Ekonomika víc než romantika
V minulém století převládaly v rodinných domech a v rekreačních objektech otevřené krby, od kterých se očekávalo především navození příjemné atmosféry. Nikdo se na ně nezlobil, že nevyhřejí více než jednu místnost. Od současných krbových vložek a kamen požadujeme, aby výrazně snížily náklady spojené s vytápěním našich domovů.
Krbové vložky a kamna se snažíme integrovat do systému vytápění celého domu a tak snížit celkovou finanční náročnost zajišťování tepelné pohody. Jaké máme možnosti? Vzhledem k tomu, že jsme v listopadovém čísle věnovali pozornost možnostem, jak tato topná média zapojit do centrálního teplovodního vytápění a ohřevu vody, tentokrát se zaměříme na teplovzdušné vytápění, které představuje levnější a konstrukčně levnější variantu vyhřívání domu či rekreačního objektu.
TEPLOVZDUŠNÉ VYTÁPĚNÍ
Výhody teplovzdušného systému spočívají především v tom, že pohotově vytopí vychladlé prostory. Z toho důvodu je vhodný především pro vytápění rekreačních objektů a přitápění v rodinných domech. Boduje však i nízkou cenou a jednoduchou instalací. Naopak jeho nevýhodou je to, že přenáší zvuk a víří i vysušuje vzduch, a proto není vhodný do prostor, které obývají alergici. Na druhou stranu ale přenosu prachových částic i pachů mohou účinně zabránit vzduchové filtry, které se při instalaci těchto systémů používají. Nesmíme však zapomenout na jejich pravidelnou výměnu! Přenos zvuku lze zase zmírnit kvalitní izolací jednotlivých rozvodů. K rozvodu tepla teplovzdušným systémem jsou kromě samotné krbové vložky na dřevo potřeba pouze ventilační jednotky, hliníkové hadice, izolace a mřížky na vývody do místností. Po připojení hliníkového rozvodu můžeme volit ze dvou možností: Rozvod lze ukončit ve zdi na některém místě domu a opatřit ho tepelně odolnou mřížkou. Tato varianta se využívá tam, kde je možno využít i cirkulaci vzduchu – například na schodišti spojujícím přízemí s podkrovím. Druhou možností je napojení hliníkové hadice do rozvodného systému, z něhož jsou nataženy rozvodné izolované hadice do jednotlivých místností. Zde je ale třeba si uvědomit, že samovolně vše funguje pouze do vzdálenosti čtyř metrů. Pokud chceme vytápět i vzdálenější prostory, musíme krbovou vložku vybavit ventilátorem, který teplý vzduch popohání a usměrňuje. Samostatnou kapitolou jsou krbové vložky na pelety (účinnost více než 92%). Už z výroby jsou vybaveny ventilátorem, který rovnoměrně rozptýlí teplý vzduch do místnosti. Jejich ovládání pomocí dálkového ovladače z pohodlí sedačky je totožné jako u plynového kotle. Krbovou vložku jde zapínat i dálkově pomocí mobilního telefonu a přijet do příjemně vytopeného rekreačního objektu. Nespornou výhodou je bezprašný provoz bez úniků prachu a kouře do místnosti.
RADĚJI VEDLEJŠÍ NEŽ HLAVNÍ ROLI
Dříve, než teplovzdušné vložce svěříme roli jediného zdroje tepla v domácnosti, měli bychom si uvědomit, že její možnosti nejsou neomezené a na tento úkol často nestačí, protože vzduch je horší vodič než voda. Teplota vzduchu proudícího hliníkovými rozvody se postupně snižuje, a tak do místností situovaných v podkroví může dorazit pouze vlažný vzduch v podstatě s nulovou vytápěcí schopností, a to zvláště pokud putoval horizontálními rozvody. Nepomůže ani využití takzvaných tažných ventilů, které ho sice rozproudí, ale to je vše. Naopak často, nachází-li se v blízkosti krbu například televizor, může do vzdálenějších míst od vložky místo tepla docestovat nežádoucí hluk. To však neznamená, že bychom s teplovzdušnými krby neměli ve svých příbytcích počítat. Dokážou značně snížit náklady na vytápění domu tím, že zkracují topné období, nebo pomáhají při vytápění objektu jinému zdroji tepla.
TERCIÁRNÍ SPALOVÁNÍ
Velkému zájmu se těší krbové vložky a kamna s co nejvyšší výhřevností. Jaká to jsou? Jde o krby a kamna vybavená systémem terciárního spalování, které jejich provoz ještě více zefektivní a zlevní. A co je terciární spalování? K tomuto jevu dochází díky speciální konstrukci krbové vložky či kamen. Předehřívaný vzduch se vede kanálky v zadní nebo horní části spalovací komory do topeniště a umožňuje spalovat dřevoplyn vznikající při spalování dřeva. Tento systém napomáhá kvalitnějšímu spalování zplodin, snižuje obsah škodlivin ve spalinách a zvyšuje účinnost krbu či kamen na více než 80 %.
CHCE TO ODBORNÍKY
O správném fungování teplovzdušného vytápění rozhoduje vhodně zvolený výkon krbové vložky. Při jeho stanovení je důležitá nejen role, kterou jí svěříme, ale i počet místností, do kterých budou ústit teplovzdušné rozvody. Správně nadimenzovat krbovou vložku dokáže pouze odborná firma, která rovněž stanoví správnou délku rozvodů, aby v nich nedocházelo k nežádoucí kondenzaci páry, a správně je rozmístí. Důležité je rovněž umístění vyústění teplovzdušných rozvodů v místnostech. Klasicky se situuje přibližně 160 cm nad zem či pod strop, může být také při zemi, ale pozor, aby nebylo zakryto nábytkem. Nepříjemné může být umístění vyústění do výšky lůžka. V blízkosti ústí by se neměly nacházet žádné hořlavé předměty a věci, které by mohly být teplem poškozeny – například nábytek, tapety, závěsy.
KRBOVÁ KAMNA
Další možnost, jak si doma zajistit tepelnou pohodu a snížit celkové náklady na vytápění, představují krbová kamna, a to na dřevo i na pelety. Těší se značné oblibě, protože přinášejí spoustu výhod. Nejsou náročná na interiérové úpravy, jednoduše se postaví na určené místo, zapojí a roztopí. Nevyžadují velký prostor ani průměr komína (stačí pouhých 100 – 150 mm). Jejich výhodou ve srovnání s krbovou vložkou je i to, že je nemusíme obezdívat, případně obkládat. Stačí je připojit kouřovodem ke komínu a můžeme zatopit. Na trhu najdeme tři základní typy krbových kamen na dřevo. Necháme-li stranou teplovodní kamna s tepelným výměníkem, zbývají nám na výběr sálavá a teplovzdušná kamna. První z nich využívají akumulačních vlastností takových materiálů, jako je například litina. Ta přebírá teplo ze spalovací komory a „vysílá“ ho do okolí. U teplovzdušných kamen je základem dvouplášťová topná komora. Vzduch je mezi dva pláště komory nasáván spodní částí kamen, uvnitř kamen se ohřívá a ústí v horní nebo čelní části kamen. Zatímco sousední místnosti se pomocí krbových kamen donedávna vytápěly pouze jednoduše otevřením dveří, dnes již trh nabízí i krbová kamna, která pomocí teplovzdušných rozvodů dokážou vytápět i další dvě či tři místnosti. Teplovzdušná krbová kamna na pelety (účinnost 95 %) jsou z hlediska instalace kamen a teplovzdušných rozvodů to nejednoduší, co je možné realizovat. Z výroby už jsou tato kamna vybavena třemi samostatnými ventilátory, které se samostatně regulují, a tím se efektivně vytápějí tři místnosti podle jejich velikosti a požadavku na teplo. Opět je možné je zapínat mobilním telefonem.
CO PASIVNÍ DOMY
Mnozí investoři se zajímají, zda si mohou pořídit krbovou vložku do pasivního domu, kde se výměna vzduchu uskutečňuje prostřednictvím přísně seřízených rekuperačních systémů. Pokud se v těchto domech vůbec uvažuje o krbu, je možno použít krbovou vložku nebo kamna na pelety vybavená přívodem externího vzduchu napojeného na spalovací komoru. Tyto produkty se přímo nabízejí k použití v pasivních domech, jelikož svou regulací výkonu (od 2,5 kW) a teploty jsou pro tyto účely vhodné.
JAK VYBÍRÁME
Trh nabízí krbová kamna a vložky o různém výkonu (u krbových vložek od tří do 35 kW, u krbových kamen od dvou do 20 kW). Jak určit optimální výkon? Přestože všeobecně platí, že jeden kilowatt stačí k vytopení 20 m³ prostoru, je třeba brát ohled na věk a stav vytápěného objektu. K vytápění starší stavby budeme potřebovat dvakrát větší výkon, než když pořizujeme krbová kamna do novostavby, v jejímž případě jeden kilowatt postačí k vyhřátí 40 m³. Stanovení optimálního výkonu je důležité, protože předimenzovaná kamna (příliš vysoký výkon) způsobí přetopení místnosti. Tomu se budeme snažit zabránit například tím, že budeme přikládat pouze jedním polínkem. To však bude mít za následek nejen zakouřené přední sklo kamen, ale i to, že kamna nebudou fungovat, jak jsme si představovali. Naopak poddimenzovaná kamna (s příliš nízkým výkonem) prostory dostatečně nevytopí. Nezachrání to ani vydatné přikládání. To vede pouze k přetápění kamen a s tím souvisejícímu zkrácení jejich životnosti. U peletových kamen přetápění místnosti nehrozí, neboť se dají regulovat a po dosažení požadované teploty se sama utlumí a nepřetápí místnost.
Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna
Datum vydání: 12. 9. 2016