Aktivní pohyb a relax? Jde to i doma!
Důvody, proč nechcete či nemůžete navštěvovat veřejné fitcentrum nebo wellness zařízení, mohou být různé. Malé fitko si ale můžete zřídit i v domácích podmínkách a obohatit ho o saunu nebo vířivku, kde se po tělesném výkonu zregenerujete.
Ať už je to stud, nervozita z pobytu, či spíše z pohybu mezi cizími lidmi, nedostatek času nebo se zkrátka fitcentrum či wellness zařízení nenachází v dostupné vzdálenosti od vašeho bydliště či pracoviště, není třeba se vzdávat možnosti starat se o své tělo, a to téměř profesionálně. Můžete to činit i v pohodlí domova. Tohle řešení vám zajistí soukromí, flexibilitu – nemusíte se přizpůsobovat otevíracím hodinám veřejných zařízení, ale také uspoří čas, který byste strávili na cestách do takových provozoven. Doma si u cvičení můžete pustit oblíbenou hudbu či film, cvičit o samotě i s blízkými, po cvičení si dojít do vlastní sprchy a z ní do sauny, vířivky nebo rovnou do postele.
PROČ SE HÝBAT A CVIČIT?
Ze všech stran dnes slýcháme, jak prospěšný je pravidelný pohyb. Je v jistém smyslu jediným existujícím elixírem mládí. Hýbete-li se dostatečně, pravidelně a správně, pak se vyvarujete pohromě v podobě nadváhy, vaše tělo bude déle mladé a pružné, odolnější, skvěle se vám bude dařit i psychicky, nemluvě o tom, jak dobře budete vypadat…
V rámci domácího cvičení můžete nejen zastat tento pohyb spadající do oblasti prevence zdraví, ale ovšem také aktivity na profesionální úrovni, které mohou souviset s provozováním některého ze sportů vyžadujících pravidelnou tělesnou přípravu; konečně lze takto zajistit i pohyb v rámci rekonvalescence – například po prodělaném zranění.
NA ROZEHŘÁTÍ
Že máte málo místa? To není rozhodující! Malé domácí fitko se totiž vejde do skříně. Omezené finanční možnosti? Nehrají roli! I méně majetní majitelé třeba garsonky mohou sáhnout po základním vybavení, takzvaných fitness doplňcích, jako jsou švihadlo, žebřiny, velký balon, posilovací pružiny, boxovací pytel nebo malá trampolína. Obecně můžete vybírat mezi pomůckami balančními a silovými. První slouží k nápravě problematických partií těla. Vhodné jsou při funkční poruše pohybového aparátu, nestabilitě kříže, ale poslouží i jako prevence při sedavém zaměstnání. Silové, chcete-li posilovací pomůcky, jsou určeny na zvýšení svalové hmoty, síly určité svalové skupiny. Z balančních jistě znáte gymnastický míč, existují ale nejrůznější balanční podložky, čočky, balanční sandály, polštáře… Posilovat pak můžete s činkami, medicinbaly, míči plněnými pískem či vodou, závažími, na hrazdě, žebřinách, s úchopy na provádění kliků, stopery… Drobných posilovacích pomůcek i systémů je řada a jsou určeny jak na izolované tělesné partie, tak na komplexnější posílení. Některé lze použít pro oba účely – s gymnastickým míčem můžete vracet tělu schopnost správného držení, ale i posilovat, případně masírovat určité partie těla.
Začátek je opravdu jednoduchý… Nicméně většina těchto pomůcek je určena spíše k zahřátí organismu před sofistikovanějším cvičením či mezi jeho jednotlivými pasážemi.
