Barvami odlehčená proměna
Zadání majitelů – interiér v kombinaci bílé a hnědé – splnila architektka Simona Hubáčková do detailu. Spolu s barvami připomínajícími jarní přírodu uvolnila dispozici, navrhla nábytek a proměnila koupelnu.
Mladá rodina bydlela ještě nedávno na severním okraji Prahy. Časem oběma partnerům vadilo každodenní dojíždění do centra, styl života na periferii i výhled do blízké rokle. Přáli si změnu a měli štěstí. Objevili a koupili více než stometrový byt 4+k. k. v Praze 6 ve zděném činžovním domě z 80. let minulého století. K pozitivům patřily kromě lokality zimní zahrada do ulice a lodžie na opačné straně bytu obrácené do dvora s udržovanou zelení. „Původní majitel nás přemlouval, ať zkusíme bydlet ve stávajícím zařízení, než jej odstraníme. Převládalo tu zlato, načervenalý dekor dřeva nábytku, laminátová podlaha. Věděli jsme, že bychom si na to nezvykli,“ vzpomíná majitelka. Rozhodli se pro kompletní rekonstrukci, během níž zmizely nevhodné materiály, dveře i podivná směs rustikálního a opulentního stylu, včetně tapet se zlatým vzorem v ložnici.
PĚKNÝ JAKO OBRÁZEK
Fungující spolupráce s architektkou Simonou Hubáčkovou začala obrazem. Majitelé si ho nechali namalovat na zakázku ještě do minulého bytu, a když řešili nový, oslovili ji s vypracováním návrhu proměny. Pečlivě připravená akce trvala pouhé dva měsíce. Podílel se na ní majitel se svým bratrem, který zkontaktoval jednotlivé firmy a vypracoval harmonogram prací. Podařilo se tím uspořit částku až 150 000 korun oproti běžným cenám na trhu. „Nejdřív bylo nutné provést drobné stavební úpravy, zredukovat počet dveří, které byly víceméně v každém koutě, některé nahradit posuvnými, v kuchyňském koutě odstranit polopříčku. Linku s fóliovanými skříňkami ve vysokém lesku a zapuštěnými úchytkami, s pracovní deskou z lamina v imitaci kamene jsem navrhla jako otevřené U, v podhledu je osazeno bodové osvětlení. Podlahu obývacího pokoje a chodby sjednotil tmavší odstín vinylové krytiny, v pokojích jsou celoplošné koberce,“ upřesňuje architektka. V ložnici zůstaly původní vestavěné skříně, majitelé ovšem nahradili dveře se zlatými rámečky novými. Nábytek na míru do kuchyně, obývacího pokoje i koupelny, jenž zapadl do konceptu vzdušného prostoru, vyrobili ve firmě Interiéry Liška.
NEJENOM JARNÍ OČISTA
Koupelna slouží rodině především k relaxaci. Zůstal tu sice plynový kotel a pračka, ale sušička se vešla do šatny. Uvolněný prostor zaplnila delší a pohodlnější umyvadlová skříňka. Hlavní motiv interiéru – kombinace bílé a hnědé s akcentem svěží zelené nechybí ani tady. Architektka udržela elegantní styl a keramické obklady vybrala z pestré a cenově dostupné nabídky tradičního českého výrobce Rako. Namíchala je s profesionální lehkostí i v poměrně malém prostoru bez okna. Světle hnědá série Defile působí díky mírně metalickému povrchu luxusním dojmem, zároveň je neutrální, takže „unese“ jakoukoliv barvu doplňků. Kromě toho přesné kalibrované obklady umožnily pokládku s minimální spárou, což neruší dojem ucelené plochy. Místnost navíc získala využitím kontrastu velkého formátu 45 x 45 cm a pěticentimetrové mozaiky na čelní stěně potřebnou dynamiku. Simona Hubáčková doplnila a odlehčila zemité tóny série Defile lesklými bílými dlaždicemi 60 x 30 cm z kolekce System. Sanitu a drobné doplňky si majitelé vybrali v koupelnovém studiu Sapho.
Ing. arch. Simona Hubáčková (*1983)
Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Pracuje jako bytová a interiérová architektka ve svém vlastním ateliéru SH. Navrhuje řešení interiérů bytů, rodinných domů i nebytových prostor, návrhy kuchyní a koupelen, přestavby bytových jader či atypický nábytek. V případě zájmu ve svých návrzích uplatňuje principy filosofie Feng Shui. „Uvědomuji si, že každý má jiné životní požadavky, a proto prosazuji zásadně individuální přístup ke každému. Každý jsme jiný, a proto i bydlení každého z nás je jiné,“ říká architektka.
Kontakt: tel.: + 420 605 243 524 www.atelierSH.cz
Datum vydání: 29. 9. 2015