Co vše umí klimatizace v interiéru

Klimatizace čistící vzduch Panasonic

Klimatizace Etherea ZKE je vybavena technologií nanoe X, která čistí vzduch pomocí OH radikálů. Potlačují množení bakterií, virů, plísní a pachů. Foto: Panasonic

Přestože není v Česku využití klimatizace tak běžné jako v zemích jižní Evropy, pořizuje si ji domů stále více z nás. Lidé tak řeší letní vedra posledních let a někteří si s ní v zimě i topí.

Když se teplota během horkých letních dnů vyšplhá přes 30 °C, domácnost připomíná spíše saunu. Tento diskomfort je obzvlášť znatelný pro obyvatele podkroví a bytů v posledních patrech panelových domů. S nárůstem počtu tropických dní je tedy vhodné přemýšlet o možnostech, jak svůj příbytek ochladit.

Zabudované klimatizace

Jedním z řešení může být napevno zabudovaná klimatizace (nástěnná, stropní, podparapetní), která se skládá ze dvou jednotek – vnitřní a venkovní. Vnitřní jednotka ochlazuje vzduch a pomocí potrubí přenáší teplo do venkovní jednotky, kde je následně odvedeno do okolí. Takové klimatizace jsou výkonné a samozřejmě dražší než mobilní typy bez venkovní jednotky. Zatímco splitové klimatizace obsahují jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku, u multisplitových je k jedné venkovní jednotce připojeno hned několik jednotek vnitřních. Při instalaci vás sice čeká stavebního zásah, ale ne nijak náročný. Spousta lidí si také stále mylně myslí, že je potřeba stavební povolení.

Klimatizace s tichým chodem Daikin

Státní dotaci můžete za určitých podmínek získat i na pořízení klimatizace, která je hlavním zdrojem vytápění. Chod jednotky Emura je zcela neslyšný. Foto: Daikin

Klimatizace a vytápění

Pokud chcete klimatizaci používat také k vytápění, obvykle se instaluje do všech obytných místností (ne třeba jen do ložnice, kterou chcete v létě vychladit). Jedná se tedy o tzv. multisplit.

A jaké vlastnosti si pohlídat při nákupu? Klimatizace pro vytápění musí mít naprosto tichý chod, protože potřebujete vytápět i v noci, kdy chcete spát v klidu. Dále musí eliminovat studené foukání, a to během odtávání, což je proces, kdy venkovní jednotka na chvilku odebírá energii z vnitřního prostředí, aby se zbavila venkovní námrazy. Zásadní je také naprostá spolehlivost v režimu vytápění po celou topnou sezonu, tedy více než 230 dní v roce. Klimatizace musí spolehlivě fungovat i při teplotách −15 °C! Potřeba je vzít v úvahu i provozní náklady. Ty se mohou lišit u každé domácnosti. Vždy záleží na velikosti vytápěného prostoru, počtu místností, kvalitě zateplení domu a také požadované teplotě v místnostech. Podle topného výkonu klimatizace poznáte, zdali máte vhodné zařízení s ohledem na velikost místnosti. Pokud je klimatizace předimenzovaná, vyhřeje sice místnost rychleji, spotřebuje ale mnohem více energie a způsobí větší kolísání teploty. Poddimenzovaná klimatizace zase nemusí prostor vůbec vyhřát. Samozřejmě čím více klimatizačních jednotek se nainstaluje, tím vyšší budou náklady na provoz. Ekonomičtějším řešením je tzv. multisplit systém, který umožní spojit až pět vnitřních jednotek s jednou venkovní, případně multi+, kdy se připojí tři klimatizace a zásobník teplé vody.

Víte o dotacích na pořízení klimatizace?

Na pořízení klimatizace (tedy vlastně tepelného čerpadla vzduch-vzduch) už můžete nějakou dobu čerpat státní dotaci z programu NZÚ. Klimatizace musí ale splňovat dvě podmínky – energetickou účinnost minimálně A++ a musí být hlavním zdrojem vytápění v domě nebo bytě, kde se doposud používalo elektrické vytápění (elektrické topné rohože, přímotopy, elektrokotel).

