Domov? Stůl a židle!
Středobodem rodinného života je bezesporu jídelní stůl. Měl by být dostatečně prostorný, vyrobený z příjemného materiálu a také trvanlivý – aby dobře sloužil svému účelu, a to bez jakýchkoliv kompromisů.
Než se rozhoupete k pořízení nového jídelního stolu, dobře zvažte, k jakému účelu a příležitostem ho budete nejčastěji používat. Jestli ho využijete jen při snídaních nebo se u něho budete pravidelně scházet po celý den, případně u večeře s celou rodinou. Při zvažování všech hledisek je dobré myslet i na to, že se vaše rodina může do budoucna ještě rozrůst. Nepodceňte ani jeho vzhled a materiál, to jsou velmi důležité veličiny, které rozhodují o tom, že se vám u stolu bude příjemně sedět a stolovat.
VŮNĚ A KRESBA
Nejpříjemnějším materiálem je bezesporu dřevo (masiv nebo dýha), které je na dotyk teplé a měkké. Má krásnou barvu, kresbu i vůni, snadno se udržuje. Díky kvalitním lakům je totiž odolné a stálobarevné. Někdy se i voskuje, což ještě podtrhne jeho přirozenou strukturu a půvab. Na výběr máte ale i jiné materiály, například kvalitní plast nebo sklo, které mají také své kouzlo a často bývají zkombinovány právě se dřevem. Stolová deska ze skla je sice na první pohled efektní, v interiéru vyvolává dojem vzdušnosti a lehkosti, je jistě reprezentativní, ale pro rodinné stolování není příliš praktická – působí natolik křehce, že máte obavy položit na ni talíř i příbory, přestože je to obava zbytečná (vždy se jedná o bezpečnostní sklo, temperované, odolávající nárazu a horkým předmětům). Pokud je skleněná deska zcela průhledná, jsou zřetelně vidět nohy stolovníků, což nemusí vždy vypadat nejlépe a někomu to může být i nepříjemné. Většinou se ale v nabídce obchodů setkáte se sklem mléčným (satinato, lakobel, lakomat…), pískovaným nebo potaženým barevnou fólií a podobně, takže komický prvek s končetinami zpravidla nehrozí.
JÍDELNÍ STŮL DO GARSONKY?
Ideální je čtvercový o rozměrech 80 x 80 cm (nejlépe rozkládací), takový rozměr by pro jednu osobu měl zcela stačit. Když přijde návštěva, můžete ho snadno rozložit nebo vysunout stolovou desku a je to. Dobrým nápadem je i prakticky vyřešený barový pult, u kterého se dá pohodlně posnídat i povečeřet.
VĚTŠÍ JE VŽDY LEPŠÍ
Odborníci doporučují vždy volit raději stůl o něco větší, než potřebujete – pro klasickou čtyřčlennou rodinu není na škodu pořídit rovnou šestimístný. Oceníte to nejen v případě návštěvy, ale pohodlně se na něj vejdou i doplňky, jako jsou například květiny, konvice s čajem, džbán s vodou, ubrousky a podobně…
IDEÁLNÍ VELIKOST?
O tom rozhoduje počet lidí v domácnosti i velikost daného prostoru (jídelny) – klasické rozměry obdélníkového stolu pro čtyřčlennou rodinu jsou 80 x 140 cm, pro šest osob už je nutné pořídit stůl o délce minimálně 150 cm, přičemž pohodlnější je samozřejmě ještě delší, ideálně 175 až 210 cm. Jeden strávník zabere u stolu prostor zhruba 60 x 40 cm, a v tomto případě výjimečně neplatí, že méně znamená více, spíše by se dalo říci, že více znamená komfortně. Můžete zkusit i kulatý stůl, jehož hlavní výhodou je skvělá přehlednost stolujících – všichni na sebe bez problémů vidí, nikdo není upřednostněn, nesedí v čele, na nikoho se nezapomnělo. Průměr kulatého stolu 100 cm je vhodný pro tři až čtyři osoby, pokud k němu chcete posadit víc lidí, počítejte vždy zhruba s 25 cm navíc. Kulatý stůl se hezky vyjímá ve větším interiéru; zároveň nezapomeňte na nezbytný prostor okolo – na odsouvání židlí a podobně. Obvyklá výška stolu se pohybuje kolem 75 cm, sedák židle bývá ve výšce 45 cm nad zemí. Při výběru v obchodě je jednoznačně dobré obojí si vyzkoušet a vzít s sebou i děti, pro které je výška stolu rozhodující. Té se mohou přizpůsobit speciální dětskou židlí, která s nimi roste.
NEPODCEŇTE KVALITU
Při koupi židle a stolu sledujte pečlivě nejen kvalitu, ale i možnosti údržby, její náročnost. Plastové kousky bývají ergonomicky hezky tvarované a snadno udržovatelné – prostě se jen setřou vlhkou textilií, u dřeva už musíte postupovat opatrněji podle pokynů výrobce, stejně tak i u kůže, umělé kůže nebo potahových látek. Vyhráno máte, když jsou potahy snímatelné a pratelné.
PODSTATNÉ DETAILY
Starosti, kam posadíte nenadálou návštěvu, vám pomůže vyřešit rozkládací stůl – běžně ani nepoznáte, že jde rozložit. Skládací mechanismus je většinou nenápadný a šikovně zamaskovaný – vidíte jen krásný design a nic vás neruší. Dostatek času věnujte i výběru svítidla, které by mělo být velké a s příjemným teplým tónem, jež osvětlí celou plochu stolu a zároveň neoslňuje stolující. Se vzhledem světelného tělesa si můžete pohrát – u jednoduchého stolu se nemusíte bránit zdobnějšímu lustru, naopak starému dřevěnému stolu bude slušet spíše střídmá jednoduchost.
A CO ŽIDLE?
Až se vypravíte pro nový stůl, kupte si rovnou i židle. Je to hlavní zásada, které byste se měli při výběru jídelního stolu držet. Nejprve si vše vyzkoušejte, posaďte se ke stolu a představte si, že máte v rukou příbor a jíte. Zkuste si také dát nohu přes nohu, zkrátka usadit se tak, jak jste zvyklí – při sezení by vás neměla tlačit spodní deska stolu, ani židle do spodní strany stehna. Deska jídelního stolu by měla dodržovat vzdálenost 25–35 cm od sedáku židle a současně 75 cm od země. Myslete i na prostor za židlí – minimální místo pro odsunutí židle od stolu je asi 60 až 75 cm. Opěrka jídelní židle by měla být vysoká tak, aby končila několik centimetrů pod lopatkami. V některých případech může být vyšší, nikdy však nižší, a měla by se sedákem svírat úhel 95 stupňů. Pokud má židle područky, vyzkoušejte, jestli s nimi nebudete mít problém při zasouvání ke stolu. Při výběru sedáku rozhodně dejte přednost tvrdšímu, i když se vám na první pohled bude zdát méně pohodlný, opak je pravdou. U příliš měkkého sedáku nohy „ztěžknou“ a rychle se unaví. Důležité je také sladit styl, velikost a materiál židlí a stolu. Do menších jídelen je lepší dát lehčí a subtilnější židle, klidně z průhledného materiálu, sklápěcí a podobně, které prostor opticky zvětší a odlehčí. Masivní a čalouněné kousky se zase hodí do větších jídelen nebo prostoru velké obytné kuchyně spojené s obývákem.
Datum vydání: 9. 7. 2015