Pomáhají od úsvitu do soumraku
Málokdo si snídani připraví bez rychlovarné konvice nebo opékače topinek. Kuchaři se zřejmě neobejdou při přípravě omáček bez tyčového mixéru. Kuchyňský robot, to je vůbec všestranný pomocník k nezaplacení. Nemluvě o drobných spotřebičích, které zastanou úklid a péči o naše tělo. Zkrátka jsou nám při ruce od úsvitu do soumraku.
Snad ani člověk žijící na samotě v lese se bez některého z drobných domácích pomocníků neobejde. I když třeba vaří vodu na kamnech, peče možná chléb v domácí pekárně, možná zpracovává ovoce ze sadu s pomocí odšťavňovače a možná mu při práci na farmě běhá po domě robotický vysavač. A pokud se takový farmář jednou za čas vypraví do města, spíš než břitvu užije k úpravě své tváře holicí strojek…
Kategorie drobných domácích spotřebičů je velmi široká. Zahrnuje desítky různých pomocníků do kuchyně, na úklid, k péči o krásu a tělo, o zdraví. Nejsou žádným výdobytkem moderní doby, slouží nám v některých případech už staletí. Za tu dobu samozřejmě udělaly neuvěřitelné pokroky.
PRAVIDLA VÝBĚRU
Ať už potřebujete pořídit jakéhokoli z těchto pomocníků nebo třeba vyměnit prastarý spotřebič za nový, moderní, který nabízí více funkcí a více pohodlí (často také bezpečí), nemusí pro vás být snadné se na trhu malých spotřebičů zorientovat. Základní pravidla pro výběr jsou však pro všechny kategorie stejná. Rozhoduje především praktičnost, nabídka funkcí, bezpečnost a design.
CO UMĚJÍ
Budete-li vybírat svého pomocníka, zjistíte, že škála počíná těmi nejjednoduššími spotřebiči se základními funkcemi a končí často přístroji, které dokážou hotové divy. Pořizujte ale hlavně podle toho, co skutečně využijete. Například rychlovarná konvice vám může jen uvařit vodu, ale také může disponovat možností nastavit teplotu, kterou voda má mít, a to například po deseti stupních Celsia od 50 do 100. Jste-li náruživí milovníci čaje, který připravujete podle přísných pravidel, nebo denně chystáte dítěti sunar, užijete spíše chytřejší spotřebič. Chcete-li mít jen možnost připravit si rychle kávu v domku v zahrádkářské kolonii, pořiďte si konvici se základními schopnostmi. To ovšem neznamená, že budete pořizovat nekvalitní výrobky. I tady platí, že dobré provedení zajistí dlouhodobou a bezproblémovou službu přístroje.
U některých spotřebičů (zejména těch, které s sebou vozíte na cesty) se může hodit bezdrátové provedení stejně jako vhodné rozměry. Podle těch ale vybírejte obecně. Nemáte-li v malé kuchyni kam uskladnit, nebo dokonce postavit obrovského kuchyňského robota, je pravděpodobné, že ho příliš využívat nebudete a investice to bude zbytečná.
NABÍDKA POHODLÍ
Důležité je samozřejmě také to, jaký nabízejí jednotlivé spotřebiče komfort při obsluze. Bez ohledu na to, zda se ovládají pomocí otočného knoflíku nebo dotykem na barevném displeji, ovládání by mělo být intuitivní a snadné. Do komfortu, který patří mezi důležité parametry při výběru, se řadí také údržba. Sledujte, zda se například jednotlivé části mixéru dají mýt v myčce, zda žehlička nabízí systém samočištění a odvápňování, zda si vysavač řekne o výměnu sáčku, zda jsou filtry v čističce vzduchu snadno vyměnitelné či omyvatelné.
BEZPEČÍ NENÍ PODRUŽNÉ
Na bezpečnost uživatelů dnes už myslí sami výrobci. I malé spotřebiče jsou tedy vybaveny pojistkami zabraňujícími nejen poškození samotného přístroje, ale samozřejmě také těch, kteří jej obsluhují. Například již zmíněna žehlička: zatímco dříve hrozilo, že vypukne požár, pokud jste žehličku z jakéhokoli důvodu zapomněli vypnout a už si na to nevzpomněli, dnes se žehlička po určité době nečinnosti či snad pádu zkrátka vypne. Běžná rychlovarná konvice v okamžiku, kdy voda dosáhne 100 oC, automaticky rovněž ukončí svou aktivitu. Nehrozí tak vyvaření obsahu a přehřátí, případně horší následky.
KRÁSA NA POHLED
Design malých domácích spotřebičů je kapitola sama pro sebe. Takže chcete-li růžový toustovač, není problém ho mít. Barevná škála je nepřeberná, přidávají se rozmanité tvary. A v některých případech si můžete i vzhled přizpůsobit svému vkusu (na trhu je například kávovar s výměnnými bočnicemi v různých designech). Drobní pomocníci na jedné straně vypadají jako přístroje ze sci-fi filmu, jindy zase vyzařují nostalgii svým retro vzhledem. Skutečně můžete mít téměř cokoli, co si zamanete.
ŠTÍTEK NEMAJÍ
Zejména u často používaných spotřebičů, které mohou mít velký vliv na účty za energie, je dnes pro výběr důležitá také spotřeba energie, o níž vypovídá energetický štítek. Malé domácí spotřebiče zatím kromě vysavačů jím ale zatím označeny nejsou. Od září tohoto roku nicméně tuto povinnost budou muset splňovat rychlovarné konvice. U ostatních výrobků není možné posoudit, jak budou promlouvat do spotřeby domácnosti. Určitou informaci může poskytnout příkon spotřebiče. Avšak zejména u drobných pomocníků (toustovačů, topinkovačů, mixérů, fénů, holicích strojků a tak dále), kteří jsou v provozu jen pár minut denně, není spotřeba až tak důležitá. Výrobci se zatím snaží hlavně o snižování spotřeby ve stand-by režimu, která je omezena i legislativně.
Foto: archiv firem
7 PARAMETRŮ PRO VÝBĚR
Účel
Rozměry a kapacita
Nabídka funkcí
Možnosti ovládání
Bezpečnostní prvky
Náročnost údržby
Design
Design malých domácích spotřebičů je kapitola sama pro sebe. Můžete mít skutečně téměř vše, co si zamanete.
Od konce září 2015 přibudou do skupiny zařízení s povinnými energetickými štítky varné konvice.
Datum vydání: 15. 7. 2015