Auto pěkně v bezpečí
Nejdůležitějším úkolem garážových vrat je ochránit naše pojízdné společníky před zloději. A zároveň se musejí postarat o bezpečí těch, kteří s nimi manipulují. A také určují, jak bude garáž domu slušet.
Kritérií výběru garážových vrat je samozřejmě mnohem více. Musíme se rozhodnout, jaký typ vrat je pro nás nejvhodnější, zda klasická, sekční či rolovací, z jakého materiálu, zda budou zateplená, jak se budou ovládat… A jednou z nejdůležitějších otázek je, kde je koupit, respektive od koho si je nechat instalovat. Na správné montáži vrat záleží, jak dlouho budou vrata spolehlivě fungovat.
Větší jistotu máte, pokud si necháte vrata namontovat přímo od jejich prodejce, který poradí s jejich výběrem, přijde je zaměřit, může je vyrobit přesně na míru stavebnímu otvoru, po instalaci je uvede do provozu a seřídí je. Je tak zajištěno, že pohon bude svým výkonem odpovídat typu, velikosti a hmotnosti vrat, i třeba to, že si dálkové ovládání bude rozumět s centrálním řízením domu a podobně. A jistě bude snadnější uplatňování případných reklamací a zajištění servisu. Podívejte se s námi, na co vše je třeba dát pozor a na co se ptát při výběru garážových vrat.
Jaký typ vrat?
- Sekční, v současnosti nejpoužívanější, skládají se z 6 – 8 panelů (sekcí) vyjíždějících po vodicích kolejnicích zasouvajících se pod strop. Vyplněná polyuretanovou pěnou navíc výborně izolují. Vyžadují ochranu proti pádu křídla.
- Boční sekční se zasouvají do strany, nezabírají tak místo pod stropem. Výhodou je možnost částečného otevření pro vstup.
- Rolovací se skládají z úzkých lamel, svinují se nad vraty garáže, obvykle do boxu. Zabírají nejméně místa, jsou tenčí než lamelová, neizolují tak dobře. Snadno se instalují do hotových garáží i bez zvláštních stavebních úprav.
- Dvojkřídlá jsou klasikou, spolehlivá, s dlouhou životností. Dovolují využít celý prostor garáže, mohou i dobře tepelně izolovat. Vyžadují však volný prostor před garáží, v otevírání jim může bránit větší vrstva sněhu.
- Výklopná jsou jednoduchým levným řešením se snadnou montáží, snižují však výšku vstupního prostoru, vyžadují volné místo před garáží, ve spodní části musí být instalován práh.
Kvalitní vrata jsou vybavena ochrannými prvky proti úrazu, například:
- Protipádová pojistka proti přetrhnutí pružiny (u sekčních vrat). Výrobci garantují určitý počet otevíracích cyklů, proto je stav třeba kontrolovat.
- Pádová brzda, která zastaví pohyb vrat, jakmile dojde k překročení nastaveného počtu bezpečných otáček.
- Ochrana proti sevření prstů mezi lamelami.
- Boční uzavřené zárubně, které zabrání vsunutí ruky.
- Možnost ruční obsluhy při výpadku proudu u vrat s elektrickým pohonem.
- Automatické přerušení chodu při kontaktu s překážkou.
- Infračervená závora, která zastaví pohyb vrat již při přerušení paprsku dříve, než dojde ke kontaktu s překážkou.
- U křídlových vrat chrání spoje mezi křídly a rámem speciální gumový kryt proti skřípnutí prstů, u výklopných vrat snižují nebezpečí skřípnutí ochranné lišty.
- Vrata mají splňovat bezpečnostní předpisy podle evropské normy EN 13241-1, můžete žádat o předložení certifikátu.
Ubrání se zlodějům?
- Mechanicky zabrání vypáčení vrat zámek v jejich spodní části, spoje lamel sekčních vrat musí být navrženy tak, aby je nešlo snadno prolomit.
- U elektrických systémů, které uzavřou vrata automaticky, je nutné zabezpečit, aby zamykání fungovalo i při výpadku proudu.
- Nejbezpečnější ochranou jsou elektronické bezpečnostní prvky (magnetická čidla na vratech, pohybové čidlo v prostoru samotných vrat, kamera…) a jejich zapojení do celkového systému zabezpečení domu.
- U garáže propojené s domem je potřeba instalovat i bezpečnostní dveře z garáže obytné části domu.
- Je třeba věnovat pozornost kódování ovladače, ty s univerzálním kódem nejsou dostatečně bezpečné.
- Systémy automatického ovládání pohonu garážových vrat umožňují použít nejen dálkový ovladač, ale dávat vratům příkazy zcela vzdáleně, z mobilu či tabletu. Umožní na dálku získávat informace o stavu vrat nebo přístup do garáže jiné osobě.
Jak budou vypadat?
Garážová vrata představují velkou souvislou plochu, která výrazně ovlivní vzhled domu. A bohužel při špatné volbě i negativně.
Podmínkou úspěchu je, aby barevně i stylově ladily s domem, zejména vstupními dveřmi a okny.
Výrobci nabízejí nepřebernou škálu úprav povrchů, dekorů, vrata je možné doplnit okénky, která je zatraktivní a navíc přivedou světlo do garáže.
Vyrovnat se s velkou plochou ovlivňující vzhled domu je možné pomocí vrat, která lícují s fasádou a mají stejný vzhled, například dřevěný či kovový obklad, jako okolní stěny, a stanou se tak téměř neviditelná.
Jaký pohon?
Pro snadnější ovládání se vrata vybavují elektrickými pohony, které umožňují i ovládání vrat na dálku. Liší se silou, rychlostí a množstvím funkcí. Motor musí odpovídat konstrukčnímu typu vrat a jejich hmotnosti, nejčastěji se montuje pod strop. Levnější varianty používají k přenosu síly na vrata řetěz, tišší provoz zajistí motory řemenové. Jejich výhodou je, že se nemusejí promazávat, kvalita závisí především na použité řemenici – plastové či kvalitnější ze speciální tkaniny.
Zateplená či nezateplená?
Je-li garáž součástí domu, jsou zateplená vrata vhodnou volbou, i když není garáž vytápěná, protože stropem a sousedními stěnami vniká z garáže do domu chlad. V temperované garáži by teplota neměla překročit 8 oC, i v tomto případě tedy budou stěny a strop chladnější, měli bychom proto pamatovat i na zateplení stěn a stropu.
Nejčastěji se k zateplení vrat používá polyuretanová pěna, popřípadě polystyren. Záleží i na celkové konstrukci vrat a na jejich utěsnění po celém obvodu. Kvalitu vrat z hlediska tepelně izolačních vlastností lze porovnávat pomocí součinitele prostupu tepla U, který u těch nejkvalitnějších dosahuje hodnoty U = 0,8 W/m2K, což je srovnatelné s vlastnostmi oken pro pasivní domy.
Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 22. 10. 2018