Proč se vyplatí změnit dodavatele energií

proč je výhodné změnit dodavatele energií

Foto: Shutterstock

Měnit dodavatele energií se vyplatí, a to i přesto, že tím strávíte nějaký čas a celý proces výměny vás nebude příliš bavit. Můžete se totiž dostat k zajímavým akvizičním ceníkům nebo individuálním nabídkám.

Důležité kroky při výběru dodavatele

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Důležité je vybrat si takového, na kterého se můžete spolehnout a s nímž pak podepíšete co nejvýhodnější a férovou smlouvu. První, co si u každé nové smlouvy zkontrolujte, jsou základní údaje o dodavateli, odběrateli a odběrném místě. Nesmí chybět informace, co přesně odebíráte a za jakých podmínek, tedy třeba také to, jakou máte distribuční sazbu u elektřiny.

Cena elektřiny a plynu: Pevné nebo pohyblivé sazby?

Cena elektřiny nebo plynu Dále si rozhodněte, zda zvolíte produkt s pevnou cenou, nebo jestli se vám sazba bude průběžně měnit. V případě druhé varianty může docházet k výkyvům v souvislosti s aktuálním vývojem cen na burze. Pokud se energie na burze zdraží, je to pak pro vás nevýhodné a nejisté, naopak pokud se zlevní, ušetříte. V případě, že preferujete jistotu a stabilitu, dejte přednost pevným sazbám. Aby zákazník věděl, jak dlouho může s pevnou cenou elektřiny nebo plynu počítat, uvádí se do smlouvy délka fixace. Tu si dobře ohlídejte, protože délka fixace nemusí vždy odpovídat celkové platnosti smlouvy.

ceny plynu

Foto: Shutterstock

Fixace a prodloužení smluvních podmínek

Doba splatnosti a prolongace Smlouvu můžete uzavírat na dobu určitou a neurčitou. U řady smluv na dobu určitou se také pracuje s tzv. prolongací, tedy automatickým prodloužením. To je další informace, která by ve smlouvě měla být dobře popsána. Většinou platí, že dodavatel nastavuje novou cenu podle aktuálních ceníků. Někteří dodavatelé o blížícím se konci platnosti smlouvy informují, nemají to ovšem povinné. Existují ale i služby, které to budou hlídat za vás, jako třeba Hlídací vlk od srovnávače Kalkulátor.cz.

Možnosti a podmínky odstoupení od smlouvy

Možnosti odstoupení od smlouvy Možnosti, jak od dodavatele odejít, jsou dalším z údajů uvedených na férově nastavené smlouvě. Obecně platí, že u smluv na dobu neurčitou lze po tříměsíční výpovědní lhůtě odejít kdykoli. U smluv na dobu určitou je to složitější, avšak nikdy ne nemožné. Existují také zákonné výjimky, kdy pokutu za předčasné ukončení smlouvy nelze vymáhat.

Stávající versus noví zákazníci: Proč mají noví výhodnější nabídky?

Věrní mají vyšší ceny Bohužel platí, že stávající zákazníci mají vyšší ceny než noví. Je to způsobené konkurenčním bojem mezi dodavateli. Další faktor souvisí s nastavením trhu s energiemi. Dodavatelé nakupují energie na burze. Vývoj cen elektřiny se průběžně mění a v poslední době ceny postupně klesaly.

ceny elektřiny

Foto: Shutterstock

Jak na změnu dodavatele a akviziční ceny

Změna dodavatele Přesvědčit stávajícího dodavatele, aby vám nabídl lepší sazbu, není jednoduché. Mnohem jistější je změna dodavatele, kdy se lze dostat k tzv. akvizičním cenám, které bývají výhodnější. U smluv na dobu neurčitou je třeba počítat s tříměsíční výpovědní lhůtou.

Kde a jak uzavřít novou smlouvu na energie

Kde a jak změnu provedete Pokud si smlouvu změníte na přepážce dodavatele, od dodávky už nebudete moci couvnout. Při uzavření nové smlouvy distančním způsobem má spotřebitel právo od takové smlouvy odstoupit do 14 dnů od uzavření smlouvy.

Výhody registrovaného zprostředkovatele

Registrovaný zprostředkovatel Vyberte si registrovaného zprostředkovatele u Energetického regulačního úřadu. Zprostředkovatel registrovaný u ERÚ musí zohledňovat práva a oprávněné zájmy spotřebitele a dokonce jim dávat přednost před vlastními zájmy.

Co tvoří cenu elektřiny: Rozdělení na regulované a neregulované složky

Cenu elektřiny tvoří neregulovaná složka (kterou lze ovlivnit výběrem dodavatele) a regulovaná složka (stanovena Energetickým regulačním úřadem).

  1. Neregulovaná složka:
    • Cena silové elektřiny
    • Měsíční poplatek dodavateli
  2. Regulovaná složka:
    • Distribuční poplatky
    • Poplatek za rezervovaný příkon (jistič)
    • Příspěvek na obnovitelné zdroje energie
    • Poplatek za systémové služby
    • Poplatek operátorovi trhu

Co tvoří cenu plynu: Které části lze ovlivnit výběrem dodavatele?

Neregulovaná složka (ovlivnitelná výběrem dodavatele):

  • Cena za odebraný plyn
  • Stálý měsíční plat nebo platba za rezervovanou kapacitu

Regulovaná složka (stanovena Energetickým regulačním úřadem):

  • Cena za přepravu a distribuci plynu
  • Cena za služby operátora trhu (OTE)

Kde a jak si porovnat ceny energií

Text: Vanda Jesenská ve spolupráci s Kalkulátor.cz
Foto: Shutterstock

Datum vydání: 13. 11. 2024

Edit: