Každý den 13 vloupání! Jak chránit svoji nemovitost?

inteligentní zámek

Inteligentní zámek chránící před fyzickým vloupáním obsahuje cylindrickou vložku z nerezové oceli, destičku proti navrtání a 3 bezpečnostní kolíky. Odemknout lze inteligentním klíčem i chytrým telefonem. Odolá hackerským útokům a funguje na baterii. Foto: Netatmo

Taková je statistika krádeží vloupáním do bytů, rodinných domů i chat a chalup v loňském roce na našem území. Jak se nejlépe chránit?

Ze statistiky kriminality Policie ČR vyplývá, že zloději si vloni jako cíl vloupání nejčastěji vybírali rodinné domy, kde způsobené škody přesáhly 237 milionů. Nárůst škody, který jde ruku v ruce s menším celkovým počtem vloupání, potvrzuje dlouhodobý trend profesionalizace zlodějů. Zatímco dříve se amatérští zloději pouštěli do častějších menších výprav, dnes začínají být více aktivní profesionální organizované bandy, které jdou najisto, a tím pádem způsobí i vyšší škodu. U rodinných domů, které jsou nejoblíbenějším cílem zlodějů, často pokulhává především zabezpečení všech přístupových cest. Zatímco vchodové dveře majitelé vybaví kvalitní certifikovanou zámkovou vložkou, boční vchody, garáže a sklepy zaostávají. Většina zlodějů přitom míří právě sem.

Kamera s reflektorem

Kamera s reflektorem Philips Hue Secure přináší čistý obraz ve Full HD rozlišení včetně nočního vidění. K dispozici je v bateriové i kabelové verzi. Při světelném alarmu je ozářen daný prostor světlem v libovolné barvě. Foto: Philips Hue

Rodinné domy, na rozdíl od bytů, nabízejí více cest dovnitř a nižší riziko odhalení. I zde přitom platí pravidlo pěti minut – pokud se zloděj do této doby nedostane dovnitř, pravděpodobně pokus vzdá. Na byty nejčastěji cílili zloději v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, zatímco Vysočina vzhledem k menšímu počtu větších měst zaznamenala pouhých 12 bytových vloupání. V celé republice se pak škody na bytech vyšplhaly na 113 milionů. Přitom většina okradených majitelů nemovitostí bohužel nemá příliš velkou šanci, že se podaří najít pachatele či odcizené věci. U rodinných bytů i domů se totiž průměrná objasněnost případů pohybuje okolo 22 %, podobně jako v předchozím roce 2022.

Bezpečnostní cylindrická vložka Tokoz

Bezpečnostní cylindrická vložka Tokoz Pro 400 s otočnými stavítky je odolná proti bumpingu a planžetování. Lze zapojit do systému hlavního a generálního klíče. Povytažená oliva zabrání nežádoucímu otevření klíčem zvenčí. Foto: Tokoz

Mechanika neurazí

Pilířem ochrany domácnosti zůstávají cylindrická vložka, bezpečnostní petlice a závory, odolné zámky, dveře či mříže. Tvoří totiž první překážku, která se zloději postaví do cesty. Mechanika není závislá na napájení či připojení k internetu nebo domácí síti. Kvalitní zámek a závora jsou tak ideálním zabezpečovacím řešením pro místa, které jsou často mimo spolehlivý dosah sítí či signálu a kde může vypadávat elektřina. I mechanické zabezpečení však má svá úskalí. Problémem může být špatně zvolený typ zámku, který nesedí do dveří či kování, čímž dochází ke snížení ochrany. Výběr by tak měl vždy vycházet z nabídky produktů, které splňují zákonem dané certifikace a normy. Jimi se ostatně řídí i pojistné smlouvy.

Moderní technologie

Chytrá venkovní wifi kamera

Chytrá venkovní wifi kamera Tapo C520WS s vertikální i horizontální rotací poskytuje obraz ve dne i plnobarevný noční režim. Nabízí inteligentní rozpoznávání osob a nastavitelný zvukový a světelný alarm. Foto: TP-Link

K ochraně majetku dále slouží například zámek, který se odemkne pomocí smartphonu, kamery, pohybové senzory a mnoho dalších elektronických vychytávek. Společným jmenovatelem je pohodlí, kdy veškerou aktivitu v domě můžete sledovat na chytrém telefonu, který dostává zprávy o podezřelých aktivitách, případně rovnou upozorní centrální ochranu. Alarmy zvládnou pohlídat okna i dveře, přístupové systémy si poradí s čipem, kartou i otiskem prstu a zcela nahrazují klasické klíče. Možnosti elektronického zabezpečení jsou široké a většinou se odvíjí od vašich finančních možností, velikosti bytu nebo domu i toho, zda bude ochrana drátová či bezdrátová. Je dobré vědět, že elektronické zabezpečení podléhá normám, které stanovují požadavky na jeho provedení. Před impulzivním nakupováním zkonzultujte ideálně možnosti s odborníkem, který zvládne sestavit zabezpečení na míru konkrétnímu objektu a ve výsledku tak ušetří peníze utracené za nevhodný typ alarmu.

Kontaktní senzor na dveřích

Kontaktní senzor Philips Hue Secure odesílá v reálném čase upozornění, zda jsou dveře či okna otevřená, nebo zavřená. Při detekci otevření vstupních dveří umí rozsvítit svítidla na chodbě a odeslat notifikaci na mobil apod. Foto: Philips Hue

Mechatronika jako kompromis

Mechatronika kombinuje mechanické zabezpečení s elektronickým řízením přístupu. Uživateli tak nestačí mít jen správný klíč – musí na něm mít také nastavený elektronický přístup. Díky šifrování navíc nelze elektroniku překonat, čímž se zamezuje možným hackerským útokům z vnější. Všechny klíče k domu lze sjednotit na jeden klíč a vše spravovat pomocí webové či mobilní aplikace. I mechatronika obvykle vyžaduje dovést zdroj energie pomocí kabeláže, ale existují i mechatronické systémy nezávislé na elektřině. Klíč je tedy v tomto případě napájený vestavěnou baterií a zabezpečení není ohroženo výpadky elektřiny. Není tak nutné pro kabeláž nic sekat, bourat či ji skrývat pod omítku.

Inteligentní kamera

Inteligentní kamera hlídá přednastavené oblasti a posílá vám informace v reálném čase. Typ se sirénou je vybavený alarmem. Poskytuje venkovní světlo, detektor pohybu i noční vidění. Foto: Netatmo

Výběr zámků

  • Zámek by měl být vyrobený z oceli, zinku nebo pevné slitiny. Zámečky z hliníku jsou sice lehké, ale také snadno překonatelné. Plastové pak z výběru vyřaďte rovnou. Pokud chcete, aby zámek odolal výkyvům počasí, měl by mít povrchovou nerezavějící úpravu.
  • Důležitým vodítkem při výběru je certifikace a splnění potřebných technických norem. Ty nejsou jen pouhým číslem či kódem, ale také známkou toho, že výrobce ručí za kvalitu zámku a může ji doložit. Nezávislé testování zaručují normy označené jako EN 1627, EN 12320 a EN 1303.
  • Z pohledu certifikace by vás pak měly zajímat především tzv. bezpečnostní třídy či třídy odolnosti. Platí přitom, že čím vyšší třída, tím déle vydrží zámek odolávat pokusům o překonání. Potřebné zdržení pak představuje zámek certifikovaný alespoň ve III. bezpečnostní třídě odolnosti.

Text: redakce
Foto: se svolením firem Netatmo, Philips Hue, Tokoz, TP-Link

Datum vydání: 22. 7. 2024

Edit: