Co dokážou podlahy
Stojí před vámi pořízení podlahy do celého domu, bytu nebo některé z místností? Při rozhodování obvykle nepomůže listování časopisy ani návštěva specializovaných prodejen. Nabídka je dnes natolik bohatá, že jiskra mezi vámi a podlahou přeskočí ve více případech. To však nestačí. Budoucí spokojenost záleží na hlubším poznání krytiny.
Na málokterou součást svých domovů máme totiž tak vysoké nároky jako na podlahy. Správná podlahovina by nám měla vyhovovat nejen po estetické stránce. Samozřejmě by měla být zdravotně nezávadná, příjemná na dotek, bezpečná, snadno udržovatelná i stále častěji vhodná pro podlahové vytápění. Zvláště v bytových domech by o každém našem kroku neměli vědět sousedé. Podlahová krytina by pochopitelně měla mít i dlouhou životnost. A to vše – sečteno a podtrženo – za přijatelnou cenu.
STÁLE OBLÍBENÁ KLASIKA
Materiál, který se v roli podlahové krytiny nikdy neomrzí, je dřevo, které boduje již tím, že je přírodní, vysoce estetický materiál, který dokáže vytvořit krásnou atmosféru. Dřevěná podlaha je příjemná nejen pro oči, ale i na dotek. Má dlouhodobou užitnou hodnotu – při správném zacházení vydrží až několika generacím. A když se přece jen sešlape, poškrábe apod., nevadí. Stačí obrousit a je jako nová. Tuto plastickou operaci může dřevěná podlaha absolvovat až několikrát za život, a to s lepším výsledkem než občas lidé. Dřevěnou podlahu ocení i alergici, neboť se na ní minimálně usazuje prach. Dřevěné podlahy mají na našem trhu nejrůznější podoby, konstrukce a liší se i způsobem kladení. Najdete zde klasické masivní podlahy, vlysové palubovky i moderní plovoucí podlahy s nášlapnou vrstvou z masivu nebo dýhy, které jsou předem povrchově upraveny. Dřevo má však i své slabší stránky. Jde především o větší citlivost vůči vlhkosti podkladu i vzduchu, a stejně tak na světlo. I výběr dřevin vhodných pro podlahové vytápění je omezený. Řadu lidí, přestože jde o investici, která se vrátí, odradí i vyšší cena dřevěné podlahy. Přes zmíněné slabší stránky dnes dřevěné podlahy již nemají své místo pouze v ložnici a obýváku, ale zásluhou dokonalejší povrchové úpravy, způsobu kladení a bohatší paletě dřevin, které máme na výběr, i v celém interiéru včetně koupelny.
KORKOVÉ PODLAHY
Další čistě přírodní materiál – korek, se sice u nás na delší čas vytratil ze scény, ale již se zde opět zabydlel, stal se stejně jako dřevo podlahovým evergreenem. Tento čistě přírodní materiál nám má co nabídnout. Jde o ekologicky a zdravotně nezávadný materiál s vynikajícími tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Je měkký a pružný, a tak nezatěžuje klouby a tlumí nárazy na podlahu. Velmi dobře se tedy uplatní v bytech se špatnou kročejovou izolací. Korek je antistatický, nezadržuje prach a snadno se udržuje v čistotě. Má dlouhou životnost, nechutná ani parazitům, odírá se vlastně jen jeho horní vrstva nebo povrchový lak, který lze opakovaně obnovit. Neublíží mu podpatky, nábytek na kolečkách ani zvířecí drápy. Je vhodný i na podlahové vytápění. Korkovou podlahu si můžete nechat položit do celého bytu, důležité je však zvolit si správný druh podle zatížení. Pro korek je specifická jeho reakce na světlo – zakryté části mohou změnit odstín, po odkrytí se však barevná škála znovu vyrovná. Korkové podlahové krytiny dnes mají různou podobu. Vyrábějí se například ve formě čtverců a obdélníků, nejčastěji v rozměrech 30 x 30 a 30 x 60 cm, o tloušťce kolem 4 mm. Spodní vrstvu tvoří aglomerovaný korek zajišťující tvarovou stálost, horní vrstva korkové dýhy je dekorativní, dává podlaze typický vzhled. Může se už ve výrobně lakovat kvalitním pružným lakem, případně se až na podlaze voskuje nebo olejuje, aby si korek zachoval svůj sametový povrch. Některé podlahy se dodávají s průhlednou vinylovou fólií, která je velmi odolná proti opotřebení, ale potlačuje přírodní vzhled korku. Také korkové podlahy se mohou dodávat jako velkoplošné dílce, například desky MDF na pero a drážku, na kterých je korek už předem nalepený. Na trhu je již korkové linoleum, které se vyrábí z přírodních materiálů, jako jsou juta, lněný olej, dřevitá moučka, vápenec a pryskyřice. K slabším stránkám patří možnost poškození ostrými předměty, omezenější nabídka dekorů a vyšší nároky na podklad.
DŘEVĚNÉ TRENDY
U dřevěných podlah postřehneme dva trendy. Výrobci se nadále snaží dřevu přidat nějaké ty křížky navíc – módní jsou rustikálně laděné dřevěné podlahy. A ještě je zde jedna změna – co se týče povrchové úpravy, vyhrává olej nad laky, a to přestože jsou laky odolnější – i ve velmi frekventovaných prostorech vydrží po několik let. Ale: Přetření podlahy ve velkém bytě nám ročně zabere jednu až dvě hodiny času, záleží na počtu metrů čtverečních, což není žádná velká časová ztráta. Dojde-li k poškození podlahy ošetřené olejem, stačí přetřít pouze poškozené místo. V případě laku je třeba zbrousit a přelakovat celou podlahu.
OBLÍBENÉ LAMINO
K nejoblíbenějším podlahovinám u nás v současnosti patří laminátové podlahy, které se stále často chybně nazývají plovoucí, přestože tento termín znamená způsob položení. Plovoucí podlahou může být stejně dobře jako laminát i dřevo, korek a další materiály. Zásluhu na oblibě laminátu má především cena. Laminát si ale získal příznivce i svými dalšími vlastnostmi. Je to především vysoká odolnost proti mechanickému poškození. Laminát je rovněž ve srovnání se dřevem vhodnější pro podlahové vytápění, má nižší tepelný odpor. Výhodou je i jeho stálobarevnost a snadná údržba – nemusí se olejovat, lakovat, voskovat ani leštit. Se snadnou údržbou souvisí i jeho vhodnost pro alergiky. Podobně jako u dřeva stoupá s kvalitou i cena laminátových podlah, která se dnes pohybuje přibližně v rozmezí od 400 do 1200 Kč a odráží technologii výroby, použití přídavných vrstev (protihlukových), odolnost povrchové úpravy i designérské ztvárnění dekoru. Stejně jako dřevěné patří i laminátové podlahy k tvrdým krytinám a vyžadují účinnou kročejovou izolaci. Nevýhodou je i jeho značná citlivost na mokro i nadměrnou vlhkost a jeho chladný a tvrdý povrch. V případě poškození se nedá přebrousit jako dřevo. Rozšiřuje se nabídka dekorů – v některých případech nejde pouze o napodobeniny dřeva, ale i originální dekory.
Dříve, než si koupíte podlahovou krytinu, je třeba se seznámit s jejími vlastnostmi.
Co takhle dát si sendvič?
V poslední době se stále větší oblibě těší tzv. sendvičové podlahy, které představují kombinaci více materiálů. Horní povrchová a dolní stabilizační vrstva jsou z ušlechtilého dřeva, laminátu, vinylu… Mezi horní a dolní vrstvu se vkládá korkové jádro, díky němuž získává podlaha celou řadu výhod. Horní nášlapnou vrstvu může rovněž tvořit korková dýha. Sendvičové podlahy jsou ve srovnání s dřevěnými a lamelovými plovoucími podlahami hlukově odolnější a teplejší. Jsou pružné, měkké, tlumí nárazy a umožňují pohodlnou chůzi. Vyrábějí se v protiskluzném provedení a některé druhy těchto podlah odpuzují i prach nečistoty. Údržba těchto podlah je velmi jednoduchá.
PVC PODLAHY
PVC podlahy se u nás dlouhou dobu nazývaly linoleem, přestože šlo o dva diametrálně rozdílné materiály. Zatímco linoleum se vyrábí z přírodních surovin, PVC je v podstatě plast vyrobený z produktů na bázi ropy. Základní formu tvoří bezbarvý materiál, který lze různě barevně upravit. Přestože PVC patří do kategorie levnějších podlahových krytin, které se v minulosti vyznačovaly nižší kvalitou a vzhledovou fádností, není třeba je zavrhovat. PVC již není pouhou napodobeninou korkového linolea, ale získalo vlastní tvář. Tato podlahovina má často zajímavé barvy, dekory a dobrou kvalitu. Pochvalu si zaslouží rovněž za své mechanické vlastnosti – především pružnost. PVC podlahy jsou stálobarevné, vhodné na podlahové topení. Silné měkčené PVC má velmi příjemný povrch. Do domácností je vhodné PVC s minimální tloušťkou 1,35 mm. Vyšší komfort poskytuje PVC o tloušťce 1,5 až 1,6 mm, je cenově přijatelné a nenáročné na údržbu. PVC krytina o tloušťce 2 mm vám zaručí tichou a pohodlnou chůzi. Velkou výhodou této krytiny je její šířka – dosahuje až čtyři metry, díky čemuž stačí při kladení použít minimální počet spojů. Kvalitní PVC má velmi dlouhou životnost. A slabší stránky? Pozor pouze na ostré předměty – to platí i o podkladu. Na ten má PVC značné nároky – měl by být dokonale rovný.
DOKONALÉ REPRODUKCE
„Díky inovativním technologiím dnes laminátové podlahy dokonale napodobují přírodní materiály. Věrně reprodukují povrch dřeva – jeho strukturu, prohlubně, póry i vystouplá léta a zkosené hrany. Jejich vrcholem je nepravidelná V-drážka napodobující ručně opracované dřevo. Specialitou například firmy Balterio je technologie Chrome zone, díky které je kolekce Magnitude téměř k nerozeznání od pravé dřevěné podlahy,“ říká Kamil Kalaš, obchodní ředitel společnosti Podlahy Šesták.
PODLAHA Z VINYLU
Vinyl je zkrácená forma slova polyvinylchlorid (PVC). Jde tedy rovněž o podlahovinu z PVC, která však není měkčená, neputuje k nám v rolích, ale ve formě samostatných desek nebo lamel. Spodní vrstva je obvykle více zvukotěsná a díky struktuře na spodní straně dobře přilnavá k podkladu. Na ni je pak nanesena speciální fólie s potiskem. Nášlapná vrstva je transparentní, silná kolem 0,5 mm a chrání fólii s natištěným vzorem. Na horní straně může být nanesena ještě vrstva z polyuretanu, která lépe ochrání podlahu před poškrábáním a nečistotami. Jde tedy o tichou a odolnou podlahovinu, příjemnou na dotek. Podlahu, na které nehrozí uklouznutí, která má dobré tepelně izolační vlastnosti a je vhodná na podlahové topení. Dobře snáší vodu a vlhkost a její údržba není náročná. Snad jediné, co jí lze vytknout, je, že její pokládka opět vyžaduje rovný podklad.
Datum vydání: 25. 7. 2015