Už žádné hledání a nepořádek!
Mark Twain prohlásil, že nejpromarněnější čas je ten, který strávíme zbytečným hledáním. Měl pravdu. Určitě znáte ten pocit, kdy marně hledáte část oděvu, kterou zrovna potřebujete, a ne a ne ji najít. Jediný účinný lék v tomto případě představují úložné prostory v podobě domácích šaten nebo vestavěných skříní.
Šatstvo, obuv a nejrůznější doplňky představují v průměrné domácnosti přibližně polovinu věcí, které je třeba nějak uložit. To není nic snadného. Domácí šatna či vestavěné skříně by to však měly zvládnout, a navíc nám zajistit i žádoucí přehled a snadný přístup k uloženým věcem, a tak nám usnadnit i udržení pořádku.
NENÍ ŠATNA JAKO ŠATNA
Dispozice rodinných domů, ale i mnoha bytů dnes již na rozdíl od minulosti se šatnou počítají. Domácí šatny se liší i rozlohou a vybavením. Nejčastěji se budují v těsné blízkosti vstupních prostor a přístup mají přímo ze zádveří. Slouží většinou k ukládání svršků, obuvi, ale i sportovní výbavy, kufrů, tašek, nepočítá se tu s uložením prádla, povlečení a podobného vybavení. Šatna bývá často situována také mezi koupelnu a rodičovskou ložnicí, kde zajišťuje nejen dostatek úložných prostor, ale slouží i jako účinný zvukový filtr. Do této šatny se zase neukládají boty, lyže, sáňky a podobné věci. Stejným způsobem se dnes nezřídka řeší i úložné prostory u dětských pokojů. Každý pokojík má svou šatnu, z níž se vchází do společné koupelny. Domácí šatnu si však lze pořídit i v domě nebo bytě, kde se s ní původně nepočítalo. Měla by ale měřit nejméně 2 x 2 m, aby poskytovala prostor nejen k ukládání věcí, ale i pro převlékání. V těchto případech se šatna obvykle situuje na konec předsíně či jiné místnosti podélného tvaru. Do prostorných místností, nejčastěji ložnic, lze zakomponovat i vestavěnou šatnu například čtvercového půdorysu. Vestavěné domácí šatny se vyrábějí z různých lehkých materiálů, nejčastěji dřevovláknitých desek. Můžeme si je však koupit i hotové v různém stadiu vybavení. Často mívají i podobu dvou vestavěných skříní naproti sobě. Co se týče vybavení, část úložného prostoru v šatnách má podobu pevných polic a regálů. Zbytek si můžeme vybavit stejnými prvky jako vestavěné skříně.
SVĚTLO A ODVĚTRÁVÁNÍ
Každá domácí šatna by měla být vybavena dostatečným osvětlením. Vzhledem k tomu, že do ní obvykle nemívá přístup denní světlo, musí je zde zastoupit světlo umělé. Stropní svítidla, stejně jako světla zabudovaná ve stěně a pod podlahou, zajistí v šatně prostorovou orientaci. K osvětlení samotných úložných prostor se používají například halogenová světla a svítidla, LED osvětlující pásky zabudované do polic i vnitřní osvětlení zásuvek a osvětlovací rampy. Ale ještě na jednu věc se při zřizování šatny nesmí zapomenout, a to na řádné odvětrávání. Pokud by se tak nestalo, může dojít ke vzniku plísní, především v případě, kdy šatna přiléhá ke stěně, která není zateplená nebo je špatně odizolovaná.
Vizualizace
Budete-li tápat mezi výběrem materiálu, vhodností barevné kombinace nebo grafi ckých motivů na dveřích, pak můžete využít odborného poradenství. Bytový designér či architekt má cit pro detail a barvy, nevidí skříně na míru jen jako dílčí nábytkový kus, ale vnímá je v širších souvislostech s celkovou kompozicí interiéru. Zpracovaný návrh skříně na míru v 3D zobrazení, který připraví, vám volbu skříně či domácí šatny značně usnadní.
VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ
Přehledné úložné prostory si zajistíme i pomocí vestavěných skříní, v malometrážních bytech pak jsou v tomto ohledu jediným řešením. Vestavěné skříně dokážou šatnu plnohodnotně zastoupit: jde vlastně o malé šatny, kam můžeme uložit nejen šatstvo, obuv, nejrůznější doplňky, ale i vybavení domácnosti, jako třeba žehlicí prkno nebo vysavač. Kromě udržování pořádku přispívají zajímavým designem dvířek i k dotvoření interiéru. Velkou výhodou vestavěných skříní je rovněž to, že jimi můžeme vyplnit nejrůznější prostory, kam bychom klasickou skříň nedostali, a tak nám ušetří prostor. Jsou situovány v různých výklencích, pod zkosenou střechou v podkroví nebo pod schodištěm. Vyrábějí se výhradně na zakázku, každá vestavěná skříň je originál.
