Báječné léto u bazénu
Vzhledem k tomu, že nás čeká o prázdninách velmi omezené cestování, koupání na zahradě se bude hodit. Kdo má zapuštěný bazén, může jásat. Investovat ale můžete i do méně nákladných variant nadzemních bazénů.
Letos se koupání v letních dnech zkomplikuje ještě extrémním nedostatkem vody. Náruživí milovníci bazénů si mohou nechat vodu do svého bazénu i přivézt (cena dopravy ovšem mnohdy výrazně převyšuje cenu vody). Podle kvality dovezené vody je pak třeba ji filtračními mechanismy řádně vyčistit. Vyhráno mají ti, kdo zapuštěný bazén z finančních i ekologických důvodů na zimu úplně nevypustili. Vodu jen řádně profiltrovali, upravili její pH a množství chlóru pomocí bazénové chemie na požadované hodnoty a poté ji odpustili cca 10 cm pod úroveň skimmeru. (Třeba bylo také odpojit veškeré hadice, filtraci, případně solární ohřev a bazén po letní sezoně překrýt.)
ZAPUŠTĚNÉ BAZÉNY
Pro správný výběr velikosti, tvaru i konstrukčního řešení svého nového bazénu oslovte nejlépe bazénového specialistu. Bazény se totiž vyrábějí z rozmanitých materiálů (montují se z dílů na pozemku nebo se do jámy usazuje skelet). Na výběr máte materiály keramické, sklolaminátové, kompozitní, fóliové, sklokompozitní, ocelové či nerezové. Každý má určité vlastnosti, životnost i rozdílnou cenu. Také se využívá různých konstrukčních řešení (například samonosné bazény nebo bazény se systémem ztraceného bednění). Velikost a hloubku bazénu volte podle toho, kdo a k jakému účelu bude bazén využívat. Třeba bazénům z robustních panelových dílců se dají vtisknout originální tvary i rozměry. Nicméně nejčastěji mají bazény standardní hloubku 1,2 nebo 1,5 metru, tvar dna pak obsahuje mělčinu pro děti a hlubší část pro plavání nebo skákání do vody.
SKIMMEROVÉ A PŘELIVOVÉ
Zapuštěné bazény jsou buď skimmerové (s mechanickým lapačem hladinových nečistot – skimmerem), nebo dražší přelivové (s přelivovou hranou podél okrajů bazénu). Zachycená voda míří vždy do filtrační nádoby a odtud se přečištěná vrací proudovými tryskami zpět do bazénu. Bazény s přelivem mají vodu ve stejné úrovni s podlahou. Voda se nejdřív odvádí do přepadové nádrže gravitačním potrubím a odtud již probíhá klasická filtrace. Jde o ekonomicky i technologicky náročnější variantu řešení filtrace a cirkulace vody v bazénu. Horní hranu tvoří žlab zakrytý mřížkou.
ZAKRYTÍ BAZÉNU
Bazénové zastřešení z hliníkových profilů a například akrylátového skla prodlužuje koupací sezonu na šest až sedm měsíců v roce. Díky solárnímu efektu dochází k ohřevu vody během dne, naopak v noci si voda pod ním udrží mnohem déle vyšší teplotu. Zastřešení lze na bazén často instalovat i dodatečně. Snižuje i znečištění vody, péče o vodu je tak snazší. Zásadní je i lepší bezpečnost dětí, protože „krytý“ bazén lze znepřístupnit (uzamknout). V případě, že zvolíte větší a vyšší model zastřešení, získáte prostor pro posezení za špatného počasí. Zajímavou alternativou jsou plovoucí lamelová zakrytí s elektrickým pohonem na dálkové ovládání. K dostání jsou i v různých tvarech podle podoby bazénu. Nejlevnější možností je finančně dostupné univerzální zakrytí vodní hladiny solární plachtou. Také zamezuje vniknutí nečistot do vody a zabraňuje tepelným ztrátám během noci.
