Altány, pergoly, domky
Stinná zákoutí a přístřešky pro klidné spočinutí patří neodmyslitelně k relaxaci v zahradě. Ale neobejdete se ani bez staveb méně ušlechtilých, leč o to více praktických: domků na nářadí.
Co je těmto drobným zahradním stavbám společné? Malé rozměry, zato však velký význam. Pomáhají vašemu tělu i duši a chrání váš majetek. Podívejme se na ně pěkně zblízka!
1. ALTÁNY
Poctivý zahradní altán mívá konstrukční základ z masivního dřeva (vzhledem k ceně nejčastěji smrk či borovice, jen výjimečně modřín), může však být i kompletně zděný z cihel nebo betonu (jemuž lze vzhled cihel propůjčit). Střecha může být stejná jako u domu: kovová, bitumenová, plastová, z vláknocementových šablon, nebo dokonce klasicky skládaná z pálených tašek. Pokud ovšem chcete ušetřit, jsou i jednodušší varianty – například Makrolon nebo textilní střecha napnutá na konstrukci z kovu či plastu. Stěny altánu bývají aspoň zčásti otevřené, ale mohou být také prosklené nebo jinak chráněné před větrem a hnaným deštěm. Na podlaze altánu může být dřevo nebo dlažba, jejíž pokládku zvládnete i sami (viz rámeček). Pokud zvolíte lehkou konstrukci altánu bez pevných stěn a podlahy, nabídne vám nejen snadnou a rychlou instalaci a možnost operativní změny stanoviště, ale také sympaticky nízkou vstupní investici. Co je však podstatné: Textilní střecha by měla být z prodyšného materiálu. Zvlášť důležité je to v případě, že má altán uzavíratelné stěny a chcete ho využívat i za nepříznivého počasí.
Venkovní dlažba do štěrku
Chcete se kutilsky pustit do pokládky dlažby v altánu? Většina výrobců to nedoporučuje, ale my vám nabízíme postup pokládky slinutých dlaždic RAKO Outdoor s tloušťkou 2 cm do štěrkového lože v 9 názorných obrázcích. Dlažba má rozměr 60 x 60 cm, je mrazuvzdorná, má jemný reliéf a protiskluznost R11/B.
2. PERGOLY
Jestliže nechcete altán, můžete zvolit jednodušší konstrukci v podobě pergoly. Ta může být jednak menší a subtilnější, jednak může sloužit jako opora pro popínavé rostliny. Základním materiálem je dřevo, ale na trhu jsou i moderní konstrukce – například z hliníku s lamelovým zastřešením. Jednu luxusní variantu nabízíme v rámečku. Ale i u základní konstrukce nezastřešené pergoly se můžete chránit před ostrým sluncem a lehkým deštěm, třeba pomocí přírodních rákosových roštů nebo textilního baldachýnu. Pokud máte velkou zahradu, v níž chcete oddělit část okrasnou a užitkovou, nabízí se použít jako nenásilný přechod právě pergolu: Z ní se pak můžete kochat pohledem a zároveň využívat plodů užitkové zahrady. Když máte naopak malý pozemek, ušetříte místo tím, že altán nebo pergolu nahradíte pouhým zastřešením terasy.
Bioklimatická pergola
Pergola Regulus je vybavena otočnými lamelami a vytváří jedinečný stínicí systém, který pracuje bez chyby v každém ročním období. Zavřené lamely ochrání před deštěm i nepříjemným větrem. Bioklimatická pergola má důmyslně vyřešený také odtok vody: Ta je kontrolovaně odváděna pomocí nosných sloupů k zemi či pod úroveň terénu. Díky pergole si můžete na zahradě vytvořit velmi příjemné místo, které budete maximálně využívat za každého počasí. Jednotlivé lamely jsou dimenzovány na zatížení až 150 kg/m2. Jedná se o jedinečný model, který vypadá luxusně na každé zahradě. Konstrukci lze umístit jako volně stojící, nebo ji pevně ukotvit na zeď domu. Cena 108 890 Kč. Hobbytec-aluminium
3. DOMKY NA NÁŘADÍ
Od poetické relaxace pojďme k próze: Zahradní domky na nářadí se vyrábějí nejčastěji z plastu (mrazuvzdorný bezúdržbový polyethylen), kovu (pozinkovaný ocelový plech nebo hliník) či masivního dřeva (nejlevnější je smrkové). V průměru nejlevněji vycházejí kovové domky: Jejich cena se pohybuje od 5 do 50 tisíc. Pokud ovšem chcete domek pevně ukotvit do terénu, potřebujete dokoupit ještě kotvicí sadu a podlahovou základnu, což vám domek nejmenšího rozměru prodraží o 2 500 Kč. Díky tenké plechové konstrukci bývá vnitřní prostor kovových domků o něco větší než u plastových, hmotnost materiálu je naopak menší. Záruka proti prorezavění může být i u základní verze 10 let. Musíte se však smířit s tím, že když přijde prudký déšť nebo krupobití, budete ty „vodní bubny“ za okny slyšet. Plastové domky nabízejí velkou škálu rozměrů, kvality i ceny. Ta začíná těsně nad hranicí 5 000 Kč (základní hobby provedení – stavebnice na půdorysu cca 1 x 1 metr, která váží kolem 30 kg a smontujete si ji sami). Záruka na takovou stavebnici bývá 2 roky. Na opačném pólu stojí prostorné plastové domky na půdorysu 3,5 x 3,5 metru, s dvojitými stěnami, desetinásobnou hmotností, kompletní montáží na míru a zárukou 10 let. Cena? I přes 100 tisíc. Dřevěným domkům to na zahradě opravdu sluší, ale připlatíte si: Cena bez montáže začíná přibližně na 7 000 Kč, horní hranice může atakovat i 100 000 Kč – což je cena, za kterou se dá pořídit i dřevěná zahradní chatka k obývání. Důležitou roli v ceně může sehrát podlaha: Zpravidla nebývá součástí dodávky, ale dá se doobjednat. Za levný peníz dokoupíte podesty z dřevěných latí, za drahý například podlahu z terasových prken WPC (kompozitní dřevoplast) se zárukou až 25 let. Za kompletní dodávku s montáží si připlatíte dalších 7 až 15 tisíc – podle velikosti domku.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 26. 10. 2020