MATERIÁL A ROZMĚRY
Vestavěné skříně se vyrábějí z různých materiálů. Jejich kostru nejčastěji tvoří laminované dřevotřískové desky, které jim zajišťují dostatečnou pevnost a snadno se udržují. Důležitou součástí všech vestavěných skříní jsou dveře, bývají v klasickém či skládacím, ale nejčastěji v posuvném provedení. Dveřní křídla posuvných dveří mohou být konstruována z kvalitních ocelových či hliníkových profi lů. Kvalitní ložiskové mechanismy pak umožní nejen tichý a lehký posun dveří, ale i jejich dojezd. Samostatnou kapitolou jsou výplně posuvných dveří. Vyrábějí se z dřevotřísky upravené na povrchu laminem či dýhou, z různých druhů skel i v textilním provedení. Velmi často se používají výplně zrcadlové, které nejenže slouží jako zrcadlo, ale místnost i opticky zvětší. Z přírodních materiálů se na výplně používá ratan a bambus.
Důležitá pravidla
Ukládání věcí do šatny či vestavěné skříně má svá pravidla. Ty, které často používáme, by měly být ve výšce od 70 do 180 cm (v dětském pokoji samozřejmě níže). Do nejnižších částí odborníci doporučují ukládat hlavně kufry a tašky, protože zde jsou snadno dostupné. Nahoru pak přijdou sezonní věci – sportovní výbava nebo náhradní přikrývky.
KAŽDÁ JE ORIGINÁL
V místech, kde je dostatek prostoru, si můžeme volit výšku, šířku a hloubku vestavěné skříně sami. Běžně se vyrábějí do výšky 2,8 m. Ideální je využití skříně po celé délce a výšce zdi – ode zdi ke zdi. Při navrhování vnitřního vybavení skříně je třeba počítat i s tím, že maximální rozteč (šířka) jednotlivých částí skříně je pak 80 až 90 cm. Při rozhodování o umístění skříně bychom neměli zapomenout, že s ohledem na manipulaci je třeba počítat alespoň s jedním metrem před jejími dveřmi. Zatímco rozměry a tvar vestavěné skříně určuje především prostor, kde je zabudována, její vnitřní vybavení záleží na individuálních potřebách uživatelů. Každá vestavěná skříň by se od ostatních měla lišit nejen množstvím pevně zabudovaných komponent, jako jsou třeba tyče na ramínka, šířkou jednotlivých sekcí, ale i nejrůznějšími přídavnými prvky. Ve vestavěné skříni by měla mít každá věc, kterou do ní hodláme uložit, své místečko. Lišit se proto bude výbava šatní skříně v dětském pokoji, v ložnici, v bytě starého mládence, mladé rodiny nebo páru, který má za sebou zlatou svatbu. Záleží ale i na profesi. Určitě se nebude shodovat vybavení skříně sportovce, manuálně pracujícího člověka nebo univerzitního profesora.
CO ROZHODUJE
Co je při plánování dispozice vestavěné skříně důležité? Rozhoduje počet konkrétního druhu oblečení – a to od spodního prádla přes trička, mikiny, košile, šaty, obleky… až po doplňky například v podobě pánských kravat, dámských šátků a pásků. S jiným prostorem se počítá na pánské obleky, s jiným na dámské šaty, sukně a další kusy oblečení. Nezáleží však pouze na množství oblečení, ale i způsobu jeho ukládání. Zda například trička či svetry raději skládáme do regálů, což je poněkud pracnější, ale zase méně náročné na prostor, nebo je věšíme na ramínka. Ve skříni pro ženu mohou mít vyhrazené místo i zásuvky na šperky, u pánů na již zmíněné kravaty a motýlky, u dětí třeba na čepice a jiné součásti oblečení, které se v nepřehledných úložných prostorech špatně hledají.
KAM CO ULOŽÍME
Většina výrobců obvykle dodá vestavěnou skříň komplexně zařízenou. Různé prvky si však můžeme rovněž dokoupit v prodejnách s nábytkem. Co by mělo být nezbytnou součástí výbavy vestavěných skříní? V první řadě je to klasika v podobě šatních tyčí. Zde ale nezapomeňte, že ani tyto klasické součásti skříní nejsou jako v minulosti. Skříně užší než 60 cm, do kterých se nevejdou ramínka, můžeme vybavit různými výsuvnými šatními tyčemi. Stejně nepostradatelné jsou i police, kam si ukládáme například trička a svetry. Do šatní skříně patří i zásuvky, které jsou však na rozdíl od svých předchůdkyň vybaveny ložiskovými výsuvy a tlumeným dojezdem. Ve výbavě najdeme i držáky na boty a deštníky, nástěnné látkové kapsy, držáky na kabelky, ale i řadu textilních komponent – závěsné látkové přihrádky i ochranné obaly na šaty. Není problém objednat si například skládací žehlicí prkno, které je napevno namontované ve skříni a rozložit se dá pohybem jedné ruky…
Datum vydání: 24. 3. 2015