Energeticky úsporná mobilní klimatizace Sencor

Energeticky úsporná mobilní klimatizace SAC MT9078CH WiFi All Seasons umí též topit, hodí se pro místnost o velikosti 35 m2. Foto: Sencor

Praktické funkce klimatizací

Kromě funkce Vytápění nabízí klimatizace i řadu dalších. Funkce Sleep v noci udržuje příjemné klima pro pohodlný spánek, funkce Dry (odvlhčování) udržuje vlhkost a pokojovou teplotu na komfortní úrovni, režim Auto automaticky určuje provozní režim pro optimální pohodlí, funkce časovače umožní klimatizaci vypnout či zapnout v požadovanou denní dobu, funkce automatického vnitřního sušení, respektive čištění přístroje zamezuje zbytkové vlhkosti a tvorbě plísně. Některé klimatizace umí čistit vzduch např. hydroxylovými radikály. Jde o molekuly vyhledávající reakci s jinými prvky, kterých se zachytí. Díky tomu potlačují množení škodlivin, jako jsou bakterie, viry, plísně a pachy.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace jsou efektivní alternativou k zabudovaným klimatizacím. Jednoznačnou předností takového řešení je příznivější pořizovací cena i možnost chlazení pouze vybrané místnosti. Výhodou je skutečnost, že je samostatnou jednotkou a lze ji libovolně přemisťovat. Na druhou stranu bývá o něco hlučnější a méně výkonná než klasická klimatizace a také je nutné vyřešit odvod teplého vzduchu z interiéru. K tomu slouží hadice, která musí být vedena ven většinou skrze otevřené okno, ale třeba i balkonové dveře, k nimž je hadice připojena pomocí speciálního těsnění tak, aby se teplý vzduch nevracel zpět do interiéru. U moderních klimatizací se už nevylévá nádržka s kondenzovanou vodou (disponují speciální funkcí odpařování kondenzátu).

Mobilní klimatizace sencor

Mobilní klimatizace SAC MT1231C pracuje ve třech režimech (chlazení, odvlhčování, větrání), vhodná je pro místnost do 47 m2. Foto: Sencor

Nepleťte si tyto klimatizace s ochlazovači vzduchu, které jsou určeny pro místnosti, v nichž není třeba regulovat teplotu v celém jejich prostoru. Postrádají kompresor a vzduch chladí pomocí vody nebo ledu, a to pouze ve svém dosahu. Výkonově je tedy nelze srovnávat s mobilními klimatizacemi, avšak v menších prostorách poslouží obdobně, navíc není potřeba řešit problém s hadicí na odvod teplého vzduchu. Jejich nevýhodou je určité zvýšení vlhkosti v místnosti.

Tipy pro používání mobilních jednotek

  • Vhodné umístění: Klimatizaci ideálně umístěte poblíž okna, aby mohla hadicí efektivně odvádět horký vzduch ven a přivádět chladný vzduch do ochlazované místnosti. V případě ochlazovače je potřeba prostor naopak uzavřít.
  • Volba správného výkonu: Zkontrolujte, zda je dostatečně výkonná pro chlazení daného prostoru. Příliš slabá klimatizace by nemusela dosáhnout požadované teploty, zatímco příliš výkonná by mohla zbytečně spotřebovávat energii a prostor by byl podchlazený.
  • Malá místnost: Ochlazovač nepoužívejte v příliš malých místnostech, protože to může způsobit nadměrnou kondenzaci vody a vlhkosti, což zapříčiňuje vznik plísní.
  • Pravidelná údržba: Pro udržení optimálního fungování pravidelně čistěte její filtry.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem Daikin, Panasonic, Sencor, Impromat Klima, Hecht

Datum vydání: 7. 6. 2024

Edit: