Ani hroší kůže nestačí
Kuchyňská pracovní deska musí vydržet mnohem víc než hroší kůže. Občas ji zraníme ostřím nože, bouchneme paličkou na maso, opaříme nebo popálíme rozpáleným dnem hrnce či pánve, případně pokapeme octem, citronovou šťávou…To ale není zdaleka všechno. Samozřejmostí je i snadná údržba a naplnění našich estetických představ.
V současnosti máme možnost vybrat si kuchyňskou pracovní desku z celé řady diametrálně rozdílných materiálů. Můžeme volit mezi dřevotřískovou nebo MDF deskou s laminátovým povrchem, deskou z tvrdého přírodního dřeva, přírodního či umělého kamene, ale i z keramického obkladu, skla, betonu nebo nerezového plechu.
LAMINÁTOVÝ EVERGREEN
Za evergreen bychom mohli označit desky potažené laminátem. Důvodem, proč se pracovní desky o tloušťce 2,5-4 cm s laminátovou povrchovou úpravou těší stálé oblibě, není pouze nízká cena. Je to i bohatá škála barev a dekorů, v nichž se laminát vyrábí. Dále je to odolnost vůči vysokým teplotám – nežádoucí otisk na něm obvykle nezanechá ani krátce odložený hrnec či pekáč o teplotě 180 °C. Laminátu neublíží ani voda, pokud ovšem zůstane na povrchu a nepronikne nekvalitně provedenými spoji okolo dřezu, zad desky, případně stojánkové baterie až k podkladu. Laminátovou desku je však třeba chránit před ostřím nože, které na něm, pokud si nevezmeme na krájení prkénko, zanechává neodstranitelné řezné rány. Jestliže však na možnost mechanického poškození pamatujeme, laminátová pracovní deska nám k naší spokojenosti může sloužit po dlouhá desetiletí a aniž by nás zatěžovala náročnou údržbou, zachová si pěkný vzhled. K čistění však nepoužívejte drátěnky, houbičky s drsným povrchem, čisticí písek ani abrazivní čistidla, která na desce mohou zanechat nežádoucí stopy.
DŘEVO MÁ SVÉ VÝHODY
Kuchyňské pracovní desky se vyrábějí i z čistě přírodních materiálů, jako je dřevo a kámen. Rozhodnete- li se pro první z materiálů, měli byste mít jistotu, že k výrobě desky bylo použito výhradně kvalitní, dobře vysušené dřevo s povrchovou úpravou. Dřevěné pracovní desky se nejčastěji vyrábějí ze dřeva buku a dubu, luxusní materiál představují exotické dřeviny, zvláště teak, jejichž dřevo nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu. Do role kuchyňských desek je vhodné obsadit i tzv. spárovku, která vzniká spojením malých dřevěných špalíčků. Ve srovnání s deskou vyrobenou z monobloku má tu výhodu, že si i ve vlhkém prostředí uchová svůj tvar. Všem typům dřevěných desek však prospěje, instalujete- li nad myčku tzv. difuzní bariéru, která zajistí, aby pára po otevření myčky nepůsobila přímo na samotnou desku. Dřevěné pracovní plochy byste měli rovněž chránit před vysokými teplotami, mechanickým poškozením i některými agresivnějšími přípravky. Výhodou však je, že až se vám kuchyňská pracovní deska nebude líbit, stačí ji přebrousit a bude zase jako nová.
