Okouzlení uprostřed zahrady
Nadšení majitelů budí možnost celoročně pobývat v zahradě a intenzivně vychutnávat každičkou proměnu přírody, v pohodlí moderního domu, za prosklenou stěnou chránící tepelný a vlhkostní komfort vnitřního prostředí.
Tento nový dům si pořídila čtyřčlenná rodina, která dříve bydlela v panelákovém bytě 3 + k. k. o výměře asi 70 m2. Bydlení to bylo docela hezké, ale při každé vycházce nosit dítě a kočárek do třetího patra bez výtahu už bylo neúnosné. Manželský pár si představoval život ve vlastním domě se zahradou, kde by si děti mohly v bezpečí hrát. Po narození druhého potomka se rozhodli řešit změnu bydlení.
DEVELOPERSKÝ PROJEKT PRÁVĚ VHOD
„Netoužili jsme po domě navrženém v klasickém stylu, chtěli jsme dům modernější, víc prosklený, abychom měli intenzivnější kontakt se zahradou,“ vzpomíná náš hostitel. „Dozvěděli jsme se o připravované developerské výstavbě rodinných domů v našem městě. Plán byl asi na sedmdesát domů v jednom moderním stylu, jaký odpovídal našim přáním. Byli jsme mezi prvními zájemci, potřebné administrativní kroky a přípravné práce před zahájením stavby však trvaly ještě tři roky.“ Podstatná část prodlení padá na vrub nutné přeložky vysokonapěťového vedení.
VIZITKA DOMU
Plocha pozemku: 1100 m2
Zastavěná plocha: 182 m2
Užitná plocha: 159 m2
Nosné zdi: keramické bloky
Strop: dřevěný krov
Střecha: Falcovaný pozinkovaný plech
Okna: hliníkové rámy, pokovená skla, hliníkové žaluzie
Vnitřní dveře: dubová dýha
Podlahy: dubové vlysy, keramická dlažba
Vytápění: plynový kotel, podlahové konvektory, radiátory, elektrické podlahové topení
Terasa: keramická dlažba
Pergola-slunolam: smrkové dřevo
Vybavení: v obývacím pokoji klimatizace
Dodavatel: GAMA PRAGUE DEVELOPMENT, s.r.o. www.gamaprague.cz
Truhlářství: DUDINGER s.r.o., www.dudinger.cz, dudek@dudinger.cz
KLIENTSKÉ ZMĚNY
Jako v jiných podobných případech, zájemcům byly nabízeny již hotové projekty domů, jež nebylo možné měnit. Na výběr bylo pět variant jednopodlažních domů s rozdílnou zastavěnou plochou a dispozicí. „Líbilo se nám, že všechny domy jsou stylově stejné, že se nestane, aby v sousedství vyrostl hrádeček jak z jiného světa, na který bychom se museli denně dívat,“ hodnotí majitel. „Přivítali jsme, že moderní stavba je hodně prosklená, takže žijeme celoročně víceméně na zahradě. Otevřenosti do zahrady a prosvětlení interiéru si ceníme nejvíc.“ Některé domy mají všechny pokoje situované po jedné straně chodby, naši hostitelé si vybrali variantu s chodbou procházející středem stavby. Na přání bylo možné upravit například řešení koupelny, posunout lehké příčky, změnit umístění některých dveří nebo kotle. Klienti si mohli určit veškeré povrchové materiály, dveře, podlahy, obkladačky, umístění kuchyňské linky. Veškeré instalace, rozvody, vývody se dělaly podle zadání budoucích majitelů. Vnitřní uspořádání v každém domě, byť typově shodném, je jiné. Klientské změny ve finální fázi vedly k individuálnímu vzhledu jednotlivých staveb uvnitř, zvýšení podílu investorů na rozhodování a tím k jejich vyšší spokojenosti.
PŘÍRODNÍ BARVY DOMINUJÍ
Fáze výstavby byla pro klienty jednoduchá. Po sepsání smlouvy vzal veškeré starosti na sebe developer. Samotný dům vyrostl rychle, čekalo se na vyschnutí anhydridu a vyrovnání vlhkosti parket. Konečně se majitelé dočkali připojení novostavby k elektrické rozvodné síti a nastal čas dům zařídit. Přáli si udržet v interiérech rovné tvrdé linie, aby ladily s architekturou domu. „Chtěli jsme, aby to tady bylo přirozené, vzdušné a přitom útulné. Tomu měly napomoci přírodní materiály a teplé barvy,“ připomíná majitelka. Vše vybírali s ohledem na snadnou údržbu. Základní ladění je ve všech obytných místnostech dané dubovou podlahou a dřevěnými trámy s bílým podhledem. Prostorná denní místnost s dlouhou prosklenou stěnou zabírá polovinu obytné plochy. Spojuje v sobě obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Skříňky v kuchyni i obýváku jsou v lesklém laku barvy slonové kosti, jídelní stůl i konferenční stolek nechali vyrobit z dubového dřeva. V dětských pokojích se uplatnily sytější pestré barvy.
CHVÁLA KONCEPTU
„Domníváme se, že jsme zvolili výhodnou cestu k vlastnímu rodinnému domu. S konceptem domu jsme naprosto spokojeni, bydlí se nám tu skvěle. Už si nedovedeme představit, že bychom žili v zavřeném činžovním domě s malými okny. Pokud bychom v budoucnosti řešili bydlení, chtěli bychom zase prostor hodně otevřený do zahrady. Z kuchyně vidím na hrající si děti, výborný je také bezbariérový přístup do domu,“ hodnotí majitelka. „Výhodné bylo, že okamžitě s domy byly hotové také cesty,“ dodává majitel. „Rád bych ještě zdůraznil důležitost stínění. Často se mluví o tepelných ziscích z prosklených stěn v zimě, ale druhou stranou téže mince je stínění slunce v létě. Proto jsme si postavili dřevěnou pergolu, sloužící hlavně jako účinný slunolam.“
Doc. Ing. arch. Ján Strcula, Ph. D.
Architekturu vystudoval v Bratislavě, kde také vyučoval. Řadu let pracoval v různých státech, postavil mnoho významných staveb po celém světě. Mezi jeho návrhy jsou územní plány, obchodní i občanské stavby, stavěl paláce, banky, ambasády. Nyní pracuje v Praze na obytných souborech, za něž získal několik ocenění.
Datum vydání: 21. 6. 2015