Aby zahrada a dům prokoukly
Na jaře se nevěnujeme pouze zahradě. Dny, kdy již není chladno, ale ještě neuhodila úmorná letní vedra, jsou jako stvořené i k natírání zahradního nábytku, dřevěného plotu, říms či okapů a jiných kovových a dřevěných ploch. Uvidíte, jak zahrada a dům prokouknou!
Naše lakýrnické aktivity však budou úspěšné pouze tehdy, když použijeme vhodné přípravky. Orientace v nich není snadná, neboť nabídka na trhu je velmi bohatá, prohýbající se regály prodejen s nejrůznějšími nátěry nás nejspíše zaskočí. Přestože zde pomůže rada odborníka, osvojení alespoň základních vědomostí o nátěrových hmotách a způsobu jejich aplikace se určitě vyplatí.
OBNOVA STARÝCH NÁTĚRŮ
Dřevo i kov je podstatně jednodušší opatřit zcela novým nátěrem než se pokoušet zrenovovat plochu, která již byla jednou, či dokonce vícekrát natřena. Poměrně snadné je přetřít dřevo a kov tam, kde je stará barva v pořádku, neodlupuje se, pouze nás již její odstín omrzel a chceme pořídit nový. Pak u dřeva i kovu stačí plochu důkladně omýt a zdrsnit například smirkovým papírem, aby nový nátěr dobře přilnul. Odborníci nedoporučují kombinovat různé druhy barev – to znamená syntetickou a ředitelnou vodou. V případě, že si již nepamatujeme, jakého druhu byl vlastně původní nátěr, měli bychom si nejprve na malé ploše vyzkoušet jeho reakci s nátěrem novým. Nejnáročnější je nový nátěr ploch, které se odlupují, jsou odřené, nebo na sobě dokonce mají hluboké vrypy. V tomto případě se nám nabízejí dvě možnosti. Buď starou barvu zcela odstraníme, nebo ji odstraníme pouze na poškozených místech, jejichž povrch pak zatmelíme a obrousíme.
SYNTETICKÉ, NEBO ŘEDITELNÉ VODOU?
Jak přípravky určené k ošetření dřeva, tak i kovu se dělí na syntetické a vodou ředitelné. Vodou ředitelné materiály po aplikaci nezapáchají, jsou ekologické, bez negativních vlivů na zdraví, navíc rychle schnou, takže celou povrchovou úpravu lze realizovat během jednoho dne. S ohledem na uvedené vlastnosti je jasné, že vodou ředitelné materiály jsou vhodné zejména do interiérů. Delší doba schnutí syntetických barev však může být i výhodou, protože práce s nimi je snadnější. Díky delší tzv. otevřené době se lze bez problémů vrátit k již natřené ploše a nátěr podle potřeby opravit. Delší doba schnutí znamená také lepší rozliv barvy, kdy zmizí drobné nedostatky, např. otisky štětce. S ohledem na obsah rozpouštědel se nabízí i nejčastější využití ve venkovním prostředí, kde snad, jak stále věří velká část zákazníků, vydrží déle než vodou ředitelné materiály. O životnosti obou typů nátěrových hmot se však stále vedou diskuse, takže nelze s jistotou tvrdit, že by jeden druh byl v exteriéru odolnější než druhý. Zdroj: PPG DECO
ODSTRAŇUJEME STARÝ NÁTĚR
Starý nátěr můžeme odstranit několika různými způsoby – a to ručně, vypalováním, chemickou cestou, u kovu ještě pískováním. V prvním případě je vhodné použít v místech, kde se barva odlupuje, kovovou špachtli s ostrou čepelí se zakulacenými rohy, aby nenadělala v materiálu rýhy. Zbytek plochy pak dočistíme – u kovového podkladu kovovým kartáčem, u dřeva smirkovým papírem. K odstranění starých syntetických nátěrů (nelze použít u vodou ředitelných) z kovu i ze dřeva můžeme použít i horkovzdušnou pistoli. Odstraňujeme- li však tímto způsobem starý nátěr ze dřeva, musíme dát pozor, abychom je nepoškodili. Při vypalování opět používáme k odstranění původního nátěru špachtli. Zbytky barvy zase odstraníme pomocí smirkového papíru, na kovových plochách pomocí kovového kartáče (případně drátěného kruhového kartáče upnutého do brusky). V případě kovu můžeme použít i pískování. Provádí se pomocí speciální pískovací pistole odstraňující staré barvy nebo rez pomocí kovové drti, karborundového nebo keramického písku, případně balotiny – skleněných mikrokuliček. Odborníci doporučují tento způsob volit především při větších objemech práce nebo na tvarově složitějších plochách, kam jinými nástroji nepronikneme. Staré nátěry na dřevě i kovu můžeme odstranit i pomocí speciálních chemických přípravků – narušený nátěr pak odstraníme špachtlí. V případě potřeby můžeme celý proces zopakovat. Podmínkou úspěchu tohoto způsobu je však pečlivé odstranění chemického přípravku. Na dřevo můžeme použít speciální čisticí prostředek, který se nanese a po době doporučené v návodu setře. Dalším nezbytným krokem je neutralizace povrchu (jinak dochází ke vzdýmání nového nátěru). Na obalech odstraňovačů si přečteme, jaký neutralizátor volit.
