Zapojte je do vytápění domova
Krbové vložky či krbová kamna nám již neslouží pouze k navození příjemné atmosféry či k vytápění jedné místnosti pomocí tzv. sálavého tepla, jako je tomu v případě klasických kamen. Stále častěji je využíváme i k vytápění dalších místností domu.
Dnes již málokterý nový rodinný dům postrádá krbovou vložku nebo krbová kamna. Tyto zdroje pohody a tepla pronikají i do starších rekonstruovaných objektů. Při jejich pořizování můžeme narazit na jediný problém, a to správnou volbu. Z toho důvodu je rozumné nechat si poradit od odborníka.
TEPLOVZDUŠNÉ VYTÁPĚNÍ
Krbové vložky a kamna můžeme využít k teplovzdušnému či teplovodnímu vytápění. Konstrukčně jednodušší variantu vytápění, a zároveň i levnější, představuje teplovzdušný rozvod. Jeho výhodou je, že na rozdíl od teplovodního dodává teplo hned, jakmile se oheň rozhoří. Po připojení hliníkového rozvodu se vám nabízejí dvě možnosti. Rozvod můžete ukončit ve zdi na některém místě domu a opatřit ho tepelně odolnou mřížkou. Tato varianta se využívá tam, kde je možno využít i cirkulaci vzduchu – např. na schodišti spojujícím přízemí s podkrovím. Druhou možností je napojení hliníkové hadice do rozvodného systému, z něhož jsou nataženy rozvodné izolované hadice do jednotlivých místností. Zde je ale důležité vědět, že samovolně vše funguje pouze do vzdálenosti čtyř metrů. Pokud chcete vytápět i vzdálenější prostory, je třeba si vzít na pomoc ventilátor, který usměrňuje proudění teplého vzduchu a zajišťuje jeho cirkulaci po celém objektu. Ve výbavě ventilátoru by neměl chybět regulátor otáček snižující hlučnost a optimalizující množství vzduchu cirkulujícího v budově. Vyplatí se pořídit si i teplovodní čidlo. To zajišťuje, že jestliže vyhasne oheň a teplota vzduchu klesne pod nastavenou hodnotu, ventilátor se vypne a nebude vhánět chladný vzduch do místnosti.
ČÍM BUDEME TOPIT
Využití krbové vložky jako jediného zdroje tepla značně komplikuje nedostatek vhodného paliva. Chybou je již to, že je u nás málo nejvhodnějšího dřeva listnatých stromů k topení v krbech. Většinou se topí méně kvalitním dřevem jehličnanů. V krbu by se mělo spalovat dřevo s obsahem vlhkosti 18–20 %, kterou však získá až po dvou letech uskladnění pod větraným přístřeškem. Málokdo má možnost zajistit a uskladnit si dostatečnou zásobu kvalitního dřeva.
NEOBSAZOVAT DO HLAVNÍ ROLE
Krbové vložky a kamna bychom ale neměli obsazovat do role jediného zdroje tepla v domě, a to z několika důvodů. Prvním je skutečnost, že jsme si již odvykli vstávat i vracet se do vychladlých místností. V případě vytápění celého domu krbem či krbovými kamny se však musíme smířit s tím, že nejprve musíme zatopit a ještě si nějakou dobu na teplo počkat. Částečné řešení představuje pořízení opravdu kvalitního krbu, který je vybaven regulátorem umožňujícím nastavit hoření na minimum. Pak stačí přiložit večer nebo naopak ráno, a oheň nevyhasne. Nemůžeme ale počítat s tím, že pouze udržovaným ohněm vytopíme celý dům. A nabízí se i další otázka: Budeme mít dostatek sil k obsluze krbu v době nemoci nebo ve stáří? Navíc krby nepatří do kategorie topidel s nepřetržitým provozem – nonstop provoz bez odpočinku zkracuje jejich životnost.
TEPLOVODNÍ VYTÁPĚNÍ
Krbovou vložku můžete integrovat do centrálního vytápěcího systému domu pomocí teplovodního vytápění – vody ohřívané v teplovodním výměníku, který je instalován ve zdi nad krbovou vložkou. Výhodou tohoto způsobu vytápění je, že ho lze zapojit i do již existujícího rozvodu. Počítejte však s tím, že při instalaci budete potřebovat nejen topenáře, ale i instalatéra. Aby vše fungovalo podle vašich představ, je důležité, aby výměník měl pokud možno optimální výkon. Výměník s poddimenzovaným výkonem vám neumožní dostatečné vytopení všech prostor, naopak příliš velký výkon výměníku většinou způsobuje nadměrné znečišťování prosklených ploch, které je i tak častější než u teplovzdušného vytápění, a zanášení komína. Navíc napojení teplovodního vytápění na krbovou vložku zabraňuje optimálnímu spalování, neboť studená voda oheň ochlazuje. V tomto směru může do určité míry napomoci automatická řídicí jednotka, která však navyšuje pořizovací náklady.
KRBOVÁ KAMNA
Krbová kamna si přízeň uživatelů získávají především tím, že některá z nich mají prosklení stejně velké, jako je u krbových vložek. Dokážou tedy vytvořit stejně příjemnou atmosféru jako krbové vložky. Další výhodou je to, že mají velmi nenáročnou instalaci, a to téměř na počkání. Vzhledem k tomu, že se spokojí s komínem o průměru 100–150 mm, stačí je zakoupit a nechat je odborníkem napojit na kouřovod. K některým modelům lze připojit i teplovodní rozvod nebo zásobníkový ohřívač vody, čímž se pak podílejí na vytápění více místností nebo na ohřevu teplé užitkové vody. Podstatnou výhodou krbových kamen je i nižší cena a menší spotřeba dřeva – od 1,5 do 3,5 kg za hodinu, záleží na výkonu a účinnosti kamen. Co se týče nevýhod: menší spotřeba topiva je spojena s nižším výkonem. Krbová kamna nelze využít ani k teplovzdušnému vytápění.
Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna
Datum vydání: 4. 7. 2015