Ekologické vytápění s podporou státu: Přehled dotací na nové zdroje tepla

mlha z polétavého prachu

Polétavý prach dokáže za nepříznivých povětrnostních podmínek vytvořit ve městech neprostupnou mlhu. Foto: Kärcher

Od 1. září 2024 vstoupila v platnost novela zákona o ovzduší, jejímž cílem je zlepšit kvalitu života obyvatel českých měst a obcí. Zakazuje užívat kotle 1. a 2. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5. Za porušení zákazu hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun, kterou navíc lze ukládat opakovaně.

Naštěstí máte hned několik dobrých možností výměny starého kotle za nový zdroj tepla, který bude nejen ekologičtější, ale také energeticky účinnější. Finančně vám s výměnou kotle pomůže také stát. I nadále chce totiž prostřednictvím nabízených dotací pozitivně motivovat občany ke změně tepelného zdroje.

Co místo kotlíkových dotací?

Kotlíkové dotace (financované z Operačního programu Životní prostředí) skončily 31. srpna 2024. Podpora výměny starých kotlů pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy bude nově poskytována v programu Nová zelená úsporám Light. Vyměnit bude možné nejen zakázané kotle na uhlí 1. a 2. emisní třídy, ale i další neekologické typy vytápění, například kotle na biomasu 1. a 2. emisní třídy, všechny ostatní kotle na uhlí a koks, kotle na topné oleje a stará lokální topidla sloužící jako hlavní zdroj vytápění. „Tyto zdroje podpoříme, pokud budou nahrazeny novým kotlem či kamny na biomasu (pelety či kusové dřevo) nebo tepelným čerpadlem,“ potvrzuje Mgr. Stanislava Beyerová ze Státního fondu životního prostředí ČR. „Vyměnit s dotací lze i elektrické vytápění a plynový kotel za tepelné čerpadlo.“

Nová zelená úsporám

V programech Nová zelená úsporám pro běžné domácnosti (Standard, Oprav dům po babičce a programy pro bytové domy) pokračuje podpora bez přerušení. Vyměnit bude možné všechny dosud vyměňované neekologické zdroje tepla, a navíc i kotle na biomasu 1. a 2. emisní třídy a všechny kotle na uhlí 3. a vyšší emisní třídy. Podpora výměny zakázaných kotlů bude tedy plynule pokračovat. Ti, kteří kotlíkové dotace nestihli, mají šanci nevyhovující kotel vyměnit s finanční podporou z programu Nová zelená úsporám. Pokud budete mít podanou žádost o dotaci nebo objednávku na nový zdroj tepla a kotel dodatečně opravdu vyměníte, stát k tomu při kontrolách kotlů bude přihlížet a může vám odpustit pokutu. Aktuální informace najdete na webu novazelenausporam.cz. Přehled dotací na výměnu zdrojů tepla v programech NZÚ, NZÚ Light a Oprav dům po babičce je na stránce Výměna starých kotlů, kamen a dalších zdrojů tepla.

Sázka na biomasu

Pokud jste odhodláni, že i po výměně nevyhovujícího zdroje tepla zůstanete věrní kotli na pevná paliva, určitě neprohloupíte. Sázka na biomasu je totiž nejen ekologická, ale také finančně perspektivní. Moderní kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a celosezonním zásobníkem pelet můžete navíc získat s výraznou finanční podporou z Nové zelené úsporám (v rámci NZÚ Light je maximální výše dotace 110 000 Kč). Automatický kotel na pelety dnes dosahuje účinnosti kolem 90 % a vydrží topit bez zásahu uživatele i několik dní. Díky propracované regulaci dokáže přizpůsobit spotřebu paliva vašim aktuálním potřebám a dosáhnout s nižšími náklady vyššího tepelného komfortu. Vyspělé technologie vám navíc umožní ovládat i kotel na pevná paliva prostřednictvím webového rozhraní či chytrého telefonu.

Krbová a kachlová kamna

Mezi podporované zdroje tepla patří také kamna, a to dvojího typu. Jednak kamna jako lokální zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva, která mohou mít konstrukci sálavou, teplovzdušnou nebo vybavenou teplovodním výměníkem. Druhou variantu představují individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu. Jestli chcete pomocnou ruku, najdete na webu novazelenausporam.cz praktický soubor PDF s názvem Desatero pro stavbu kamen, které si můžete zdarma stáhnout. Dotační strop je u kamen stejně jako u dalších podporovaných zdrojů tepla stanoven na 50 % všech způsobilých výdajů. Senioři a nízkopříjmové domácnosti mohou v rámci NZÚ Light získat na lokální kamna na biomasu ještě výhodnější podmínky – až do finančního limitu 50 000 Kč.

Komín je taky věda

Moderní zdroje tepla a energeticky úsporné domy si zaslouží kvalitní komínový systém, který zajistí nejen kvalitní tah a bezpečný odvod spalin, ale i maximální možnou účinnost spotřebičů a z toho vyplývající úspory. Aby komín vše zvládl, zahrnuje ucelený komínový systém tři základní části: nosný plášť, tepelnou izolaci a vnitřní vložku. Hned na začátku ovšem musíte učinit volbu mezi tradiční keramickou variantou a levnějším nerezovým řešením. Obě varianty lze případně i zkombinovat do podoby zděného komínu s nerezovou vložkou.

Tepelné čerpadlo

Zakázaný kotel na tuhá paliva 1. nebo 2. emisní třídy lze nahradit také tepelným čerpadlem. Podporovanými zdroji jsou tepelná čerpadla ve všech základních systémech (vzduch-voda, vzduch-vzduch, země-voda i voda-voda). Maximální výše dotace je odstupňována podle systému i účelu (jen vytápění nebo i příprava teplé vody). Nejvyšší dotaci nabízí NZÚ Light pro seniory a nízkopříjmové domácnosti – až 150 000 Kč.

kapalný propan LPG

Kapalný propan (LPG) je k dostání v lahvích o hmotnosti 5 kg, 10 kg i 33 kg. Ta už dokáže vytápět chatu. Foto: Primagas

Hit jménem LPG

Pro mnohé domácnosti ve starších domech je po odstávce nevyhovujícího kotle optimální volbou přechod z tuhých paliv na plyn – přesto, že nejde o dotovanou variantu. Plynové vytápění svou výhřevností dobře vytopí starší energeticky náročnější stavby a přitom zůstává cenově dostupné, a to i bez přípojky zemního plynu. Popularita vytápění kapalným propanem (LPG) roste. Instalace propanového zásobníku je jednoduchá a dodavatel jej může zákazníkům pronajmout za symbolickou cenu. Navíc může celou instalaci zadotovat jak obec, tak i dodavatel.

Zdroje tepla podporované státní dotací

  • kotel na biomasu
  • lokální kamna na biomasu
  • individuálně stavěná akumulační kamna na biomasu
  • tepelné čerpadlo
  • napojení na soustavu zásobování teplem
  • kombinovaná výroba elektřiny a tepla (kogenerace) – pouze pro bytové domy

Text: Vít Straňák
Foto:

Datum vydání: 13. 11. 2024

Edit: