K čemu se hodí chytrá domácnost?
Inteligentní technologie převezmou a zautomatizují řadu denních úkolů, díky kterým ušetříte, budete v bezpečí i si najdete více času na vlastní zájmy.
Chytré prvky inteligentní domácnosti za vás nejen vyluxují, zalijí kytky nebo dají najíst mazlíčkovi, ale jsou i schopné ujmout se správy vytápění, ostrahy domu, osvětlení a spotřeby elektřiny. Ovládat je navíc můžete na dálku z chytrého telefonu, ať už jste kdekoli.
Jak začít s chytrou domácností?
Přechod z klasické na chytrou domácnost zní složitě a nákladně. Ve skutečnosti je však velmi snadný a zvládnete jej bez jakéhokoli bourání nebo zasahování do stávající podoby domácnosti. Důležitý je rychlý internet a kvalitní wifi router, který si poradí s připojením většího počtu prvků najednou. Spolu s ním bude potřeba pořídit centrální jednotku neboli hub, s nímž se jednotlivé chytré prvky propojují. Jakmile vše nastavíte, stačí už jen stáhnout chytrou aplikaci do telefonu nebo tabletu a z něj vše pohodlně a snadno ovládat. Praktické je také propojení s asistenty Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa, díky nimž můžete zařízení ovládat hlasovými pokyny.
Zabezpečení domácnosti pomocí chytrých technologií
Jednou z výhod chytré domácnosti je její zabezpečení. Chytré vnější a vnitřní kamery nebo kukátka poskytnou přehled o dění v bytě, domě a jeho okolí. Díky propojení s domácím hubem nebo chytrým telefonem vám okamžitě zašlou upozornění, pokud se u vás doma něco děje. Zároveň se jejich prostřednictvím můžete na dálku podívat do jednotlivých místností a zkontrolovat situaci. Chytré kamery využijete také pro kontrolu zhasnutých světel nebo domácího mazlíčka. Většina navíc umožňuje obousměrnou komunikaci. Praktické jsou dále chytré detektory kouře, plynu nebo vody, díky kterým včasně odhalíte problém v domácnosti.
Hlavně úsporně
Velkým bonusem inteligentní domácnosti je i monitorování spotřeby energií. Chytré zásuvky, spínače, smart světla nebo termostatické hlavice stačí nainstalovat a propojit s domácím hubem nebo smartphonem. Získáte přehled o jejich spotřebě a aktuálním režimu, budete je moci ovládat na dálku nebo hlasem, ale také sestavovat harmonogramy zapnutí a vypnutí podle potřeby. Určíte si sepnutí topení v ložnici, rozsvícení světel na zahradě nebo večerní osvětlení bytu během dovolené, abyste odlákali zloděje. Výhodou chytrého osvětlení jsou dále bohaté možnosti nastavení. Ať už zvolíte stropní světlo, lampičku nebo populární LED pásky, nastavit si můžete nejenom teplotu a jas světla, ale taktéž jakoukoli ze široké škály barev.
Spotřebiče pod kontrolou
Lednice, pračka, rychlovarná konvice, Smart TV, meteostanice, chytrý květináč nebo robotická sekačka jsou další úrovní chytré domácnosti, která se postupně stává standardem. Propojení s hubem umožní jejich kontrolu a ovládání na dálku. Už po cestě z práce si tedy můžete nechat uvařit teplou vodu na kávu, zapnout pračku nebo se před nákupem potravin prostřednictvím kamery podívat na obsah vaší lednice. Díky robotickému vysavači, chytrému květináči nebo dávkovači jídla domácímu mazlíčkovi vám pak ubývá další denní úkol ze seznamu. Stačí nastavit pravidelný režim, o vše ostatní se chytré spotřebiče postarají.
Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem Zehnder, Bauhaus, Isotra, Alza
Datum vydání: 23. 9. 2024