Aktivně a chytře pro zdravý domov
Jsme generace žijící uvnitř budov. Většina z nás tráví venku jen desetinu života. A přemíra interiérových aktivit ohrožuje naše zdraví. V podkroví, které klade nároky na větrání, světlo i teplotu, více než jinde.
Ano: Žijeme doma, v kanceláři, v autě… Jsme odloučeni od přírody a z toho, co mělo být naší výsadou a chloubou, se stal rizikový faktor. Z nás a především našich dětí se vyvinula „Indoor Generation“, která může zdravě jíst, pít i cvičit, aniž přitom opustí vnitřní prostředí. Ale ruku na srdce: Je to opravdu zdravý způsob života?
ZÁKLADNÍ DŮSLEDKY
Omezené množství čerstvého vzduchu a světla během dne ovlivňuje záporně naši náladu, spánek i výkonnost. Není divu: Intenzita světla v interiéru kolísá od 300 do 3 000 luxů, zatímco venku od 10 000 do 100 000 luxů. A minimální intenzita světla podporující správný chod biologických hodin je 1 000 luxů… Také naše dýchací soustava v nezdravém prostředí uvnitř budov trpí.
Analytický ústav YouGov provedl v tomto směru průzkum subjektivního vnímání lidí a objektivní reality. Pracoval s širokým vzorkem 16 000 respondentů ze 14 zemí Evropy a Severní Ameriky. Z průzkumu vyplynulo, že 77 % lidí neví, že vzduch uvnitř budov je více znečištěný než venku. Přitom vnitřní ovzduší může být znečištěnější až pětinásobně! Zejména se to týká dětských pokojů. Soustředění i nálada může vlivem nedostatku denního světla klesnout přibližně o 15 %, zatímco riziko astmatu se ve špatně větraných pokojích s vlhkostí a plísní zvyšuje až o 40 %.
KOMFORT S ROZUMEM
„Ani sebedokonalejší systém není samospasitelný,“ varuje PhDr. Marian Jelínek, PhD., známý hokejový kouč, manažer a pedagog, který spolupracoval i s Jaromírem Jágrem. „Ne snad proto, že by nefungoval, ale proto, že my sami musíme být v životě aktivní. Musíme vyjít ze své komfortní zóny do zóny učení, snažit se žít s limity, otužovat se, překonávat překážky! Nikdy jsme si nežili lépe, ale naše spokojenost s vlastním životem přesto klesá… Abychom si udrželi trvalé zdraví a pracovní zápal, musíme investovat především do emoční sféry. Zaplňme smysluplně čas sobě i svým dětem, naučme je aspoň občas překonat sebe samého a třeba i prohrát. To je důležité! Pohodlí bez hranic je cesta do pekel.“
DENNÍ SVĚTLO
Vraťme se od psychologie zpět do obytného podkroví. Dostatek denního světla a dobrý výhled do okolí dodá interiéru zcela nový rozměr, který může být sám o sobě impulzem pro větší životní aktivitu. Optimálním prosvětlením celého domu navíc dosáhnete úspory energie: Spotřeba elektřiny na svícení vám klesne přibližně o 30 procent. A sluneční svit z jižních oken vám sníží i topné náklady. V půdním prostoru lze vytvářet sestavy střešních oken nebo kombinovat střešní okna s doplňkovými svislými (ideální pro mansardové střechy). Můžete si pořídit moderní okna se zúženým rámem i křídlem, která vám dodají až 10 % prosklené plochy navíc, nebo výklopný střešní balkon, který v uzavřeném stavu vypadá jako sestava dvou střešních oken nad sebou. Ale intenzivní denní světlo shora vám zajistí také střešní světlíky a v prostorách uprostřed domu tubusové světlovody. Podívejte se aspoň na pár ukázek.
Podkrovní otázky
- Kolik střešních oken do podkroví? Prosklená plocha v obytném prostoru musí činit nejméně 10 % podlahové plochy. Více rozhodně nevadí.
- Jak lze střešní okna ovládat? Manuálně, tyčí, dálkově nebo plně automaticky (Velux Active). Pro pohodlné ruční ovládání je nutné, abyste lehce dosáhli na ovládací kliku.
- Kam umístit kliku? Pokud je okno umístěno za nábytkem, přijde vám vhod klika na horním okraji křídla. Jeli okno ve vyšší poloze, světlost interiéru to zvýší – ale klika pak má být na spodním okraji.
Text: Vít Straňák,
Foto: se svolením firem Aluux, ABC, Satjam, Velux, Fakro, WTWindows Tomorrow, Solara
Datum vydání: 24. 2. 2024