Potřebujete si to vyžehlit?
Pak si nejprve přečtěte pár našich rad, abyste nenapáchali více škody než užitku. Nejdůležitější je samozřejmě žehlička, ale pozadu nesmí zůstat ani žehlicí prkno nebo kolíčky…
Začněme samotnou žehličkou – její výběr není snadný, ale nabídka na trhu je velice pestrá. Dokonalá žehlička by měla samozřejmě umět především skvěle vyžehlit vaše prádlo, neponičit ho a nespotřebovat při tom příliš elektrické energie. Zároveň by měla být lehká a příjemná do ruky, a když bude ještě pěkně vypadat, máte vyhráno. Důležitým kritériem při výběru je i žehlicí plocha. Čím je kvalitnější, tím lépe žehlička klouže po prádle. Existuje mnoho materiálů, ze kterých se plochy vyrábějí. Mezi ty kvalitní patří keramika nebo safír. Hliník, teflon a nerez jsou na žehlení výborné, ale mají jistou nevýhodu v tom, že se mohou poškrábat o zip či knoflík.
NA CO SI DÁT POZOR?
Existuje mnoho typů žehliček, na výběr máte suché, napařovací, cestovní nebo výkonné parní stanice. Při výběru té vaší si nechte od prodavače vysvětlit všechny funkce, vezměte si ji do ruky a zjistěte si i ostatní parametry, jako je spotřeba elektřiny, záruční doba a případný servis, nepodceňte také délku přívodního kabelu, objem vodní nádržky a již zmíněnou hmotnost žehličky. Obecně lze říci, že u dražších kousků byste měli mít jistotu, že vám s nimi půjde žehlení snadněji a rychleji.
JAKÁ JE PRO VÁS IDEÁLNÍ
Pokud sháníte žehličku pro běžné žehlení do domácnosti, neváhejte a zvolte napařovací. U ní je důležitý příkon, který ovlivňuje kvalitu žehlení – čím vyšší příkon, tím rychleji se plocha žehličky rozehřeje na požadovanou teplotu a tím více páry uvolňuje během žehlení. S příkonem souvisí parní výkon, což je množství páry, které žehlička zvládne vyvinout za určitou dobu (minimální je alespoň 40 g/min). Do parní (napařovací) žehličky je ideální nalévat destilovanou vodu, aby se nezanesla vodním kamenem. Na druhou stranu nejnovější modely již obsahují odvápňovací systém, díky kterému můžete použít i běžnou vodu z vodovodu. Pokud jste si již takovou moderní žehličku koupili, používejte do ní právě pouze běžnou vodu, s destilovanou by tato žehlička vyvíjela menší množství páry a moc by jí to neprospělo.
◗ Vodu ze žehličky vždy vylijte, jinak se utvoří v nádržce řasa, která později způsobí žluté a hnědé skvrny na prádle.
◗ Nikdy nelijte do žehličky ocet nebo odvápňovací prostředek v dobré víře, že tak odstraníte vodní kámen. Pouze narušíte ochrannou vrstvu, která bývá běžnou součástí moderních žehliček a má fungovat právě proti vodnímu kameni.
NA SUCHO I NA CESTY
Takzvané suché žehličky znáte z dob minulých. Dnes ještě stále existují, jsou levnější než napařovací a také jsou jednoduché na obsluhu i údržbu, avšak díky absenci páry nedosahují takového výsledku jako napařovací. Obvykle také používají zastaralé nerezové nebo hliníkové plochy, které se velmi často napalují. Pro občasné žehlení na cestách a dovolených jsou velmi praktické cestovní žehličky; jsou malé, lehčí a samozřejmě i levnější. Pořídit je lze od 400 do 1500 Kč.
MÁTE TOHO HODNĚ?
Pro žehlení opravdu většího množství prádla, ideálně pak na lůžkoviny, jsou vhodné žehličky s generátorem páry. Vyjdou vás sice dráž, ale pokud žehlíte opravdu často a hodně prádla, určitě se vám vyplatí, žehlení s nimi je mnohem rychlejší. Parní stanici (žehličku s generátorem páry) můžete pořídit již od 2500 Kč. Hlavní výhodou tohoto typu žehlení je vysoký výstup páry, až pětkrát vyšší než u běžné „napařovačky“, zpravidla až 120 g/min. U parní žehličky vychází nepravidelné množství páry v závislosti na nastavené teplotě, v parním generátoru je pára stále připravena v zásobníku a ani teplota žehlicí plochy nesnižuje její výstup. Možnou nevýhodou mohou být pro někoho větší rozměry přístroje – ale celou stanici lze snadno a kompaktně přenést, samotná žehlička je naopak oproti napařovací lehčí, protože nemá zásobník s vodou.
Co je anti-drip (drip-stop) systém?
Jde o systém proti odkapávání – tvorba páry se zastaví, když žehlička pracuje s nízkou teplotou, zabrání se tím vytékání vody z otvorů. Většina napařovacích žehliček je schopna vytvářet páru až od 2. napařovacího stupně.
DOMÁCÍ MANDL
Mandl neboli žehlicí lis se skládá ze dvou vyhřívaných žehlicích ploch, mezi něž se vkládá prádlo; žehlení je mnohem snazší a rychlejší. Navíc máte na výběr – můžete použít páru nebo žehlit na sucho. Drobnou nevýhodou je snad jen složitější uskladnění a vyšší cena (od 6000 Kč výše). Domácí mandl je samozřejmě vhodnější pro velké rodiny, kde je žehlení doslova na denním pořádku.
NĚJAKÉ VYCHYTÁVKY?
Kvalitní a sofistikované kousky obsahují užitečný bezpečnostní systém, který žehličku vypne v okamžiku, kdy se přestane na delší dobu hýbat. Užitečný je i systém anti-drip (zabraňuje odkapávání vody) a velké množství malých napařovacích otvorů než malé množství velkých. U cestovní žehličky budete možná žasnout nad tím, jak je malinká a skladná, a klidně jí i prominete menší výbavu a výkon. Jste přece na dovolené…
Datum vydání: 20. 8. 2015