Azurové království

Prostor v zahradní části rodinného domu nabízí ideální příležitost pro vybudování venkovního bazénu. Jestli se do díla pustíte, uděláte dobře, když svůj bazén zapustíte. Zapuštěný bazén totiž představuje podstatně komfortnější variantu.

Je pro vás plavání nebo dovádění v azurově čisté vodě rájem na Zemi? Pak vězte, že tento ráj můžete mít uprostřed vlastní zahrady. Ráj ovšem není zadarmo. Než na vaší zahradě bude stát komfortní bazén zapuštěný do země, budete do něj muset investovat nejen peníze, ale i svůj čas a energii. Jde totiž o stavbu nemovitosti podle stavebního zákona.

Foliový zahradní bazén Aquamatic se skimmerem má místo zastřešení instalováno jen bezpečnostní lamelové zakrytí hladiny. To zachytí větší nečistoty a ochrání vaše děti či zvířata. Foto BWT

Finanční stránka

Nejde přitom jen o bazén samotný. Vedle investičních nákladů na jeho výstavbu musíte počítat ještě s řadou dílčích nákladů na vybavení (filtrace, filtrační písek, schůdky, osvětlení, ohřev bazénové vody, protiproud, vybavení na údržbu a provoz, bezpečnostní zakrytí). A pokud se vám zachce využívat svůj zahradní bazén celoročně, musíte nutně připočítat ještě výdaje na jeho zastřešení a ohřev bazénové vody. I pro nezastřešený bazén je ovšem nutné zajistit dostatečný zdroj vody a elektrické energie. Abyste při provozu příliš neplýtvali, doporučujeme úsporný ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky. Vstupní investice se tím sice ještě zvýší, ale postupně se vám bude vracet ve formě trvalé úspory provozních nákladů.

Komfort plavání s výhledem z hladiny až po okraj vám poskytne přelivový bazén. Koupací sezonu vám prodlouží na maximum nízké posuvné zastřešení. Foto Albixon

Právní stránka

Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. v platném znění zachovává dělení zapuštěných bazénů podle velikosti. Jestliže má bazén zastavěnou plochu do 40 m2, nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavby. Také u bazénů nad 40 m2 je dnes administrativa o něco jednodušší: Na zastavěném pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci vám stačí územní souhlas. Formulář „Žádost o územní souhlas“ je volně dostupný na internetu ve formátu PDF. K němu je třeba doložit přílohy – jaké konkrétně, to vám prozradí i po telefonu na místně příslušném stavebním úřadě. Riskovat tzv. černou stavbu se však rozhodně nevyplatí, protože řízení o jejím odstranění může být zahájeno i po několika desetiletích… Většina realizačních firem vám nabídne odborné poradenství ve fázi příprav, leckdy dokonce kompletní vyřízení administrativy. U drahého bazénu můžete od firmy získat ještě víc: jednak prodlouženou záruku, jednak dlouhodobý provozní servis.

Obdélníkový bazén Havai s vysokým zastřešením vám umožní prodloužit koupací sezonu téměř na celý rok. Foto Bazény Relax

Skimmer vs. přeliv

Po vyřešení administrativy se můžete naplno věnovat konkrétní podobě bazénu. Základní otázka zní takto: Chcete mít vodu až po okraj a užívat si při plavání dokonalý výhled do okolí, nebo dáváte přednost suché a vyhřáté obrubě bazénu, na níž se dá nerušeně slunit? Podle toho volte buď bazén přelivový, nebo skimmerový. Ten přelivový umožňuje naplnění až po okraj a je vybaven přelivnou hranou podél okrajů po celém obvodu bazénu. Skimmerový bazén není vodou naplněn až po okraj a je vybaven mechanickým lapačem nečistot z hladiny (skimmerem). Přelivové bazény bývají zpravidla technologicky náročnější a tudíž dražší, ale rozdíl nemusí být podstatný. Zachycená voda míří v obou variantách do filtrační nádoby, kde se zbaví i drobnějších nečistot. Zpátky do bazénu se proudovými tryskami vrací opět voda azurově modrá, čistá a průzračná.

Montáž vs. skelet

V každé variantě však musíte počítat s tím, že zapuštěný bazén nebude levný. Aby nebyl ještě dražší, vyrábí se většina bazénů v typizovaných rozměrech. I tady se však musíte rozhodnout mezi montáží na místě a prefabrikátem z továrny. Montáž přímo na pozemku probíhá z předem připravených jednotlivých dílů, zatímco prefabrikát vám firma doveze v jednom celku – jako hotový skelet, který usadí do připraveného stavebního výkopu. V obou případech je ovšem ideální, když dodavatelská firma provede kompletní instalaci bazénu. Bude to pro vás nejen jednodušší a levnější, ale hlavně vám to přinese delší záruční lhůtu.

 

Rozhodnutí

Myslíte, že rozhodovací proces máte za sebou? Chyba lávky! To nejzásadnější rozhodnutí vás stále ještě čeká – musíte vybrat konstrukci. Tato volba není vůbec jednoduchá. Záleží totiž především na vašich finančních mantinelech a ochotě investovat do komfortu vlastního koupání. Typů konstrukce je mnoho a jejich cenový rozptyl je mimořádně velký. Abychom vám to alespoň trochu usnadnili, přinášíme vám níže stručný přehled základních konstrukcí zapuštěných zahradních bazénů.

