Moře na zahradě
Abyste v létě bez problémů přežili i ty největší pařáky, zároveň si zasportovali a dopřáli relax, je pravý čas vybudovat na zahradě bazén.
Máte pocit, že letní relaxaci na zahradě chybí k dokonalosti už jen malý kousek soukromého moře? Neváhejte a pořiďte si bazén. Dávno nejde o nedostupný luxus, v nových vilových čtvrtích velkých měst téměř nenajdete pozemek bez bazénu, díky alternativním ohřevům vody však bazény nejsou výjimkou ani na zahradách v podhůří a horských oblastech. Pokud tedy bazén ještě nemáte, jaro (nebo dokonce už podzim) je ideální dobou k jeho vybudování, abyste do něj s prvními letními dny mohli skočit, a také, aby se tráva a rostliny okolo stihly zregenerovat a zazelenat. Na koupi bazénu je nejvhodnější doba slev, tedy do začátku května, kdy začíná hlavní „bazénová sezona“. My vám poradíme nejen, jaký typ bazénu vybrat, ale i kam jej ideálně umístit a jak upravit jeho okolí. Ukážeme také, jak jde pokrok kupředu. Začátkem nového tisíciletí byly ty největší novinky, které jste mohli svému bazénu dopřát, písková filtrace, solární plachta na ohřev vody či ruční vysavač na nečistoty. Jistě to bylo oproti předchozímu běhání kolem bazénu se síťkou mnohem příjemnější, dnes vám však hladinu vyčistí robot, bazénovou chemii zase doplňuje automatický dávkovač a vodu ohřívá tepelné čerpadlo, tudíž si můžete zaplavat i za chladnějších dní bez velké spotřeby energie. A tak už kolem bazénu nemusíte jen starostlivě běhat, ale můžete se v klidu spolehnout na automatiku a relaxovat.
KAM S NÍM?
Nejprve byste se měli zamyslet, kam bazén umístit. Pokud jste ještě ve fázi plánování domu a zahrady, může vám s tím pomoci architekt. Jestli jste se však rozhodli vybudovat bazén na vaší stávající zahradě, máme pro vás pár tipů. Bazén by měl být na místě, kde svítí co nejdéle slunce, a neměl by být zastíněn vaším domem ani domy sousedů. Podobně by jej neměly stínit ani stromy a keře, ať už stávající či ty, které teprve plánujete na zahradě vysadit. Nepříjemný v tomto případě není jen stín, ale i možné znečištění vody bazénu. Bazénovou filtraci a ostatní technologii pravděpodobně umístíte do některé z technických místností v domě. V takovém případě mějte na paměti, že by neměla být dále než 15 metrů od bazénu a výše než metr nad bazénem. Nezapomeňte na dostatečný prostor kolem bazénu na následnou relaxaci – lehátka, křesílka, slunečníky… Ač se možná chcete novým bazénem pochlubit, pravděpodobně vám nebude příjemné, když při plavání a slunění budete všem na očích, tudíž jej situujte co nejdál od ulice, ostatně už kvůli rušivému hluku. Pokud bude mít bazén přídavné technologie jako solární panely, případně tepelné čerpadlo, nezapomeňte, že i pro ty musíte najít místo.
PLNÁ VÝBAVA
Technické nezbytnosti, jako je typ filtrace či bazénové chemie, nechte raději na odbornících. Nabízejí se též další možnosti úpravy bazénové vody – UV lampy, ionizátory, salinátory – šetrnější a zároveň cenově dostupné. Avšak čistá voda v bazénu není vše. Zvlášť v chladnějších dnech vám přijde k duhu ohřev vody, k němuž můžete využít solární panely či tepelné čerpadlo. Doporučujeme je zkombinovat se solární plachtou, která přes den díky slunečním paprskům s ohřevem vody pomůže a v noci zabrání jejímu ochlazování, zároveň zpomaluje vypařování vody a brání vniknutí mechanických nečistot do bazénu. Tuto službu vám poskytne též posuvné zastřešení bazénu, které vám jej navíc dovolí používat i v deštivých dnech. Výjimečný pocit z nočního plavání zase umocní efektní podvodní osvětlení bazénu. Pro sportovce je pak nezbytnou výbavou zvlášť v menších bazénech protiproud, který má zároveň masážní účinky. Můžete si také nechat v jedné části bazénu nainstalovat třeba masážní trysky či chrlič vody, který bude zároveň nepřehlédnutelným designovým prvkem.
NAD ZEMÍ, ČI POD?
Velký boom nadzemních bazénů se samonosnou konstrukcí je už za námi, dnes většina rodin, kterým to dostatek místa a financí dovolí, volí bazény zapuštěné. Přesto se před pár lety stal hitem nový typ montovaných bazénů, který lze úplně nebo alespoň částečně zapustit do země, což se hodí zejména na svažitých pozemcích. Avšak i když tento typ nadzemního bazénu necháte světu na odiv, neboť na svůj pozemek nechcete povolávat bagr, jeho design do vaší zahrady zapadne lépe než před lety, kdy byla jedinou možností modrá fólie. Oblíbená je například imitace dřeva. Mezi bazény zapuštěnými do země budete mít poněkud složitější výběr. Liší se nejen tvarem a designem, ale zejména použitým materiálem, od nějž se též odvíjí cena. Cenově nejvýhodnější jsou bazény z pozinkovaného plechu s měkčenou PVC folií (foliové bazény). Jistou výhodou je, že se bazén z jednotlivých kusů montuje až na místě, nevýhodou je nižší životnost a nevzhledné svary. Proto jsou mnohem oblíbenější bazény laminátové, které se pokládají na betonovou desku a betonem se i fixují. U výrobců je na výběr z různých velikostí a tvarů laminátových van. Na rozdíl od bazénů foliových je jejich vnitřní povrch zcela hladký bez jakýchkoli spojů. Jejich životnost se udává minimálně třicet let. Kratší životnost však mohou mít méně kvalitní bazénové vany z PVC. Nejdoporučovanějšími jsou bazény keramické. Keramika je pevný a zároveň tvárný materiál, který má dlouhou životnost a velmi dobré izolační vlastnosti. Navíc se jeho povrch může ozvláštnit barvami s takzvaným 3D efektem. Další možností, již máte na výběr, jsou kompozitní bazény, které kombinují různé materiály tak, aby dosáhly co nejlepších vlastností. Co se týká designu, i tady je z čeho vybírat. Začíná to barvou, která nemusí být jen klasická modrá. V poslední době je velmi populární 3D barevná povrchová úprava. Tyto speciální barvy v sobě obsahují malé lesklé částice, které spolu s dalším nátěrem vytvářejí nezaměnitelný barevný efekt, díky němuž se voda bazénu třpytí jako mořská hladina. Při výběru bazénu se nemusíte omezovat ani klasickým tvarem obdélníku. Výrobci se předhánějí v tom, kdo nabídne zajímavější tvar (ovál, ledvina, hruška), o víceúrovňovém řešení, kdy část bazénu může fungovat jako dětské brouzdaliště, nemluvě. Pokud jste si z tvarů, které nabízejí výrobci, stejně nevybrali a chcete si zadat výrobu bazénu na míru, ani to není problém. Obvykle se bazénový skelet staví z betonového ztraceného bednění, povrchová vrstva pak může být upravena keramickým obkladem, mozaikou či fólií. Nabízí se též možnost výstavby skeletu ze speciálních dutých polystyrenových tvárnic, které mají velmi dobré izolační schopnosti.
BAZÉNOVÝ ROBOT
Stejně, jako vám může zahradu posekat robotická sekačka a obývák vyluxovat robotický vysavač, i na čištění bazénu můžete mít robota. Pod značkou iRobot, která se, jak už název napovídá, na robotiku specializuje, najdete novinku – robotický vysavač bazénů Mirra 530. Jak funguje? Úklid bazénu řídí systém čištění a navigace iAdaptNautiq, tak aby byly odstraněny veškeré nečistoty ze dna i zdí bazénu. Robot se dokáže přizpůsobit jakémukoli typu bazénového povrchu a zvládne bez problému bazén až do velikosti 80 m2. Nečistoty se fi ltrují přes dva snadno dostupné fi ltrační koše, z nichž je pak jen stačí odstranit a omýt koše zahradní hadicí. V neposlední řadě je velkou výhodou robota Mirra 530 to, že používá vlastní čerpadlo a filtrační systém, takže nezatěžuje techniku bazénu a nevyžaduje složitou instalaci.
JAK UPRAVIT OKOLÍ
Ani ten nejkrásnější bazén vám nebude dobře sloužit, pokud si vhodně esteticky a prakticky neupravíte jeho okolí. S pouhým trávníkem si nevystačíte, z něj byste do vody akorát nosili nečistoty. Pokud bazén přímo nenavazuje na terasu u domu, mělo by jeho okolí mít pevný „čistý“ povrch, který je zároveň bezpečný – nabízí se dřevo, dlažba či kámen. Při budování bazénové terasy musíte dbát zejména na to, aby se její povrch dobře udržoval, byl odolný a příliš neklouzal, zvlášť pokud se kolem bazénu často pohybují malé děti. Jednou z nejelegantnějších možností je použití přírodního kamene. Je však nutná jeho povrchová úprava, taková, aby byl odolný proti bazénové chemii a solím a zároveň aby neklouzal. Určitou nevýhodou může být fakt, že se kámen na přímém slunci rozpálí, a také jeho poměrně vysoká cena. Jako alternativa se nabízí povrch betonový. Nebojte se šedé jednolité plochy, beton na sebe umí vzít řadu atraktivních podob nebo jej jednoduše můžete zkombinovat s oblázkovým povrchem. Levnější, avšak méně odolnou variantou kamenné dlažby je dlažba keramická. Její výhodou je velký výběr barevných a designových variant, protiskluzový povrch, ale též odolnost vůči nasáknutí vodou a bazénovými chemikáliemi. Nejoblíbenějším přírodním materiálem na terasy zůstává jednoznačně dřevo. Vhodné jsou obzvlášť voděodolné exotické dřeviny (teak, bangkirai, merbau), které mají zajímavou kresbu, jsou odolné a jde o příjemně měkký povrch. Ani u dřeva však nezapomeňte na kvalitní povrchovou úpravu, která chrání jak před povětrnostními vlivy, tak před chemií z bazénu. Také dřevěná terasa má určité nevýhody, zvlášť tu, že nejde o bezúdržbový materiál, tudíž se o ni budete muset jednou za čas postarat a přetřít ji speciálním nátěrem či olejovou impregnací. Terasu, která je na první pohled od té dřevěné téměř k nerozeznání, si můžete nechat udělat z moderních kompozitních materiálů. Výhody jsou jednoznačné, jde o materiál vysoce odolný, bezúdržbový, barevně stálý a rozhodně vám nehrozí, že si na takové terase někdy zadřete třísku. Cenově vítězí dřevo, v délce záruky kompozit – na terasy z něj uvádějí výrobci záruku až pětadvacet let, zatímco na dřevěné terasy obvykle pouhých pět. Je tedy znovu jen na vás, zda dáte raději přednost přírodnímu materiálu, který zákonitě stárne, nebo téměř nezničitelnému kompozitu. Máte terasu u domu, na niž ta bazénová nenavazuje? Nezapomeňte, že by spolu obě terasy měly ladit, nejlépe stejným designem i materiálem. Praktické je také spojit dům s bazénem alespoň nášlapnou dlažbou, abyste k němu mohli dojít čistou bosou nohou.
Datum vydání: 31. 7. 2017