KÁMEN VYDRŽÍ HODNĚ, ALE…
Dalším přírodním materiálem vhodným k výrobě kuchyňských pracovních desek je kámen, zvláště žula. Její předností kromě zajímavého vzhledu je vysoká odolnost vůči teplotám a kyselinám. Rozhodnete-li se pro desku z přírodního kamene, dejte přednost vybroušenému povrchu před leštěným, protože na něm nezůstávají otisky prstů, a tak má snazší údržbu. Na kameni nezanechá stopy ani ostří nože, ale je třeba brát ohled na jeho křehkost. Ta je také důvodem, proč by kamenná deska měla mít tloušťku minimálně čtyři centimetry. Z dalších druhů kamenů se v kuchyních, i když podstatně méně často, používají ještě dva, a to mramor a vápenec. Tyto kameny jsou však na rozdíl od žuly porézní, a proto jsou vhodnější do koupelen. Kámen se navzdory své odolnosti musí udržovat. Kamenná deska by se měla impregnovat vhodným přípravkem (podle složení) jednou za půl roku. I navzdory impregnaci však na kameni některé přípravky zanechávají stopy. Vzniklé skvrny, abychom nenapáchali ještě větší škodu, je třeba odstranit pouze doporučenými prostředky. Cena běžného metru začíná na 6000 Kč.
UMĚLÝ KÁMEN
Rok od roku se v kuchyních v roli pracovních desek stále více uplatňují minerálně-plastové kompozity neboli umělý kámen, který vzniká spojením přírodního kamene s akrylátem. Na trhu jej najdete pod nejrůznějšími názvy (Corian, Kerrock, Silgrani, Hi-macs, Technistone a další). Co se týče vlastností umělého kamene, nejvíce se podobají vlastnostem tvrdého dřeva. Umělý kámen je neporézní, tudíž velice snadno udržovatelný a hygienický. Je odolný vůči vysokým teplotám (až do 240 °C) a neublíží mu běžně používané domácí chemikálie. Krájet přímo na desce nebo na ní naklepávat maso se však nedoporučuje. Výhodou umělého kamene je i jeho kompaktnost – bezespárové spojení celé plochy desky. Na povrchu je jeho vzhled stejný jako v řezu, takže ho v případě poškrábání stačí přebrousit. Vyrábí se v celé řadě barev a dezénů, čímž dokáže maximálně přispět ke vzhledu každé sestavy i celé kuchyně. Také umělý kámen má však své slabiny. Nemá rád teplotní šoky a postrádá schopnost odrážet světlo. Cena běžného metru pracovní desky vyrobené z tohoto materiálu se pohybuje okolo 7000 Kč.
Kuchyňská pracovní deska by měla odolávat mechanickému poškození, agresivním látkám, vysokým teplotám a musí se snadno udržovat.
KERAMICKÁ SKLÁDAČKA
Zajímavou pracovní desku si můžeme nechat vyskládat z keramických obkladů na betonovém podkladu. K tomuto účelu se používají glazované nebo plně slinuté standardní obklady. Dobře odolávají znečištění, jsou vodotěsné a tlumí hluk. Výhodou je nízká pořizovací cena, možnost sladění se zády pracovní desky. Keramika se vyznačuje tvrdostí, ale zároveň i křehkostí, klepat řízky na ploše z tohoto materiálu pochopitelně nemůžeme. Deska vyskládaná keramickými obklady by měla velmi snadnou údržbu, kdyby ale neměla spáry. K vyspárování se doporučuje dát přednost neutrální šedé barvě. Cenově patří plocha z keramických obkladů k nejdostupnějším materiálům. Běžný metr pořídíme již od 300 Kč.
DALŠÍ MOŽNOSTI
Stále oblíbenějším materiálem v roli pracovní desky je nerezavějící ocel. Není divu – není náročná a údržbu, nemusíme se bát na ni odložit nádobí přímo ze sporáku. Nerez má však i své slabší stránky: Snadno se poškrábe a jsou na něm vidět stopy prstů i vody. Nepříjemná je hlučnost, která práci na ní provází, a vysoká cena. Běžný metr pořídíme za cenu okolo 20 000 Kč. Oblibě se těší skleněné pracovní desky, které odlehčí a prosvětlí každý interiér. Vyrábějí se ze speciálního skla, které se vyznačuje vysokou pevností – na některém lze klepat i řízky i řezat nožem – a odolností vůči vysokým teplotám. Sklo je neporézní, zajišťuje snadnou údržbu, nepřeje bakteriím ani plísním. Vyrábí se v nekonečném spektru barev. Co se ale týče ceny, nezadá si s nerezovou ocelí.
Datum vydání: 27. 6. 2015