Bazénová pohoda pro celou rodinu

Pokud máte dům se zahradou a milujete koupání, vlastní bazén vás nadchne. Je sice nutné o něj pečovat a bude vás něco stát, finanční investice i úsilí vám ale bude za to stát.

Zastřešení Dallas kombinované se skimmerovým bazénem Qbig Benefit. Společně s tepelným čerpadlem se vám koupací sezona prodlouží na příjemných 7 měsíců. foto Albixon

Nejprve je třeba se rozhodnout, kam bazén na pozemek umístíte. Je potřeba, aby kolem něj zbyl dostatek volného místa, ale také je dobré myslet na to, aby na něj svítilo co nejdéle sluníčko a byl situovaný pokud možno v závětří. Uvažte i to, že stromy a keře rostoucí v jeho blízkosti produkují listí, které bude padat do vody a komplikovat údržbu. V neposlední řadě by měl bazén dobře zapadat do celkového konceptu vaší zahrady.

Zapuštěné bazény

Pokud toužíte po bazénu, který je vhodný k plavání a dá se do něj i skákat, jsou zapuštěné bazény tou správnou volbou. Samotnou výstavbu a montáž svěřte do rukou specializované firmě, která vyhloubí jámu pomocí techniky a bazén instaluje. A jaké vybírat materiály? K dispozici jsou zejména levnější plastové a fóliové bazény s kratší životností a dále významně odolnější typy: laminátové, keramické nebo nerezové. Keramický bazén je vlastně typem laminátového. Rozdíl je v jedné přidané keramické vrstvě ve struktuře materiálu. Keramika je totiž příliš křehká na to, aby bylo možné ji použít jako svrchní vrstvu, a tak je překryta ještě laminátem. Nerezové bazény se z hlediska poměru cena/výkon používají především pro komerční účely. Zvolit můžete i bazén z moderní sklokompozitní skořepiny, který je pevný a snadno se instaluje. Každé z uvedených řešení má své výhody i nevýhody, ideální je konzultace s odborníky nad vašimi konkrétními požadavky.

Elegantní přeliv

Celý princip přelivu je jednoduchý: Voda přetéká do žlábku, prochází filtrem a vrací se do bazénu zpět. Přelivový bazén se proto napouští úplně po okraj a má tak maximální možnou hloubku. Tím se liší od bazénu s odtokovým otvorem – tzv. skimmerem, jehož hladina je cca 10 centimetrů pod okrajem bazénu. Výhodou je, že voda, kterou při koupání vycákáte, se vrací žlábkem zpět do bazénu a v jeho okolí se nedělají louže. Bazén se snadno udržuje, protože se v místě, kde končí hladina, nemůže tvořit čára z nečistot. Přelivové bazény navíc navozují při koupání dojem nekonečné hladiny. V exteriéru se doporučuje používat je se zastřešením, protože se tak nezanáší obvodový kanálek.

Skimmerové

Práce skimmeru spočívá ve sběru nečistot z hladiny ještě předtím, než klesnou na dno, předchází se tak tvorbě řas a mikrobů v bazénu. Skimmer nasává bazénovou vodu do filtrační jednotky a ta poté odtéká do plastové nádoby, která bývá umístěna 5 až 10 cm pod horním okrajem bazénu. Uvnitř tohoto plastového vtoku je umístěn hrubý předfiltr (košík), který zadrží hrubší mechanické nečistoty. Takto předčištěná voda je přes čerpadlo odčerpávána do filtrace, odkud ji vratné trysky vhánějí zpět do bazénu. Všeobecně platí, že trysky by měly vracet vodu 20 až 30 cm pod úroveň hladiny, aby voda v bazénu cirkulovala rovnoměrně. Pokud se rozhodnete pro 1 až 2 skimmery, umísťují se na šířku bazénu, na stěnu s největší hloubkou vody. U bazénu s více než 3 skimmery se instalují na delší stěnu bazénu. Umístění trysek v bazénu je vhodné volit naproti skimmeru, tak aby proud vody z trysek směřoval nečistoty spadlé na hladinu do otvoru skimmeru.

 

Kam schovat technologie

Filtrační jednotky se ukrývají buď v technologické šachtě, umístěné v blízkosti bazénu pod úrovní terénu (včetně pohonu případného protiproudu), nebo v garáži či zahradním domku, kam můžete přímo umístit například i tzv. technologickou stěnu (v případě protiproudu musí být však čerpadlo uložené v samostatné šachtě umístěné vždy do jednoho metru od masky protiproudu).

Praktické zastřešení

Zastřešení, ať už statické, posuvné, s kolejničkami nebo bez nich, přispívá k teplejší vodě v bazénu. Vytváří se pod ním speciální klima, díky němuž se ohřívaná voda v bazénu přes den tak rychle neochlazuje. Během slunečních dní funguje solární efekt, kdy voda akumuluje teplo, které se pod zastřešením vytváří. Zároveň se omezí i noční teplotní ztráty. Zastřešení tedy může prodloužit koupací sezonu až na 7 měsíců v roce. Hodně lidí si také zastřešení pořizuje kvůli zvýšené ochraně dětí nebo domácích zvířat před pádem do vody. Navíc chrání bazén a vodu před znečištěním prachem, pylem, před padajícím listím apod.

Nadzemní bazény

Patří mezi ně například cenově příznivé typy nafukovacích bazénů nebo bazénů jen s nafukovacím prstencem (okrajem). Kruhové mají průměr kolem 3 až 4,5 m a jejich hloubka se pohybuje kolem 0,7 až 1,2 m. Dalším hojně využívaným typem je bazén s rámovou konstrukcí, jehož základ tvoří plastová nebo kovová konstrukce s protikorozní vrstvou v kombinaci s měkčeným PVC. Existují i nadzemní bazény z ocelového plechu s protikorozní úpravou potažené fólií z PVC s různými dekory včetně dřeva. Takový bazén může stát na zahradě celoročně, nezapomeňte ale před zimou odpojit filtraci, ošetřit vodu přípravky k zazimování a dát do vody prázdné PET lahve, aby mrznoucí voda bazén neroztrhla.

 

 


Filtrace a vytápění

Kartušová filtrace – pracuje na elektrický pohon a k bazénu se připojuje pomocí dvou hadic. Vhodná je pro malé bazény do 8 m3. Potřeba je pravidelně vyměňovat kartušovou vložku, jinak nebude vodu čistit.
Písková filtrace – voda se čistí filtrováním přes křemičitou náplň, kterou stačí měnit jednou za dva roky. Tím, že filtruje velmi účinně, se snižují náklady na bazénovou chemii. Pískovou filtraci lze napojit i na solární panely či bazénové vysavače.
Ohřev vody – možný je pomocí tepelných výměníků, tepelného čerpadla, solárních panelů nebo elektrickým topením. Teplou vodu v bazénu pomáhají částečně udržet i solární plachty.


 

 

text Vanda Jesenská

foto se souhlasem firem Albixon, Moover, Mountfield, Hecht

Datum vydání: 20. 5. 2023

Edit: