Balet, žádný hokej...
Navrhnout kuchyň tak, aby vám naprosto vyhovovala, tedy měla logickou dispozici a byla maximálně funkční, se může zdát na první pohled snadné, ale ve skutečnosti je to téměř věda.
Příprava jídla v kuchyni, respektive u kuchyňské linky, musí být radostí, nikoliv bojem – prostě spíše ladným baletem než hokejovým utkáním. A proto je dobré si před pořízením nové kuchyně promyslet každý detail a každou maličkost jejího provozu, aby vás později nic nemohlo nepříjemně překvapit.
SPRÁVNĚ A LOGICKY
Nejjednodušší, čím začít, je uvědomit si všechny jednotlivé činnosti, které při práci a pobytu v kuchyni děláte. Práce v kuchyni má totiž svůj specifický postup, a když ho něco naruší, vzniknou komplikace, díky nimž se pak zbytečně naběháte, něco vám bude chybět a někam třeba vůbec nedosáhnete. Návaznost pracovišť je základní věcí při plánování dobré kuchyně. A vyplatí se plánovat opravdu od začátku, tedy od nákupu potravin… Postupujte podle takzvaného pracovního trojúhelníku – ukládání potravin, mytí a vaření. Jako první přichází na řadu spíž nebo vestavná skříň na potraviny a vzápětí chladnička. Než začnete vařit, budete potřebovat také dřez a vodu a dostatek přípravné plochy (deska kuchyňské linky) a na závěr se posunete k varnému centru (což bývá varná deska nebo sporák, trouba, mikrovlnka…). Z tohoto postupu jednoduše vyplývá, že mezi chladničkou a dřezem budete potřebovat jednu pracovní plochu (asi 60 až 90 cm) a mezi dřezem a varným centrem druhou, rozhodně větší (ideálně 90 až 120 cm). Pokud z nějakého důvodu posloupnost těchto tří stanovišť prohodíte, zbytečně se naběháte s každým kouskem zeleniny sem a zase zpátky. Věřte tomu, co je desetiletími odzkoušené a stále funguje.
A JDEME PLÁNOVAT
V malých a úzkých kuchyních se musíte smířit s jednoduchou linkou do tvaru písmene I. Spotřebiče budou řazeny takto – chladnička, dřez a varné centrum. Ponechte mezi nimi dostatek prostoru, například pracovní plocha po obou stranách sporáku nebo varné desky by měla být nejméně 40 cm. Získáte tak bezpečný prostor na odkládání horkých hrnců a pánví. Jako možná varianta přichází v úvahu doplnění linky o malý pracovní ostrůvek (nebo barový pult), který často funguje i jako samostatné varné nebo mycí centrum a opticky také odděluje zázemí kuchyně od obývací části. Proto již ve fázi plánování ostrůvku nezapomeňte
na případné přípojky vody a elektřiny.
Základní pracovní zóny v kuchyni
1. Ukládání potravin (chladnička a spíž)
2. Mytí potravin a nádobí (dřez a myčka)
3. Vaření (varná deska a trouby)
Staré známé pravidlo…
Ideální umístění jednotlivých pracovních zón v kuchyňské lince začíná u praváků zleva doprava (spíž, mycí a varné centrum) a u leváků naopak zprava doleva.
DVĚ NAPROTI SOBĚ
Uvažujete-li o dvou protilehlých linkách, lze je dispozičně připravit tak, že na jedné bude dynamická nebo chcete-li rušnější pracovní plocha s mycím a varným centrem a druhá bude fungovat jako klidnější část – odkládací a uskladňovací zóna (spíž a chladnička), kde zbude i prostor na přípravu kávy a čaje. Mezi varným a mycím centrem ponechte dostatečný prostor pro manipulaci a přípravu surovin na vaření, jinak vznikne chaos. Zároveň mezi oběma linkami ponechte vzdálenost 120 cm; to vám zaručí velkorysý manipulační prostor a bezpečné otevírání dolních skříněk linky.
VELMI ČASTÁ VARIANTA
Oblíbeným tvarem uspořádání kuchyňské linky bývá tvar písmene L – podle výrobců nabízí mnoho praktických prvků. Například dostatek místa jak na přípravu potravin, tak i jejich uskladnění, ovšem pouze v případě, že prostor v rohu linky využijete originálně a důmyslně. Jak ho dobře vyřešit, vám nejlépe poradí v kuchyňských studiích, kde vám nabídnou nespočet možností. Tuto variantu můžete zkombinovat klidně opět s malým ostrůvkem nebo jídelním stolem.
MÁTE HODNĚ MÍSTA?
Pak můžete zvolit tvar písmene U, což je vlastně doplnění varianty dvou protilehlých linek o třetí část. Tento typ je vhodný do prostorných kuchyní, krásně vynikne třeba částečně situovaný u okna, s rozložením jednotlivých zón si můžete navíc krásně pohrát. Mohou zde najednou pracovat klidně dva lidé, aniž by si překáželi. Opět platí pravidlo dostatečné vzdálenosti mezi oběma linkami (120 cm).
ŠEDESÁT A DOST
Dnes už se nikdo nediví, jak je to možné, že všechny na trhu dostupné vestavné spotřebiče tak krásně „zapadnou“ do jeho kuchyňské linky. Je to díky jednotnému modulovému systému, který by měli všichni výrobci vestavných spotřebičů respektovat, což je nakonec i v jejich vlastním zájmu. I většina volně stojících spotřebičů má šířku 60 cm. Vestavný spotřebič se musí do skříňky vejít, a přitom vzít v úvahu sílu jejích bočních stěn. Ty bývají většinou 18 mm silné, spotřebiče určené pro vestavbu mívají tedy většinou 560 mm. Před koupí je proto vždy důležité pečlivě prostudovat technický popis výrobku, čímž zjistíte, jestli daný kousek jednotný systém opravdu respektuje. Zároveň se snažte vybrat všechny spotřebiče dříve, než koupíte kuchyň nebo její výrobu zadáte kuchyňskému studiu či truhláři. Oba budou vyžadovat technické nákresy s vašimi poznámkami o zabudování spotřebičů.
CHLAD, HORKO A PÁRA
Obezřetně a pečlivě postupujte i u provozního hlediska kuchyňské linky – nedávejte těsně vedle sebe pečicí troubu a chladničku, aby horko nezvyšovalo její spotřebu. Ale pokud není zbytí, pak je alespoň oddělte vhodnou izolační deskou – ideální je samozřejmě například jeden modul skříněk, třeba s úložným prostorem (spíží). Praktická rada ohledně chladničky stojící těsně u stěny – měla by být odsazena alespoň 5 cm, jinak její dveře neotevřete naplno a police nepůjdou vysunout ven (což je nutné při jejím čištění). Zároveň nezapomeňte na odvětrávání všech spotřebičů – především chladničky a trouby, aby se nepřehřály. Za jejich zády musí být dostatečný prostor (alespoň 5 cm), kudy může proudit vzduch. Stojí-li kuchyňská linka na nožičkách, je po problému, jinak je nezbytné přivést vzduch ke spotřebičům větrací mřížkou v soklu.
JAK VYSOKO?
Tato otázka je důležitá hlavně u pečicí trouby kvůli manipulaci s horkými plechy a nádobami. Pokud máte i mikrovlnnou troubu a umístili jste ji vedle té pečicí, pak se za optimální výšku považuje 90 cm, maximálně 115 cm, ale výš rozhodně ne. Máte-li oba spotřebiče umístěné nad sebou, musíte začít ještě níže – dno pečicí trouby musí být ve výšce maximálně 70 cm, abyste ještě pohodlně dosáhli do mikrovlnky.
KÁVU, NEBO KUŘE?
Kam s kávovarem (vestavným presovačem)? Je pravda, že v soustavě s oběma troubami vypadá v linii horních naleštěných kuchyňských dvířek efektně, ale rozhodně praktičtější bude odsunout pečicí troubu raději jinam, klidně do spodní řady skříněk, jako to bývalo běžné dříve, a na uvolněné místo dát právě kávovar. Samozřejmě pouze v případě, že častěji vaříte kávu, než pečete, což tak většinou bývá… Kávu si připravujete asi každý den, oceníte tedy co nejpohodlnější umístění kávovaru, kdežto troubu zapínáte třeba jednou dvakrát týdně. Je to tak?
Datum vydání: 7. 10. 2015