Barevné osvěžení pro dřevo a kov

PPG ilustracni zahradn__n bytek_modr_

Jaro vtrhlo do zahrady a tu je vidět, jak dřevěná lavička volá po obnově, tu se o stejný zásah hlásí kovové sloupky plotu… Vezměte štětec a nový kabát jim dopřejte. Před tím se ale seznamte s tím, co který povrch potřebuje.

Zahradní nábytek, plot, dveře zahradního domku nebo pergola mohou zářit nejrůznějšími barvami, ale je nutné zvolit správný produkt, vhodné pomůcky i odpovídající postup. Každý povrch chce své a je rovněž rozhodující, v jakém je stavu.

PRO LAVIČKU I VRÁTKA

Chystáte-li se opatřit novou barvou dřevěný povrch, který již natíraný byl, je nutné zbytky starého nátěru odstranit, a to nejčastěji broušením – ručním nebo s pomocí elektrického nářadí, využít lze také opalování (tedy odstraňování starých nátěrů pomocí horkovzdušné pistole a špachtle nebo stěrky), případně využít chemické odstraňovače starých nátěrů. Finální broušení je ale nutné i ve dvou naposledy jmenovaných případech. Povrch je pak třeba zbavit veškerých nečistot a prachu. Pozor na nerovnosti, zejména při natírání barvou mohou finální efekt rušit. Lze je vyrovnat je pomocí tmelu, přičemž pro exteriér je vhodný dvousložkový polyesterový tmel. Opravovaná místa je nutné do hloubky zbavit nečistot, případně odmastit, po zaschnutí tmelu zatmelené místo opětovně přebrousit. U nových povrchů je před vrchním nátěrem potřeba dřevo ošetřit proti dřevokazným houbám, hmyzu či vlhkosti.

MF 012

PŘIPRAVTE SI „NÁŘADÍČKO“

K nanášení nové barvy či nátěru můžete použít štětce, válečky, ale také stříkací pistoli, jste-li pravidelný „natěrač“. Ta se uplatní při nanášení laků, lazurovacích laků, prostředků na impregnaci dřeva, barev i emailů. U štětců dejte vždy pozor na druh použitých štětin. Štětce s přírodními štětinami lze použít pro jakékoli barvy. Většinou se jedná o štětiny z prasat, které jsou odolné i vůči chemickým rozpouštědlům a syntetickým barvám. Umělé štětiny jsou vhodné jen u vodou ředitelných barev.

Haus mit Holzfassade am Wasser

ČÍM NATÍRAT?

Nátěrových hmot na dřevěné povrchy je široká škála. Základní dvě skupiny představují laky/emaily a lazury, které se dále rozlišují na vodou ředitelné a na syntetické. Liší se kryvostí, přičemž lazura je průhledný nátěr určený především pro měkké dřevo, který zachovává pohledovou strukturu materiálu. Díky řídké konzistenci pronikne do měkkého dřeva a impregnuje ho při zachování prodyšnosti. Používá se spíše pro první nátěry nového dřeva.

Lak je transparentní a nezakrývá pohledovou strukturu dřeva. Email pak představuje odolný barevný nátěr určený pro vrchní krycí úpravu, která naopak pohledovou strukturu dřeva zakrývá. Proti lazuře jsou laky i emaily trvanlivější.

Pokud se rozhodujete podle ředitelnosti barev, pak předností vodou ředitelných přípravků je především krátká doba schnutí. Tyto barvy dnes představují kvalitní pružné nátěry, které odolávají popraskání a obstojí i v náročnějších podmínkách, například na plotových plaňkách. Dalšími výhodami je snazší manipulace a postup práce i fakt, že není třeba používat ředidla, tyto barvy nezapáchají a pozůstatky po barvě na rukou, štětci lze odstranit vodou. Vhodnější jsou tyto barvy nicméně spíše pro nátěr nového dřeva.

Neznamená to, že by práce se syntetickými barvami byla výrazně náročnější. Většinu z nich dnes není třeba ředit, od výrobce jsou připraveny k okamžitému použití. Hodí se zejména pro dřevěné povrchy, které již byly dříve opatřeny nátěrem.

Vhodný nátěr byste obecně měli volit podle druhu dřeva – na ploty z tvrdého dřeva a exotických dřevin se nejčastěji používají tenkovrstvé lazury, s úspěchem lze použít i oleje. U měkkých dřevin jsou vhodné všechny varianty nátěrových hmot, záleží na dalších aspektech, jako je například předešlá povrchová úprava. Dalším parametrem je docílení určitého efektu. Nejpřirozenější vzhled dodá dřevu transparentní lak, který je vhodný na čisté, zdravé dřevo. Atraktivní barevný odstín zajistí dřevu lazury, případně tónované oleje, které zvýrazní přirozenou strukturu. Krycí barvy jsou pak vhodné na starší, již zašedlé dřevo. Vybírat lze v neposlední řadě podle náročnosti aplikace i přípravy podkladu. Snadná je například obnova povrchu, kde byla využita tenkovrstvá lazura.

Xyladecor 0022633L000001

PRO ZVLÁŠTNÍ PŘÍPADY

V nabídce trhu jsou také speciální nátěrové hmoty určené pro konkrétní užití. Najdete mezi nimi například barvy na dřevěná okna a dveře se specifickými vlastnostmi, mezi něž se řadí regulace vlhkosti dřeva, barvy na dřevěné podlahy s vysokou odolností vůči nášlapu a otěru a zároveň pružností, dále barvy s atestem pro styk s potravinami/hračkami určené především pro nátěry hraček a dětského nábytku.

PŘÍPRAVA KOVOVÝCH POVRCHŮ

Příprava kovového podkladu se týká starších předmětů, které vyžadují péči před aplikací krycí barvy. Největším nepřítelem kovových předmětů je rez, již je nutné odstranit. Lze tak učinit mechanicky (drátěným kartáčem, broušením) či chemicky pomocí odrezovačů. Existují již barvy, které lze aplikovat přímo na zrezivělé povrchy. Ale i zde je nutné alespoň částečně mechanicky kov očistit a narušit zkorodovaný povrch. Rovněž platí, že je povrch nutné zbavit odlupujících se částí starého nátěru. Aby nový nátěr dobře přilnul, je pak třeba podklad odmastit, pro tento účel lze použít technický líh, ředidlo či jen horkou vodu se saponátem.

HAMMERITE 0007777Green Chai[1]

KTERÝ TYP?

I v případě kovu můžete vybírat mezi barvami vodou ředitelnými, jejichž vlastnosti jsou obdobné jako u výrobků tohoto druhu učených na dřevo. Díky elastičnosti se hodí především na plochy, které čelí extrémním podmínkám, například pozinkované okapy, střechy nebo ploty, které se působením slunce či mrazu roztahují a smršťují, na což by měl reagovat i nátěr. Syntetické barvy jsou sice odolné vůči působení povětrnostních vlivů, nicméně jejich pružnost nedosahuje takových kvalit jako u vodou ředitelných nátěrů.

DVA NEBO TŘI V JEDNOM

Barvy na kov se dále rozdělují na základní/podkladové nátěry a vrchní/krycí nátěry. Setkat se ale můžete i s jednovrstvými barvami 2v1 či 3v1. Jaká jsou specifika jednotlivých kategorií? Základní (antikorozní) barva, která se aplikuje na očištěný kovový povrch zbavený rzi, v sobě spojuje antikorozní vlastnosti se schopností barevného ucelení podkladu před aplikací vrchní barvy. Vyznačuje se výbornou pružností, přilnavostí, lehkou přetíratelností a rychlým zasycháním. Vrchní – krycí barva pak plní především estetickou a ochrannou funkci. Natírá se zpravidla ve dvou vrstvách – mezinátěr a vrchní nátěr. Konečně jednovrstvé barvy – 2v1 nebo 3v1obsahují jak základní, tak i vrchní nátěr a šetří tak čas i peníze, uvítají je pohodlní natěrači, kteří nechtějí kupovat dva typy barev. U barev 3v1 je „přítomný“ kromě základního a vrchního nátěru i takzvaný mezinátěr, který ještě umocňuje ochranu materiálu. Zpravidla je nutné jednošichtovky natírat ve dvou až třech vrstvách, aby bylo dosaženo dostatečné ochrany podkladu. Mezi těmito „jednošichtovkami“ jsou i barvy, které lze nanášet i přímo na rezavý povrch. Složení těchto barev zabraňuje rozšíření už existující rzi a zároveň antikorozní složka zabezpečuje ochranu natíraného povrchu.

