou z prádla pomocí větrací trubice ventilován ven. Trubice je napojena na větrací otvor ve zdi nebo v okně. Musí být minimálně 1,2 m dlouhá a umístěná 30 cm od země. Dávejte si pozor, aby se trubice nepoškodila. Trubici nepřipojujte ke vzduchotechnice, ke komínu ani k centrálnímu vzduchovému vytápění. Výhodami je nižší pořizovací cena i spotřeba elektrické energie. Nevýhodou pak fakt, že k zapojení větrací trubice sušičky potřebujete místnost s venkovním větráním.
Princip kondenzačních sušiček
Tyto přístroje fungují v uzavřeném obvodu. Ohřátý vzduch proudí bubnem s mokrým prádlem a sytí se vodní párou, následně se zchlazuje, nasbírané vodní páry zkondenzují a jako voda se odvádějí do sběrné nádoby. Ochlazený a vody zbavený proud vzduchu se následně znovu zahřívá, buď pomocí tepelného čerpadla, nebo elektrického topného tělesa, a míří znovu do bubnu s mokrými kusy textilu. A tak stále dokola. Nádrž s kondenzátem se po každém sušicím cyklu vyjímá a vylévá, nebo voda sama odtéká hadicí do odpadu.
S topným tělesem
U klasických kondenzačních sušiček se děje to, že ochlazený vzduch po kondenzaci ohřívá v sušičce elektrické topné těleso. Tyto sušičky nevyužívají zbytkového tepla z vlhkého vzduchu – odvádějí ho z přístroje ven. Proto se vzduch musí opětovně ohřívat topením, což má za následek vysokou spotřebu elektřiny. Výhodou je, že při použití v bytě ve větratelné místnosti nepotřebuje te žádné specifické stavební úpravy. Dále potěší kratší doba sušení než u kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem a také fakt, že pořizovací cena může (ale nemusí) být nižší než u čerpadlových modelů. Nevýhodami je vyšší spotřeba elektřiny a dále to, že nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde je přístroj instalován. Po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu a jednou za čas je potřeba vypláchnout zanesený kondenzátor. Přístroj musí být umístěn v minimální vzdálenosti 60 cm od pračky, sprchy a umyvadla. Důvodem je to, že kondenzační sušička bez tepelného čerpadla využívá vzduch ve svém okolí k ochlazování kondenzátoru, a pokud by byl příliš ohřátý, sníží se účinnost kondenzace, zvýší spotřeba energie a prodlouží doba sušení.
S tepelným čerpadlem
Stále více kondenzačních sušiček je vybaveno tepelným čerpadlem. Tyto přístroje fungují na principu obrácené chladničky. Zbytkové teplo se vrací zpět do okruhu a je dále využíváno k ohřívání vzduchu pro sušení. Hlavní výhodou této technologie je výrazná úspora elektrické energie, a to až trojnásobná v porovnání k s klasickými kondenzačními sušičkami. Dále použití v bytě ve větratelné místnosti nevyžaduje žádné specifické stavební úpravy a pořizovací cena těchto sušiček se už dostala na úroveň klasických kondenzačních. Nevýhodou je to, že nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti a po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu. Po každém cyklu je dále zapotřebí čistit několik filtrů a mikrofiltrů, které zachycují nečistoty z prádla, kondenzátor nelze vyjmout a vypláchnout, protože jím prochází okruh tepelného čerpadla.
Funkce sušiček
Některé sušičky obsahují elektronické sondy, které sušičku automaticky vypnou, jakmile je prádlo uvnitř suché. Na nejlevnějších modelech je tento systém nahrazen časovačem. Některé modely nabízejí další rozmanité funkce, jako například zvukový signál ukončení sušení, displej, který vás informuje o zbývajícím čase sušicího cyklu, osvětlení bubnu či systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu (pokud hned přístroj nevypnete, tato funkce občas prádlo otočí a promíchá, aby nedošlo po dokončení sušení k většímu pomačkání). Otevírání dvířek (o 180° doleva či doprava), snadnost vyjímání filtru, kondenzátoru a vodní nádržky jsou dalšími aspekty, které mohou hrát během nákupu důležitou roli. Některé programy navíc umožňují snížit teplotu sušení pro velice citlivé prádlo. Zajímavým doplňkem je také koš, který se umisťuje do prázdného bubnu. Ten vám umožní usušit například vlněné deky nebo sportovní boty.
Pračka kombinovaná se sušičkou
Pračkosušička může být zajímavou alternativou pro domácnosti s nedostatkem místa na sušení prádla. Jeden spotřebič spojuje funkce dvou přístrojů, prádlo tedy vypere a následně také usuší. Důležitým parametrem je maximální kapacita pračkosušičky. Při praní pojme buben stejné množství prádla jako u klasické pračky, konkrétně 8 až 10 kg bavlněné náplně. Kapacita při sušení je ale výrazně nižší, jen 4 až 6 kg bavlny. Máte tedy dvě možnosti – po vyprání část oděvů odebrat a usušit zvlášť, nebo prát menší množství věcí. Pračky kombinované se sušičkou běžně nemají tepelné čerpadlo a sběrnou nádobu na kondenzát. Vznikající pára je kondenzována studenou vodou a odváděna v kapalné podobě přímo do odpadu.
Jak vybírat
Jednotlivé modely a jejich obsluhu je ideální si v obchodě vyzkoušet. Zaměřte se na snadnost otevírání a zavírání dveří, u kterých je důležitý rovněž dostatečně velký otvírací úhel, případně také na manipulaci s dávkovačem pracího prášku. Prohlédněte si ovládací panel, tlačítka a symboly, které by měly být přehledné a srozumitelné. Nabídka základních programů je u většiny modelů podobná, zaměřte se tedy spíše na přídavné funkce. Zajímavým prvkem může být možnost propojení spotřebiče s chytrým telefonem či tabletem a ovládání skrze aplikaci. Podstatné informace najdete na energetickém štítku – od zařazení do energetické třídy podle spotřeby, přes délku sušení při standardním programu, kapacitu a hlučnost až po účinnost sušení.
Invertorový motor
Tento typ motoru se do sušiček instaluje přímo na nápravu a nemá uhlíkové kartáče. Pro pohyb využívá protilehlá magnetická pole. Oproti běžnému motoru je tření motoru podstatně sníženo a motor pracuje tišeji, je výkonnější a nezahřívá se. Je totiž digitálně řízen invertorovou kartou, která upravuje výkon a rychlost otáčení tak, aby maximalizovala účinnost. Proto se perfektně hodí pro velkokapacitní bubnové sušičky, které mohou sušit 8 a více kg prádla. Tento motor je také odolnější, to vše se odrazí na úspornějším provozu.
text Vanda Jesenská ve spolupráci s dTest
foto se souhlasem firem Myconcept CZ, Philco, Samsung, Gorenje, LG, Haier, Hisense
Datum vydání: 6. 12. 2022