 

Bezpečný protiskluz

Zahradní bazén představuje skvělou zábavu a relaxaci, ale ne nadarmo měli naši předkové úsloví „Hračky končí plačky“. Abyste předešli zbytečnému riziku, měli byste bezprostřední okolí bazénu vybavit protiskluzovým povrchem. Měl by být také odolný vůči mrazu i vlhkosti, a to včetně chemicky ošetřené bazénové vody. Podstatné je rovněž to, aby byl příjemný na dotek, měl dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu. V úvahu přichází protiskluzová mrazuvzdorná dlažba, přírodní nebo umělý kámen, betonové dlaždice, přírodní dřevo či dřevoplast (WPC), případně přírodní kamínkový povrch s pryskyřičným pojivem (TopStone). Okolí bazénu sluší především přírodní povrchy, které dobře korespondují se zahradou i vodní plochou, ale vzhledem k náročným venkovním podmínkám je třeba kámen i dřevo vybírat velmi obezřetně. Dřevo se hodí spíše z exotických dřevin, protože lépe snáší vlhkost i výkyvy teplot. Ale i exotické dřevo za mokra klouže! Nyní jsou ovšem k dispozici také materiály zcela nebo částečně umělé, jež jsou od přírodních téměř k nerozeznání a trumfnou je v užitných vlastnostech (snadnost montáže a údržby, protiskluznost). V tomto směru se vyplatí například dřevoplastové podlahy. Jestliže hledáte standardní řešení, rozhodně vás nezklame protiskluzová keramická venkovní dlažba (protiskluznost nejméně R11). Výhodou dlažby – keramické i betonové – je rovněž skvělá schopnost akumulace slunečního záření.

 

Zastřešení bazénu

Chcete se koupat od jara do podzimu, klidně i za nepříznivého počasí? Pak nezapomeňte na zastřešení bazénu. Může mít různé provedení: vysoké, polovysoké i nízké, ze skla nebo polykarbonátu, posuvné v kolejničkách i bez nich. Existují dokonce levné varianty přenosného zastřešení, které se dají použít také pro nadzemní zahradní bazény. Takové zastřešení logicky není pro náruživé plavce, může však udělat spoustu radosti dětem!

 


Sedm základních typů konstrukce

Fóliová: Menší a nenáročný rodinný bazén s pevnou konstrukcí. Může mít kruhový, oválný nebo i hranatý tvar, dá se zapustit do země úplně nebo částečně (ve svažitém terénu). Vyžaduje méně zemních prací, čímž se zlevňuje stavební příprava i cena bazénu (počítejte cca od 50 do 250 000 Kč). Konstrukce však vydrží pouze pět až 10 let.

Plastová: Bazén svařený z tenkých polypropylenových desek nabízí dnes lákavý poměr cena/výkon. Kvalitní polypropylen má vysokou teplotní odolnost (od -30 °C do +150 °C), je mechanicky odolný a tvarově i barevně stálý. Instalace je poměrně jednoduchá a rychlá, životnost se odvíjí od tloušťky bazénové stěny. Při tloušťce 10 mm může zapuštěný bazén vydržet 20 let. Cena včetně montáže a izolace dna 200 000 až 400 000 Kč.

Sklolaminátová: Tuhá skořepina bývá zpevněna skelnými vlákny a vyráběna jako monolitní celek, který neoslabují žádné spoje či svary. Jednolitý skelet však nejde přizpůsobit individuálním představám. Bazén má integrované schodiště pro komfortní a bezpečný vstup do vody. Modely zateplované polyuretanovou pěnou odolají i silnému mrazu. Výroba a instalace bazénu je odborně náročná, ale při správném provedení vydrží přes 20 let. Cena 250 000 až 500 000 Kč.

Kompozitní: Skelet tvoří speciální panely z kompozitních materiálů (vysoce kvalitní sklolaminát). Lze u nich realizovat dvě úrovně dna (mělčina + hlubší část). Ideální i do lokalit s výskytem spodní vody. Vysoce kvalitní konstrukce se zárukou 30 i více let, cena od 300 000 Kč výše.

Keramická: Konstrukce pro luxusní modely bazénů. Stěny tvoří několik vrstev, jednou z nich je vrstva keramická. Svrchní vrstva bývá z laminátu. Vynikají vysokou pevností, tvarovou stálostí a atraktivním designem. Funkčně se příliš neliší od sklolaminátu, bývají však dražší (počítejte nejméně 400 000 Kč).

Betonová: Monolitická železobetonová konstrukce umožňuje vyrobit bazén na míru s mimořádnou životností. Navíc lze bazén vybavit speciální patentovanou filtrací bez potrubních rozvodů a technické místnosti (Bazény Desjoyaux), která zajistí křišťálově čistou vodu. Orientační cena okolo milionu korun.

Nerezová: Tato konstrukce je atraktivní díky snadné a rychlé montáži, elegantnímu provedení, mimořádně dlouhé životnosti a snadné údržbě, ale zároveň je bezkonkurenčně nejdražší. Nerezová ocel zaručuje odolnost po desítky let. Výroba je zpravidla na zakázku. V typizovaném rozměru lze pořídit přibližně za milion, na zakázku počítejte s cenou od dvou milionů výše.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem BWT, Bazény Desjoyaux, Bazény-výroba, Aquamarine Spa, Bazény Relax, Macek a syn, Albixon, Titan multiplast, Mountfield

Datum vydání: 28. 4. 2025

Edit: