Jaký typ dveří si pro svůj interiér zvolit?

celoskleněné interiérové dveře

Celoskleněné dveře Vekra Interier Glass z kaleného skla v neprůhledném provedení jsou vysoce odolné proti nárazu. Foto: Vekra

Dveře jsou nepostradatelnou součástí každého interiéru. Dokážou nenápadně splynout a „zmizet“ ve stěně, nebo naopak tvořit zajímavý protiklad k výmalbě či tapetě.

Interiérové dveře mají svou jasně danou praktickou funkci, zároveň jsou ale důležitým prvkem, který pomáhá vytvářet styl dané místnosti. Zásadní roli tedy hraje jejich materiál a design. Plné dveře zajišťují soukromí a při vhodném výběru mají dobré protihlukové i izolační vlastnosti. Skleněné dveře pomáhají dostat přirozené denní světlo i do vnitřních částí dispozice. Masivní dveře ze dřeva s klasickým členěním se obvykle používají do stylových interiérů a při rekonstrukcích. U moderních novostaveb většinou převládají jednoduché hladké typy v široké škále dekorů.

klasický design dveří v olivové barvě

Klasický design dveří ze série Porta Harmony v odstínu Olive oživuje černá klika Lungo. Foto: Porta Doors

Materiály a dekory interiérových dveří

Stejně jako v celé současné interiérové tvorbě i zde vládnou neutrální zemité barvy, v nichž převažují odstíny hnědé, béžové, šedé, antracitové nebo bílé. Nejpoužívanější bývají dveře s povrchem z HPL nebo CPL laminátu, který má výborné užitné vlastnosti. Je odolný proti mechanickému opotřebení a poškrábání i vůči UV záření nebo vlhkosti a dobře se udržuje.

Interiérové dveře mohou být obložkové (s klasickou zárubní) nebo bezfalcové, kdy je jejich křídlo vsazeno do zárubně se skrytými panty a jsou s ní a se stěnou v jedné rovině. Největší zastoupení mají dekory imitující dřevo a některé také věrně napodobují beton nebo kámen. Bytoví designéři někdy volí rafinovaná řešení, kdy dveře doslova „zmizí“ ve stěně. Některé typy dveří tak mohou mít identický povrch jako zeď s tapetou, betonovou stěrkou nebo dokonce s kamenným či keramickým obkladem.

skryté dveře

Skryté dveře Porta Hide lze sjednotit se stěnou pomocí stejného nátěru a nástěnné lišty nebo použitím tapety. Foto: Porta Doors

Typy konstrukce dveří

Podle druhu otevírání se dveře dělí na klasické otočné, skládací nebo posuvné na zeď i do pouzdra, což je technicky náročnější řešení a je nutné na něj pamatovat před zahájením výstavby nebo rekonstrukce. Posuvné dveře šetří místem, kde není dostatek prostoru pro běžné otočné dveře, a mohou být také součástí pevné či skleněné dělicí příčky a oddělovat například kuchyňskou a obývací část místnosti nebo ložnici a šatnu.

Dveře mohou být zcela nebo částečně prosklené. Míra prosklení se řídí typem místnosti, pro kterou jsou určeny. Design dveří by měl co nejlépe korespondovat s interiérem. Výběr jejich odstínu by měl ladit s výmalbou stěn nebo s použitým druhem podlahy, zejména pokud jde o dekory a odstíny dřeva.

Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Izos, Vekra, Hörmann, Prum, Porta Doors, Rodvi, JAP Future, Dveře-Erkado

Datum vydání: 6. 6. 2024

Edit: