Sprchový kout, nebo malou vanu?
Optimální řešení pro libovolnou koupelnu představuje sprchový kout, případně malá vana, které se vejdou i do místností menších rozměrů nebo se složitější dispozicí.
Vana nebo sprchový kout dnes tvoří běžnou součást moderní koupelny a máte-li dost místa, není nutné si vybrat jen jedno z toho. Kout má ale tu výhodu, že umožňuje očistu i v podkroví se šikmým stropem či v atypických místnostech, které jsou malé, nepravidelného tvaru nebo s neprakticky umístěným oknem. Sprchový kout lze řešit rozmanitým způsobem. Samostatná sprchová kabina, dodávaná jako komplet, jejíž součástí je vanička se sifonem, zástěna i sprchový set s ruční sprchou a baterií, má využití zejména v koupelnách se sádrokartonovými nebo skleněnými stěnami, které nejsou nosné a bývají vestavěny do některé části obytného prostoru.
Sprchové kouty nabízejí variabilní řešení
Běžné sprchové kouty vybavené zástěnou typových, ale i atypických rozměrů jsou velmi variabilní. Poskytují možnost výběru z různých druhů vaniček podle tvaru, velikosti i materiálu (čtvercové, obdélníkové nebo čtvrtkruhové, s minimální nebo větší výškou, akrylátové, smaltované, keramické nebo z umělého kamene). Zástěny, které odpovídají tvaru zvolené vaničky, se vyrábějí z odolného plastu nebo z tvrzeného skla a mohou mít pro snadnější údržbu speciální úpravu proti usazování kapek. Na webu některých výrobců jsou k dispozici konfigurátory, jejichž pomocí lze navrhnout sprchový kout podle vlastních rozměrů.
Žádané řešení zejména v minimalistických interiérech představují otevřené sprchové kouty walk-in, které tvoří obvykle jedna či více skleněných stěn, nesených kovovými profily upevněnými přímo do stěny nebo do podlahy. Místo určené ke sprchování může být také zasazeno do niky uzavřené skleněnými dveřmi nebo tvořit pouze vymezenou část koupelny s obkladem, doplněným sprchovým setem a dlažbou, vyspádovanou do odtokového kanálku. Toto bezbariérové řešení je vhodné například pro osoby na invalidním vozíku, má však větší nároky na údržbu než při použití hladké vaničky.
Malé vany
Kdo si chce i přes nedostatek místa v koupelně dopřát také mytí ve vaně, může si vybrat z nabídky malých van, které se dělají v rovném nebo rohovém provedení, symetrického či asymetrického tvaru. Rozměry těchto van se pohybují od 120 x 70 cm. Rohové vany sice poskytují více místa ke koupání, kladou ale větší nároky na prostor. K zaobleným rohovým vanám je obvykle třeba pořídit i boční panel odpovídajícího tvaru a velikosti. Na trhu existuje dokonce model z odolného akrylátu s dvířky (od firmy Polimat). Usnadňuje vstup seniorům nebo lidem s pohybovými problémy, je dostupný od velikosti 140 x 70 do 180 x 80 cm a vyrábí se v bílé i černé variantě.
Text: Dita Fingerlandová
Foto: se svolením firem Megakoupelna, Laufen, Sapho, Beliani, Tchibo, Primakoupelny, Perfecto, Bonami, Kaldewei, Sanitino, Hornbach, Izos, BPS-koupelny, Absulo
Datum vydání: 31. 5. 2024