Zlato, stříbro, platina ve vytrvalých výsadbách

ozdobnice

Červenou formu ozdobnice a další traviny tu doplňuje stálezelená juka. Foto: Zdeněk Roller

Takovéto zářivé exploze zajistí zahradě usychající vytrvalé výsadby. Uvážíme-li navíc, že některé obzvlášť odolné trvalky kvetou až do zámrazu, nemusíme vůbec litovat, že je léto v nedohlednu. Krásná zahrada je krásná vždy.

Co na zahradě upoutá pozornost? Buď něco krásného a ojedinělého, co vysadíme tak na dvou třech místech, nebo naopak něco, čím určitou partii doslova zaplavíme. Nemá smysl chtít po trošce ode všeho – výsledkem je sbírka, nikoli zahrada jakožto celek. Nebylo by ani rozumné vytvořit jednu bombastickou ucelenou výsadbu a opodál další a ještě další. Použijeme-li volnou parafrázi Jana Wericha, zahrada by měla být tím, čím je (tedy soukromou zahradou pro potěchu), a ne tím, čím není (přehlídkou zahradnického mistrovství, která má ohromit). Zejména teď, kdy tráva už není tak zelená, listy stromů opadaly a barvy rozkvetlých záhonů vymizely, se ukáže, jestli má vaše zahrada koncepci a jestli i v této době dovede zaujmout nějakou dominantou. Po opadu listnáčů se prostor otevřel, lépe jím pronikají skromné sluneční paprsky a v nich se mohou uplatnit barvy skromné časně zimní palety. Jsou-li tu jaké.

třtina

Třtina je rod travin, který vytváří husté a vysoké trsy. Foto: Zdeněk Roller

ŽIVÉ STŘÍBRO NA ZAHRADĚ

V měsících kolem zimního slunovratu vystupuje slunce nepříliš vysoko nad obzor. Ideální podmínky pro to, aby se v protisvětle vše prosvětlilo a rozzářilo. Tady se uplatní zejména ozdobné traviny. Trávy jsou doslova zrozené z větru. Vítr je opyluje, vítr roznáší jejich plody. Proto se jejich dutá a pevná stébla musí tyčit co nejvýše vzhůru.

ozdobnice

Trs ozdobnice. Foto: Zdeněk Roller

Takový trs ozdobnice nebo cortaderie prostě nepřehlédnete. Může být i vyšší než vy. Štíhlá vzpřímená stébla nemohou nést široké a těžké listy. Listy travin jsou proto úzké a tenké, v protisvětle zářící. Obaly travních semínek většinou vybíhají v tenké osiny. Další struktura, která se rozsvítí v zimním slunci!

pelyněk

Pelyňky jsou pokryté stříbřitými chloupky po celý rok, ale naplno se prosadí až v době, kdy okolní trvalky seschnou a ztmavnou. Foto: Zdeněk Roller

Traviny vyséváme buď jako solitérní trsy, nebo společně s trvalkami. Mnohé trvalky s podzimem zdřevnatí a ztmavnou, ale podrží si svůj původní tvar. Jejich černé siluety pak v kombinaci se stříbřitou září suchých travin vlnících se ve větru vytvoří pozoruhodnou variantu stínového divadla. K výsadbě společně s travinami se hodí například třapatky, limonky, orlíčky, řebříčky nebo vyšší šalvěje. Tyto druhy se pochopitelně od světlezeleného pozadí travin „odpíchnou“ výraznými květy i v letním období.

podzimní kapradí

Ne všechny kapradiny s podzimem takto zezlátnou. V kombinaci s břečťanem tento odstín dobře vynikne. Foto: Zdeněk Roller

ZLATÉ BARVY V ZAHRADĚ

Statnější traviny září v zimním slunci spíše zlatě. A pokud se vám zdá, že ne, počkejte si na chvíle před západem slunce. Zatímco podzimní spadané listí už dávno ztratilo své kouzelně zářící barvy, a navíc nejspíš právě tlí na kompostu, rozsvítí se listy mnoha trvalek. Ze zelené přes červenou do žluté přechází barva listů kakostů.

rákos

Tady se zlátnoucí trs rákosu „odpíchnul“ od okolních konifer jako maják navádějící pozornost k jezírku. Foto: Zdeněk Roller

Stínomilné hosty nebo konvalinky přes léto tvořily spíše tmavozelený pokryv půdy, nyní však zesvětlí a příjemně kontrastují s holými větvemi dřevin. Zlaté kapradí byste v lesích hledali marně. Teď právě ale listy mnoha kapradin dostávají nádech, který by mohl leckterého hledače bohatství poplést. Jemně zpeřené žluté listy bukovinců, kapradinek a dalších druhů ozdobí jak podrosty pod dřevinami, tak i skalky.

astry

Drobnokvěté astry a další hvězdnicovité rostliny vydrží kvést opravdu dlouho. Foto: Zdeněk Roller

Rostliny kvetoucí na podzim

Záhony a skupinové výsadby nemusí ani na počátku zimy zůstat bez pestrých barev. Například jiřiny na chráněných místech vydrží kvést velmi dlouho, stejně jako drobnokvěté podzimní astry. O poslední květy se pokoušejí i některé drobnokvěté růže, a pokud neposlechneme rady odborníků a ponecháme na jejich keřích i šípky, získáme další drobné barevné potěšení z nejkratších dní v roce.

jiřiny

Jiřiny nemusí být využívány jen jako hřbitovní květiny. Stačí namíchat dostatečně zářivě kvetoucí odrůdy a na zahradě zazáří. Foto: Zdeněk Roller

Touhu po pestrých květech můžeme také ošidit květem-nekvětem. Zdálky nikdo nepozná, že zářivě bílé či fialové majáčky na záhonech jsou listy ozdobných brukví.

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

 

Datum vydání: 2. 9. 2024

Edit: