Na jednom podlaží
Po odchodu dospělých dětí z domova už neměli starší, ale stále aktivně žijící manželé důvod pobíhat z patra do patra. Ke spokojenému životu jim bohatě stačí pohodlně zařízené přízemí. Designér Marek Obadal díky perfektně naplánovaným pracím zvládl proměnu domova zařídit během jediného měsíce!
Jak autor rekonstrukce uvádí, byla mu svěřena přibližně dvacet let stará, velkoryse pojatá vila o dvou nadzemních podlažích, posazená v rozlehlé zahradě. Původní dispozice stavby, materiály i zpracování už neodpovídaly potřebám majitelů, kteří se rozhodli ke změně. Při práci musel autor vycházet z architektury počátku devadesátých let a přetvořit ji do sofistikovaného reprezentativně pojatého interiéru. „Vzhledem k tomu, že děti majitelů už založily vlastní rodiny a odstěhovaly se z domu, působil dům najednou prázdně a neútulně. Šlo proto především o přesunutí všech funkcí domu do prvního nadzemního podlaží tak, aby majitelé už nemuseli užívat druhé podlaží. Zadáním bylo vytvořit reprezentativní, příjemné a útulné bydlení pro manželský pár, situované do jednoho podlaží. Dimenzovat společenské části, aby se zde mohla setkávat velká rozvětvená rodina, ale i obchodní partneři majitele a přátelé.“
VYBOURAT ZBYTEČNÉ PŘÍČKY…
V domě bydlí aktivně žijící manželé vyššího středního věku. Hodně cestují a sportují, ale také stále pracují na vrcholových manažerských pozicích ve svých společnostech. Tím, že děti už vylétly z hnízda, ale scházejí se zde s rodiči i se svými rodinami o víkendech, musely být společenské místnosti a terasa domu uzpůsobeny a dimenzovány nově, aby vyhovovaly setkávání početné rodiny. Marek Obadal k aktuálně velmi oblíbenému konceptu uvádí: „Majitelé velmi rádi vaří, proto jedním z jejich hlavních požadavků bylo propojení kuchyně s jídelnou a celým obytným prostorem. Myslím, že v novém interiéru se tato koncepce rozvinula do dokonalosti. Můžete vařit i komunikovat s hosty, pohybovat se nerušeně po téměř celém prostoru prvního patra, kde se ve své podstatě stírají hranice mezi obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní.“ Bylo třeba vybourat příčku mezi kuchyní a jídelnou, zmenšila se spižírna, kterou částečně nahradily potravinové skříně. Se stěnou mezi jídelnou a obývacím pokojem se majitelé také rozloučili, prostor nyní působí velmi vzdušně a propojeně. Změny se nevyhnuly ani koupelně a nejednalo se zdaleka jen o nové povrchy a zařizovací předměty. Designér určil nové místo pultu s umyvadly a sprchovému koutu, navrhl nový přístup na toaletu a celé hygienické zázemí vhodněji uspořádal. Druhé nadzemní podlaží slouží rodině nyní jako zázemí, v podstatě je to velmi komfortní patro pro hosty, když se děti rozhodnou přespat nebo strávit u rodičů celý víkend.
V PŘÍRODNÍCH BARVÁCH, ŽÁDNÁ DIVOČINA
Stav interiéru odpovídal době výstavby domu, byly zde použity dnes už zastaralé povrchy a materiály. Co do koncepčnosti dům nevyžadoval razantní stavební zásahy, vše na sebe i logicky navazovalo, jen to už jaksi nebylo „ono“. A po jakých materiálech designér sáhl? „Použil jsem přírodní materiály a tlumené přírodní barvy v barevnici od bílé, odstínů šedé, hnědé po černou. Na podlahách byla položena drásaná olejovaná dubová prkna v koňakové barvě. Nábytek a obklady stěn jsou z čokoládově mořené dubové dýhy, popřípadě lakované do bílého lesku. Koupelna je obložena světle béžovou dlažbou imitující kámen. Vzhledem k tomu, že se jednalo již o třetí realizaci pro tohoto klienta, znali investoři můj styl práce a já zase jejich vkus. Shodli jsme se proto ihned na materiálovém i barevném konceptu domu.“ Stavebníkům přálo štěstí, realizace se obešla bez závažných problémů: „Díky maximální spolupráci investora a projektové připravenosti se nevyskytly žádné komplikace. Kompletní rekonstrukce tak mohla být provedena během třiceti dnů, což byl ‚šibeniční termín‘ daný klientem. Jsem moc rád, že se vše podařilo takto realizovat. Líbí se mi koncept interiéru jako celku a jeho vyznění v kontextu s domem. Bylo poměrně náročné spojit soudobý moderní interiér s architekturou domu z počátku devadesátých let.“
Marek Obadal (1972)
Návrhář, realizátor, dekoratér
◗◗ vystudoval ekonomickou školu a založil vlastní firmu
◗◗ k práci designéra se dostal při zařizování svého domu
◗◗ při spolupráci s architektem realizoval zařizování, vzhled, volbu barev a materiálů
◗◗ designérská práce ho zaujala a nabídl své poznatky a zkušenosti nejprve známým a pak i ostatním zájemcům
„Mé motto je ‚Spokojený klient‘. Jen spokojený klient se k vám jednou vrátí a je tím nejlepším doporučením.“
www.marekobadal.com
Datum vydání: 20. 7. 2015