NADZEMNÍ BAZÉNY
Nejrozšířenější variantou jsou u nás však pro svoji cenovou i stavební nenáročnost bazény nadzemní. Vyrábějí se z nejrůznějších materiálů – laminovaného PVC, pozinkovaných plechů i třeba ratanového pláště. K dostání jsou v různých velikostech a opravdu levné varianty za pár tisíc korun splní veškeré požadavky nenáročného uživatele. Výhodami je dále snadná montáž a to, že k instalaci stačí nevelká rovná plocha. Vhodné jsou i jako dočasná varianta pro děti. Jejich nevýhodou je menší hloubka (nezaplavete si v nich), nižší životnost a také skutečnost, že některé typy nepůsobí příliš esteticky.
ČIŠTĚNÍ VODY
Důležité je si uvědomit, že i v malém bazénu se musí voda průběžně čistit, jinak vám do pár týdnů zezelená. Proto se při nákupu nové bazénové filtrace zajímejte o její filtrační výkon. Existuje jednoduché pravidlo: Objem bazénu vydělte čtyřmi, získáte tak tzv. kubíkový výkon čerpadla. Obecně platí, že výkon filtrace by neměl být menší než výsledné číslo, naopak může být vyšší, a to zejména v případě, kdy k filtraci plánujete připojit solární ohřev, bazénový vysavač či tepelné čerpadlo. Filtraci se zvýšeným výkonem je dále nutné pořídit, pokud je vzdálenost mezi filtrací a bazénem delší nebo členitá (záhyby, převýšení). Na trhu jsou dva druhy filtrací, jednak kartušové, vhodné spíš jen pro bazény s objemem do 8 m3, jednak výkonnější pískové, ideální pro bazény s větším objemem. Pracují na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň, kde zachytávají nečistoty křemičitým pískem. Filtrování vody v bazénu tak zabere podstatně méně času než s kartuší. Právě díky vysokému výkonu můžete k pískové filtraci připojit další příslušenství, jako je například zmiňovaný solární ohřev nebo bazénový vysavač.
TVARY BAZÉNŮ:
- OBDÉLNÍK: klasický tvar bazénu umožňuje jeho plné využití, včetně dobrého prostoru pro plavání. Zabírá málo místa. Díky pravidelnému tvaru v něm dobře cirkuluje voda, což umožňuje její snadné čištění. Ostré hrany stěn ale můžou dělat problém automatickému vysavači.
- ŘÍMSKÉ A ŘECKÉ: upravují vzhled klasického obdélníku přidáním zrcadlových prvků do rohů bazénu. Římský typ má stylizované rohy s oválným zakončením, řecký má rohy naopak zkosené a bazén má tvar osmiúhelníku. Jejich funkce je čistě vizuální, řecký typ může být obtížnější na čištění.
- OVÁL: má pro využití podobné vlastnosti jako obdélník, jde u něj spíše o vizuální dojem.
- TVAR L: poskytuje prodloužení klasickému obdélníku. Má víceúčelové využití díky tomu, že jeho vizuální rozdělení na dvě části nabízí stejné zpracování: větší část bývá hlubší a je vhodná pro potápění a plavací kolečka, zatímco menší část je mělčí a ideální jako hrací zóna. Může kopírovat půdorys domu.
- LEDVINA: pomáhá navodit přírodní vzhled bazénu, ale funkčně se podobná oválnému tvaru. Do prohnuté části je možné umístit vířivku nebo zeleň, případně vám zbude víc místa pro lehátka.
- TVAR 8: zúžení mezi oběma částmi dokáže vymezit přechod z mělké do hluboké části, takže si děti budou bezpečně hrát v té mělké. Obě části tvaru 8 nemusí být zrcadlově stejně velké. Prohnuté části ve tvaru 8 můžete využít k umístění vířivky, lehátek nebo zeleně.
- VOLNÝ TVAR: vytváří se tak, aby tvar bazénu kopíroval okolní přírodní prvky (např. velké kameny nebo stromy).
TEXT: VANDA JESENSKÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 15. 7. 2020