Rekonstrukce bytu: Jak na modernizaci bytu a kuchyně
„V podstatě je to hezký byt – chce to jen nové bytové jádro a zásadní rekonstrukci kuchyně.“ Jestli tato věta vyjadřuje stav vašeho současného bydlení, pak vězte, že umakartové jádro a stará kuchyňská linka, která má na hony daleko k ergonomii, už do moderní domácnosti opravdu nepatří!
Díky dotačním programům Nová zelená úsporám Standard, Nová zelená úsporám Light (pro nízkopříjmové domácnosti na snadno realizovatelná opatření) a Oprav dům po babičce (zálohová dotace pro majitele starších domů) máte v současné době ideální šanci pořídit rekonstrukci opravdu účelně, s minimální investicí vlastních prostředků. Pestrá škála dotací vám umožní využití pro trvalé zlepšení kvality bydlení jak v rodinném domě, tak i v bytovém domě. Aktuální informace ke všem zmíněným dotacím najdete na webu novazelenausporam.cz. S čím dalším byste měli v rámci rekonstrukce počítat?
Volte firmu s historií
I když se to může jevit jako nejlevnější varianta, nevolte „no name“ firmu. V případě problémů, které u složitější rekonstrukce musíte očekávat, byste pak mohli zplakat nad výdělkem… Hledejte solidní firmu, která už má něco za sebou a může se na webu či sociálních sítích pochlubit předchozími realizacemi. Zjistěte si historii a odborné zázemí vytipované společnosti a snažte se získat o ní maximálně věrohodné reference. Nejlepší je osobní zkušenost, proto doporučujeme vytipovat alespoň jednu z referenčních realizací a domluvit si její prohlídku. Čas, který věnujete přípravné fázi, se vám v budoucnu zúročí v podobě spolehlivého výsledku rekonstrukce. S vybranou firmou podepište řádnou smlouvu včetně ceny, přehledného položkového rozpočtu a jasných podmínek plnění pro obě strany. Neměly by chybět ani záruky a nárok na servisní opravy.
Základem je jádro
U bytu v panelovém domě představuje zásadní krok přestavba umakartového jádra. Připravte se na to, že půjde o nejprašnější, nejšpinavější a stavebně nejnáročnější část celé rekonstrukce. V jejím rámci vás čeká také vyvedení nových vodovodních rozvodů a odpadů. Než k tomu dojde, je dobré mít již dopředu vybraný nábytek a znát jeho přesné rozměry. Proč? „Lidé si při plánování nové koupelny nejprve nechají od instalatéra vyvést vodu a odpad – a teprve pak vybírají nábytek. Ten ovšem nemusí na nové instalace přesně pasovat,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, ředitel firmy Dřevojas, českého výrobce koupelnového nábytku. „Jediným řešením je potom nábytek na míru, za který si zbytečně připlatíte.“
Elektro pro koupelnu
Zvláštní kapitolou rekonstrukce bytového jádra je elektroinstalace v koupelně. Ta musí splňovat platnou normu, zejména je nutné dbát na dostatečnou vzdálenost umístění přístrojů elektroinstalace od zdrojů vody. Umístění zásuvek v blízkosti umyvadla určuje tzv. umývací prostor, tedy pomyslný pruh stěny stoupající v šířce umyvadla od podlahy až do výše 250 cm. Zásuvky mohou být umístěny u hranice tohoto prostoru, ale pouze v minimální výšce 120 cm od podlahy. Pokud potřebujete zásuvku instalovat níže, je třeba dodržet od této hranice vzdálenost 20 cm. Elektrickou bezpečnost v koupelně můžete podpořit vyšším stupněm krytí IP. „Standardně se do koupelen používají zásuvky a vypínače se stupněm krytí IP 20. Pokud chcete bezpečí v koupelně ještě zvýšit, využijte vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44, které chrání přístroje proti stékající, a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů,“ radí Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingového oddělení české společnosti Obzor Zlín. Zvýšená odolnost vypínačů a zásuvek je dána jejich vnitřní stavbou. „Vypínače a zásuvky naší kolekce Elegant Aqua s krytím IP 44 jsou vybavené vnitřním gumovým lemem, který těsně obepíná tělo vnitřního přístroje i okolní součásti. Zamezuje tak průniku vlhkosti a vody do přístroje. Zásuvky navíc z čelní strany disponují průsvitným víčkem na pružině,“ popisuje Ing. Obadalová.
Není krabička jako krabička
Při renovaci elektroinstalace je důležité pohlídat si ještě jeden praktický detail: hloubku instalačních krabiček. Ne všechny vypínače a zásuvky totiž mají stejně hluboké strojky. „Pro klasický přístroj domovního vypínače i zásuvky se nejčastěji užívají instalační krabice hluboké 30 nebo 42 milimetrů. U některých vypínačů nebo speciálních přístrojů jsou ale potřeba hlubší instalační krabice. Rozhodně proto nenechávejte výběr vypínačů až do hotového interiéru,“ upozorňuje Martina Obadalová z Obzoru Zlín. Řešení praktických otázek vám ovšem vůbec nemusí bránit v tom, abyste se pokusili vytvořit z koupelny čistý prostor, dokonale uzpůsobený pro klidnou relaxaci.
Minimalismus v koupelně
„Méně je více“ – tak zní filozofie minimalistického designu. V dnešním rušném světě všichni toužíme po troše klidu a pohody, proto je důležité si doma udržovat prostor bez nepořádku a rušivých prvků, který vám umožní bezpečně relaxovat. Použitím přírodních materiálů a energeticky úsporných prvků můžete navíc vytvořit interiér, který bude krásný i funkční zároveň. Pro udržení čistého minimalistického stylu v koupelně je klíčové zvolit střídmou barevnou paletu a přidat moderní obklady spolu s decentním osvětlením. Zvolit lze rovněž tmavé motivy, které jsou nadčasové a zaujmou na první pohled. Chcete-li renovací vytvořit nadčasový a elegantní prostor, zkuste do svého návrhu začlenit minimalistické prvky. Jako příklad uvádíme kolekci produktů Grohe v matné černé barvě.
Voda a nábytek
Zejména v menších bytech a stísněných prostorách bytového jádra bývá praktické použít závěsný nábytek. Jednak místnost opticky odlehčí, jednak vás v případě nehody v domácnosti nezaskočí voda rozlitá na podlaze. Takové řešení je ovšem závislé na tom, z jakého materiálu jsou stěny. „Zvlášť sádrokartonovou příčku je nutné v místě budoucího kotvení nábytku předem vyztužit – například kovovou traverzou nebo dřevěným rámem,“ radí Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek. Pokud se odhodláte raději k realizaci nové příčky, nabízejí plnohodnotnou alternativu vysokopevnostní sádrokartonové desky (Habito od Rigipsu). Před malérem v podobě vody na podlaze vás ovšem ochrání i odolný nábytek na nožičkách. Kromě nožiček se ale zaměřte i na nábytkové hrany. Ty v případě nekvalitního provedení vlivem dlouhodobého působení vlhka a přímého styku s vodou často takzvaně rozkvetou. „V dnešní době by mělo být běžným standardem lepení hran koupelnového nábytku PUR lepidly, která jsou odolná vůči vlhku a teplu až 100 °C. Navíc mezi hranou a plochou dvířek vzniká téměř neviditelná spára, do které se nezanášejí nečistoty,“ vysvětluje Martin Dusík.
Kuchyňský trojúhelník
Rekonstrukce kuchyně je rovněž náročná kapitola. Když se do ní pustíte, vyplatí se jít s dobou a vsadit na úsporné elektrospotřebiče, moderní design a inteligentní ovládání. Příklady kvalitních řešení vám nabízíme fotograficky. Nezapomeňte však ani na léty prověřený model tzv. kuchyňského trojúhelníku. Co to je? Ergonomická zásada pro účelné rozmístění skříněk a elektroniky tak, aby byl pohyb v kuchyni co nejpřirozenější, praktický a příjemný. Podle této jednoduché zásady mají lednice, varné centrum a dřez tvořit vždy pomyslný trojúhelník. Přechod mezi jednotlivými zónami (skladování potravin, varné centrum, mycí centrum) má být v kuchyni maximálně hladký a plynulý. Proto dobří výrobci či prodejci počítají s kuchyňským trojúhelníkem také při sestavování kuchyňské linky na míru. Výsledná sestava otevírání kuchyňských dvířek, výklopů a výsuvů v nábytku by měla tvořit promyšlený systém. Doporučujeme navštívit showroom nebo prodejní centrum, kde vám umožní vyzkoušet si pohyb nanečisto v modelové kuchyni. I tady platí, že čas věnovaný přípravě a plánování se vám v praxi rozhodně vrátí.
text Vít Straňák
foto Grohe, Rigips Saint-Gobain, Dřevojas, Obzor Zlín, Amica Group, Trachea a HDL Automation
Datum vydání: 9. 1. 2025