Kámen, dřevo a radost
Mezonetový byt, v němž se o pozornost přetahují dřevo a přírodní kámen, se v mnoha ohledech liší od developerského standardu. Aby byl výsledek dokonalý, majitelé museli upravit dispozici a designérka navrhla originální interiér.
Katka s Markem si užívají nový atypický byt, v němž se podle nich navíc výborně spí, už víc než rok. Kritériem volby nového bydlení byla od začátku dobrá adresa, respektive taková, která měla být nejblíž jejich společnému pracovišti. Partneři objevili zajímavý developerský projekt řadových domů v Praze 9 poblíž klidné cyklostezky, zároveň s dobrou dostupností městské dopravy. Stodvacetimetrový řadový patrový dům s bytem 4 + k. k. a předzahrádkou byl ve srovnání s předešlým podkrovím plným šikmin dalším velkým pozitivem. Mladým partnerům se podařilo koupit první vlastní byt včas ve fázi možných klientských změn.
PŘESUNY A ZMĚNY
„Naštěstí jsme si mohli sami upravit dispozici, která se nám podle projektu zdála zbytečně uzavřená. Chtěli jsme vzdušnější prostor, proto jsme například u vstupu zrušili zeď a redukovali jsme počet malých kumbálků. Toužili jsme po velké koupelně, takže jsme obětovali samostatné WC, z něhož je nyní komora, do které se vešla i pračka. WC jsme přesunuli do koupelny a podle návrhu designérky nechali vyrobit lehkou dělicí příčku ze dřeva,“ upřesňuje Katka. Velkou změnou, pro niž se majitelé rozhodli, bylo otočení schodiště o 90 stupňů. Navíc nad ně nechali osadit střešní světlík, díky kterému se dostává do interiéru ještě víc denního světla. Obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem je propojený se vstupem i předzahrádkou, která v sezoně příjemně prodlužuje obytnou plochu. V patře jsou ložnice, pracovna a budoucí dětský pokoj. Katka s Markem tu nejdříve zprovoznili menší koupelnu, aby se mohli věnovat zařizování velké koupelny v přízemí.
VÝBĚR BEZ VÁHÁNÍ
Na několika věcech se partneři naprosto shodli. Od začátku měli kupříkladu jasno o moderním střídmém stylu interiéru, klidných tónech a přírodních materiálech. Uvažovali o masivním dřevu, dokonce o kameni, přáli si je mít víceméně v celém domě. Nový domov potřeboval ovšem „zabydlet“, proto návrh a výběr zařízení svěřili interiérové designérce Kristině Prokšové. Znali její práci a od kolegyně a zároveň sousedky věděli, že umí interiéru dodat originalitu i potřebnou dávku útulnosti. „Jednotlivá řešení jsme společně konzultovali, ale Kristině jsme nechali volnou ruku, dali jsme jí plnou důvěru samozřejmě i při návrhu některých kusů nábytku vyrobených na zakázku,“ dodávají majitelé.
CAPPUCCINO PO CELÝ DEN
Majitelé se rozhodli pro finančně náročnější, ale krásné kvalitní materiály, které z bytu bezesporu udělaly originál. Třívrstvá dubová podlaha sjednotila otevřený prostor přízemí, použitím i pro obklad schodů se opticky propojila obě patra. K transparentnosti a vzdušnosti přispělo zábradlí z lepeného bezpečnostního skla, které však patřilo k nejvyšším položkám rozpočtu. Nalepené pásky z přírodního křemene jsou sice určené pro venkovní užití, ale designérka dokázala, jak výborně fungují i uvnitř. Nechala jimi totiž obložit nejdelší stěnu obývacího pokoje a krásu kamenné plochy ještě zvýraznila LED páskem umístěným pod stropem. Kámen zdobí rovněž stěny koupelny v přízemí. Barevný návrh interiéru připomíná voňavou kávu, v každém případě přírodní barvy a materiály jsou stálicí, která nepodléhá módním trendům.
KOMFORT NA MÍRU
„Oproti předešlému bytu máme navíc 40 m2 plochy a dostatečné úložné prostory,“ chválí majitelé. S designérkou vyřešili kuchyňskou linku do tvaru písmene U, přáli si barové sezení, které spolu se sníženým podhledem vymezuje kuchyň od obývacího pokoje. Nábytek je kombinací skříněk s fóliovaným a lakovaným povrchem. Za pracovní desku z kompozitního materiálu Corian si připlatili, ale na hladký povrch beze spár nedají majitelé dopustit. Nábytek na míru vyrobili v Truhlářství Mucha, pohovku v A&A Češpivo, osvětlení je mixem od firem Philips, Rendl Light studio a Artemide. Dveře se subtilními obložkami z hliníku dodal tradiční český výrobce Sapeli. Majitelé se zpočátku báli černé barvy některých doplňků, ale výsledek stejně jako celý interiér je nadchl.
Kristina Prokšová, interiérová designérka
„Varianta řešení byla jenom jedna a interiér vznikal za chodu. Musela jsem respektovat developerský projekt a v něm dané prvky, ale co šlo, jsem upravila podle potřeb klientů. Projekt je založen na přírodních materiálech opakujících se ve většině místností, klidných neutrálních tónech a bílé. Obklad stěn z přírodního kamene, dubová podlaha, kompozitní materiál Corian v kuchyni či skleněné zábradlí posunuly interiér bytu do vyšší dimenze.
www.kp-interiors.cz
Datum vydání: 20. 8. 2015