Možné je zvolit také univerzální barvu, kterou lze aplikovat, jak na kov, tak na dřevo. Uplatní se při běžném natírání, třeba pokud jedním odstínem potřebujete natřít dřevěné předměty s kovovými částmi. Dnešní univerzální barvy jsou dostatečně kvalitní. Speciální barvy určené výhradně na kov však zaručují dlouhodobou trvanlivost a kompletní ošetření, protože mimo jiné obsahují látky potlačující korozi.

Existují ale také neželezné kovy, patří mezi ně hliník, měď, mosaz. Tyto materiály obvykle nenatíráme, protože si při oxidaci vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu a charakteristické zabarvení. Pokud z nějakého důvodu potřebujeme neželezné kovy natírat, je třeba po poradě s odborníkem zvolit speciální barvu, která bude odpovídat druhu neželezného kovu, ale také typu předmětu, jeho vystavení klimatickým podmínkám apod.

 

IDEÁLNÍ PODMÍNKY

Abyste dosáhli kvalitního výsledku, nestačí vhodně zvolená barva a štětec. Kromě důkladné přípravy povrchu potřebujete také příznivé teploty, ideálně mezi 20 a 25 °C. Vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 %, což nemusí být splněno před blížícím se deštěm. Dobré je (pokud nenatíráte přímo venku) zajistit přívod čerstvého vzduchu, která pomůže zasychání, ale eliminuje také případné výpary z barev či rozpouštědel. Pozor také na prašnost, kterou s sebou může přinést i vítr například před bouřkou. Při aplikaci barev vždy dodržujte návod výrobce.

Malý průvodce

Na údržbu dřeva v exteriéru můžete volit různé typy přípravků:

Lazury lze rozdělit na tenkovrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé lazury se prakticky zcela vsáknou do podkladu, nátěr se tak snadněji obnovuje. Neolupují se. Hodí se zejména na povrchy, které nejsou rozměrově stabilní, což jsou nelepené, celomasivní materiály, např. plotové plaňky. Proti tomu silnovrstvá lazura tvoří na povrchu hladký silnější vodoodpudivý film. Ten zajišťuje i vyšší odolnost v exteriéru. Hodí se spíše na rozměrově stabilní, zpravidla lepené, prvky, jako jsou okna, rámy oken a dveře.

Oleje jsou vhodným řešením především u dosud neošetřených předmětů zejména z tvrdého a exotického dřeva. Olej má vysokou penetrační schopnost a na povrchu dřeva vytváří vodoodpudivý film. Proniká hluboko do buněčné struktury dřeva, výrazně eliminuje praskání a kroucení dřevní hmoty a dřevo tak chrání zevnitř.

Krycí barvy jsou vhodné všude tam, kde není nutné zachovat pohledovost reliéfu dřeva, a také na i na silně zašedlé, zvětralé dřevo. Důležité je zvolit produkt určený na dřevo a při venkovním použití vhodný do exteriéru.

Laky jsou nátěrovou hmotou transparentní a zároveň bez barevného odstínu. Zachovávají krásu dřeva v jeho přirozené podobě. Do exteriéru je nutné vybrat venkovní variantu s obsahem UV filtrů.

 

ČÍM NATÍRAT?

Lakýrnický váleček: výrobky z pěnové hmoty nejsou vhodné na akrylové barvy (používá se i velur nebo jehněčí kůže); k natírání velkých ploch nebo stropů

Štětec k odstranění starých nátěrů: s nylonovými štětinami a plastovou objímkou

Kulatý štětec: vhodný na natírání trubek, oken a rohů

Plochý nebo lakýrnický štětec: ideální pro rychle zasychající barvy, používá se na větší rovné plochy, například dveře

Štětec na okna (dveře): má diagonální tvar pro přesné vedení podél rámu oken

Velkoplošný plochý štětec: se šířkou 7 – 14 cm, vhodný na velké plochy (fasády, podlahy nebo stěny)

Štětec na radiátory (zárohák): s dlouhou zalomenou násadou, úzký a plochý k natírání žebrových topných těles, ale i těžko dostupných míst

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: