Ani horko, ani chlad – a žádní roztoči
Abychom se dobře vyspali, nesváděli každou noc urputný boj s roztoči či jinými alergeny, aby nám nebylo horko ani jsme se netřásli zimou, záleží na polštářích a přikrývkách. Konkrétně na jejich výplni.
Při pořizování nové přikrývky či polštáře by nás měl zajímat druh výplně a její vlastnosti. Měli bychom si zjistit, i jak dokáže udržet teplo. Polštář by nám zase měl zajistit žádoucí pohodlí a neubližovat krční páteři. Výplni musí odpovídat také vhodně zvolená sypkovina, důležitá je samozřejmě náročnost údržby polštářů a přikrývek.
ABYCHOM NEMRZLI ANI SE NEPOTILI
Přikrývky mají různou hřejivost. Během chladnějších měsíců nám přijde vhod přikrývka, která nás dostatečně zahřeje – gramáží kolem 400 g/m2. Na jaře a na podzim se doporučuje vyměnit ji za středně teplou přikrývku s hustotou od 300 g/m2 do 350 g/m2, v létě pak za lehkou přikrývku s gramáží 200 g/m2. Praktické řešení představují i dvojice letních přikrývek, které v létě používáme samostatně a v zimě spíme pod oběma.
PŘIKRÝVKA PRO ALERGIKY
Vzhledem k tomu, že přibližně každý čtvrtý člověk je alergik a k nejčastějším alergenům patří peří, prach a živí i mrtví roztoči, ustupuje se od klasických výplní přikrývek a polštářů. Husí, případně kachní peří je nahrazováno speciálně upravenými polyesterovými dutými vlákny v přikrývkách, jejichž kvalita se odvíjí od počtu kanálků. V polštářích pak peří zastupuje polyesterové vlákno tvarované do malých, takzvaných spánkových kuliček nebo chmýří. Polštáře a přikrývky s polyesterovými vlákny či kuličkami lze dobře prát, ty nejkvalitnější až při teplotě 95 °C. Minimálně by to mělo být 60 °C.
ANATOMICKÉ POLŠTÁŘE
Vedle klasických polštářů nám trh dnes nabízí i takzvané anatomické, které se dokážou dobře přizpůsobit krční páteři a šíjovým svalům spáče. Tak zabraňují nepříjemné blokaci krční páteře. Studená líná pěna, jíž jsou polštáře vyplněny, se při ulehnutí díky tlaku a tělesné teplotě vytvaruje do správného úhlu. Po odtížení se polštář navrátí do původní polohy.
PEŘÍ STÁLE V KURZU
Z nabídky trhu se však nevytratily ani péřové přikrývky. Přestože peří představuje jeden z hlavních alergenů, nejsme přece všichni alergici, a navíc má vlastnosti, pro které na ně stále mnoho lidí nedá dopustit. Dobře drží teplo, péřové přikrývky jsou příjemné a polštáře z něho se neslehnou, vracejí se do své původní podoby. Ani roztoči se v něm nemusí zabydlet, pokud si pořídíme polštáře a přikrývky ze speciálně upraveného peří, které lze i prát.
POLŠTÁŘE SE ZMENŠUJÍ, PŘIKRÝVKY ROSTOU
Zatímco za časů našich babiček se polštáře vyráběly v rozměrech 90 x 90 cm, dnes se v nabídce trhu setkáme s polštáři o rozměrech 70 x 90 cm, méně často v rozměrech 50 x 70 cm. Přikrývky se vyrábějí v rozměrech 140 x 200 cm, dlouháni si však mohou pořídit prodloužené přikrývky o rozměru 140 x 220 cm. Spaní pod jednou přikrývkou pak dvojici umožňují tzv. francouzské přikrývky, nejčastěji o rozměrech 200 x 220 a 240 x 220 cm.
OVČÍ A VELBLOUDÍ VLNA
K přírodním materiálům, které se dnes obsazují do role výplní polštářů a přikrývek, patří i klasika v podobě ovčí vlny. Příjemně hřeje a dokáže přijmout až 30 % vlhkosti z okolí, kterou pak do něho opět postupně uvolňuje. Někdo ale nesnáší typický zápach ovčího rouna, který způsobuje uvolňující se tuk – lanolin. Navíc postupem času, aniž by se zhoršily tepelně izolační vlastnosti ovčí vlny, dochází k jejímu slehnutí, a to až o 40 %. Větší oblibě se v poslední době těší velbloudí srst, která je jako výplň velmi příjemná, neslehne se, ani není nepříjemně cítit.
Datum vydání: 25. 3. 2015