Vaření na indukci
Pokud chcete vařit efektivně, čistě a pohodlně, pořiďte si indukční desku s výkonnou digestoří. Deska i odsavač par spolu dokáží i komunikovat.
Varná indukční deska nebo sporák s indukční deskou ohřívají jídlo velmi rychle a nemají téměř žádné zbytkové teplo. Plocha sama o sobě totiž nehřeje, ohřívá se pouze tak, že je na ní například hrnec s horkou vodou, a když ho sundáte, plotýnka velmi rychle vychladne. I proto se snadno čistí (nečistoty stačí setřít vlhkým hadříkem). Když vaříte na indukci, je nutné používat nádobí z magnetických materiálů (drží na něm magnet) nebo koupit přímo nádobí označené cívkou.
Jak funguje indukce
Indukční cívky odevzdávají prostřednictvím elektromagnetického vlnění energii přímo do varné nádoby. V hrnci, který je vyrobený z feromagnetického materiálu, potom vznikají vířivé tepelné proudy a uvolněné teplo se postará o jeho rychlé zahřívání. Indukční varná deska tedy vytváří teplo přímo v nádobí. Dále je dobré vědět, že tento elektrický spotřebič potřebuje obvykle na svůj plný výkon bez omezení třífázový jistič (připojení na 400 V). Dobrou zprávou však je, že už téměř 80 % indukčních desek nabízí možnost nastavit maximální výkon desky podle používaného jističe v domácnosti. To znamená, že indukční varná deska se dá připojit na 230 V bez zásahu do elektrické sítě. Důsledkem je, že nemůžete zapnout všechny zóny najednou na maximální výkon, protože chytrá elektronika se postará o vyladění výkonu, aby nevyhodila jistič. Ze zkušeností uživatelů ale vyplývá, že ani zapojení na 230 V nezpůsobuje v realitě velké omezení.
Co deska umí
Indukční deska má hodně bezpečnostních prvků. Ukazuje například zbytkové teplo varné plochy, detekuje nádobí (zapne se jen s vhodným hrncem), a pokud přeteče tekutina na ovládání, spotřebič se vypne. Deska pozná prázdný hrnec i přehřátí a odejmutí nádoby (vypne se). Využít můžete dětský zámek i detekci podpětí či přepětí. Časovač nastavuje dobu vaření, funkce Booster zase zvyšuje intenzitu ohřívání. Desky nabízejí i programy na různá jídla. Doslova hitem je propojování varných zón, které umožňuje vaření ve velkých nádobách. Například značka Whirlpool nabízí funkci FlexiSide, která funguje podobně jako FlexiCook – také umožňuje propojit dvě varné zóny umístěné za sebou v levé části desky. Avšak díky čtyřem indukčním cívkám je teplo distribuováno zcela rovnoměrně bez „hluchých míst“. Můžete tak vařit kdekoli na celé propojené ploše. A případně i ve dvou větších nádobách a jedné menší. Některé desky mají navíc i funkci ChefControl. Ta rozděluje flexibilní propojenou plochu do tří různých zón s různými teplotami – od vysoké po nízkou. Pouhým posunutím nádobí tak změníte intenzitu tepla, aniž byste cokoli předem nastavovali. Vybrané varné desky se dají bezdrátově propojit s digestořemi stejné značky, deska pak následně sama koriguje tah páry.
Jak na digestoř
Digestoř v kuchyni hraje nezastupitelnou roli. Eliminuje nepříjemné výpary a pachy, předchází tvorbě plísní a pomáhá udržovat v kuchyni čistý vzduch. Při jejím výběru se zaměřte především na rozlohu vaší kuchyně, umístění a velikost varné desky, míru hlučnosti a její funkce. Standardní šířka digestoře je 60 a 90 cm, atypické šířky mají především ostrůvkové či komínové odsavače par. Běžně používané jsou vestavné, výsuvné nebo podstavné digestoře, trendové jsou odsavače par, které tvoří součást varné desky, nebo závěsné, připomínající lustr. Důležitý je druh vývodu digestoře, proto je zásadní předem zjistit, zda vaše kuchyně umožňuje připojení na odtah, nebo bude vhodnější recirkulace a výměna filtrů. Důležité je, aby odtahové potrubí vedlo co nejkratší cestou ven bez zbytečných ohybů. Každý ohyb do pravého úhlu totiž až o třetinu sníží výkon digestoře a zároveň zvýší její hlučnost. Vodorovné potrubí má požadovanou účinnost pouze tehdy, když je dlouhé maximálně 2 až 3 m.
Oblíbené funkce
Za všechny jmenujme ty nejpraktičtější. Například po ukončení vaření se digestoř vypne až po odstranění všech zbytkových par. Nebo umí digestoř zvýšit výkon na maximum a po několika minutách se vrátit na původně nastavený stupeň. Digestoř můžete ovládat i bezdotykově, a to svými gesty, tuto funkci Touchless nabízí například značka Amica. Bezdrátová technologie zase během vaření upravuje intenzitu odsávání podle množství uvolňující se páry a kouře nebo podle toho, kolik varných zón právě používáte.
Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením firem AEG, Lamart, ASKO, Sencor, Siemens, Amica, Whirlpool, Concept, Gorenje
Datum vydání: 20. 11. 2023