CVIČENÍ PRO NÁROČNÉ
To představuje pohyb s pomocí vyspělých strojů, které využívají stále modernějších technologií. (Tak například – při jízdě na cyklistickém trenažéru můžete na obrazovce před sebou nejen sledovat virtuální cestu skutečným terénem, ale můžete také jet závod se svými přáteli, aniž byste se vzdálili ze svého domu. Takový stroj vám říká, kolik jste spálili kalorií, jak pracuje vaše srdce nebo kolik jste na něm ujeli kilometrů za poslední měsíc a zda vás manželka v tomto parametru předběhla… Ale to jen na okraj.) Na výběr je mezi rotopedy, ergometry, crossovými, cyklistickými, běžeckými či veslovacími trenažéry, posilovacími lavicemi či věžemi. Zde už ovšem musíte v porovnání s fitness doplňky počítat s vyššími finančními náklady, řádově s tisíci až desetitisíci korun. A pozor! Takový stroj nevybírejte podle obrázku na internetu! Vždy se o správné volbě poraďte s odborníkem!
PO ZÁTĚŽI ODPOČINEK
Součástí domácích tělocvičen a fitness bývá dnes poměrně běžně také některé z relaxačních zařízení – vířivka nebo sauna. Obojí skvěle splní požadavek na odpočinek po sportovní zátěži, nabízí ale i další výhody.
Vířivá vana, vířivý bazén, whirlpool, jacuzzi, spa – to jsou pojmy, pod kterými se skrývají zařízení hýčkající tělo pomocí proudů vody, vzduchu, případně s kulisou hry barev a světel (chromoterapií), vůní (aromaterapií) či vybraných zvuků (muzikoterapií). Vyspělá zařízení nabízejí odpočinek vskutku luxusní. Samozřejmý je dokonalý design, a to nejen v tom smyslu, že se jedná o nepřehlédnutelnou součást vybavení interiéru či exteriéru, ale především po stránce ergonomického tvarování zajišťujícího pohodlí a zdravou polohu pro uživatele různých tělesných konstitucí. Systémy trysek jsou propracované, takže nabízejí kvalitní péči o každou část těla. Ovládat vířivku dnes můžete ručně, pomocí dotykového displeje či dálkového ovládání, ale i na dálku chytrým telefonem – vířivka může být připravena podle vašich představ ve chvíli, kdy přijdete z práce. Neobvyklé není příslušenství v podobě zabudované televizní obrazovky a DVD přehrávače, téměř samozřejmý je pak audiosystém, který umožní pustit si hudbu z jakéhokoli typu paměťového zařízení, a také LED osvětlení.
K čemu je pobyt ve vířivce dobrý? Kromě toho, že zde můžete strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli, má i zdravotní přínos. Pravidelnou a kvalitní relaxací posilujete imunitní systém, odbouráváte napětí a stres, ale je to také účinný prostředek v boji se ztuhlými svaly a bolestmi kloubů. Hydromasáž zároveň zlepšuje krevní oběh a činnost srdce.
SAUNA PŘED I PO
Sauna je skvělá na rozehřátí před pohybovou aktivitou, ale také jako prostředek k uvolnění po ní. Pravidelné saunování omezuje ztuhlost kloubů, zvyšuje prokrvení, působí protizánětlivě, posiluje kardiovaskulární kondici, uvolňuje stres a napětí, podporuje redukci váhy, pomáhá detoxikaci. Má blahodárný vliv na zdraví pokožky a je vhodnou součástí prevence třeba proti celulitidě. Na výběr jsou klasické finské sauny a infrasauny. Druhý jmenovaný typ je v domácnostech nesrovnatelně rozšířenější, neboť vyžaduje nižší pořizovací náklady a je rovněž mnohem levnější a méně náročný na provoz. Nejmenší modely (pro jednu či dvě osoby) se vejdou i do malého bytu, podmínkou je jen připojení do elektrické sítě. Infrasaunu vám prodejce dodá jako stavebnici, montáž zvládnete sami. Speciální odvětrávání není třeba, infrasauna totiž nevytváří páru ani vysokou teplotu. Infračervené záření proniká hluboko do tkáně, prohřívá svalovou hmotu a klouby, a proto není třeba proceduru opakovat v několika cyklech za sebou jako u finské sauny. V infrasauně při stejném účinku dosahují teploty jen 40–60 °C. Díky tomu nabídne relax i osobám, které nemohou využívat finského saunování.
Více informací se nachází v prosincovém čísle, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 29. 12. 2015