OTÁZKA PRO ODBORNÍKA
Současný trh nabízí nejen speciální barvy na dřevo a kov, ale i univerzální nátěrové přípravky, které můžeme použít na oba materiály. Radka Kříže z PPG DECO, z oddělení Balakryl, jsme se zeptali, kdy je vhodné tento typ barev použít. „Univerzální barvy jsou pro hobby zákazníky zpravidla zcela dostačující pro všechny běžně natírané povrchy. U dřeva je lze použít i samostatně bez předchozí aplikace základní barvy v případě, že nevyžadují tzv. nábytkovou kvalitu, tedy dokonalost povrchu na pohled i na omak. Kombinací základní barvy s barvou univerzální lze snadno dosáhnout profesionálních výsledků. Základní barva díky vyššímu obsahu sušiny lépe vyrovná a vyhladí povrch, zakryje drobné nedostatky i samotnou strukturu dřeva a připraví povrch pro barvu vrchní, která díky menšímu obsahu sušiny (ve srovnání s barvou základní) povrch více kopíruje. Nově natírané kovové povrchy natřené jen univerzální barvou, bez předchozí vrstvy základní barvy, nebudou mít žádnou antikorozní ochranu, protože univerzální barvy nemají antikorozní přísady (pigmenty). Nátěr univerzální barvou bez předchozí aplikace základové barvy na dosud neošetřeném kovu v žádném případě nedoporučuji, ačkoliv to mnozí zákazníci často dělají.“
VHODNÝ NÁTĚR NA DŘEVO
Při výběru vhodného nátěru je důležité, jaké dřevo budeme natírat (zda měkké, tvrdé, exotické…) a čeho chceme dosáhnout. Zda hodláme zachovat jeho přírodní vzhled a kresbu, nebo je naopak zcela překrýt. V prvním případě se používají k nátěru lazury a laky, ve druhém pak krycí barvy. Nátěrové hmoty se dále dělí na ředitelné vodou a rozpouštědlové syntetické. Dříve než použijeme některý ze zmíněných přípravků, měli bychom nové dřevo ošetřit fungicidním přípravkem, který je chrání před plísněmi, dřevomorkou a červotočem. Lazury, přesněji lazurovací laky, dřevo barevně tónují a zároveň mu poskytují ochranu proti vodě. Laky – lesklé, pololesklé, polomastné i matné se v exteriéru používají k ochraně dřeva proti vodě a povětrnostním vlivům a je třeba je aplikovat alespoň ve dvou vrstvách. Kdo chce dřevo pod širým nebem ochránit před negativními povětrnostními vlivy a zároveň nehodlá zachovat jeho přírodní podobu, použije krycí nátěr. Na výběr máme již hotové hmoty v bezpočtu odstínů, ve specializovaných prodejnách nám namíchají nátěrovou hmotu v odstínu, jaký si přejeme. Ani v případě nátěru krycími barvami bychom neměli vynechat ošetření dřeva fungicidním přípravkem. Předpokladem úspěšné aplikace je podklad v podobě základové barvy. Po důkladném natření přistoupíme k dalšímu kroku – nátěru samotnou barvou, a chce to nátěry alespoň dva. Po důkladném zaschnutí každé vrstvy barvy nebo napouštědla (nejlépe až druhý den) se doporučuje přebrousit natřenou plochu jemným skelným papírem. Chceme-li si ušetřit práci a samozřejmě i čas, můžeme nátěr provést přípravkem dva v jednom, nátěrovou hmotou plnící funkci základní i vrchní barvy.
KOV SI ŽÁDÁ SVÉ
Dříve, než se pustíme do nátěru kovových ploch, je třeba zbavit je rzi. Opět se nám nabízí více možností provedení: Rez můžeme odstranit pomocí brusného papíru, ocelového kartáče nebo odrezovače. Povrch zbavený rzi pak odmastíme horkou vodou se saponátem nebo odmašťovačem a vysušíme. Tuto práci nám ušetří nátěr antikorozní barvou, jehož nevýhodou je ale fakt, že vydrží podstatně kratší čas než běžné nátěry. Po odmaštění a osušení kovových ploch je třeba si pospíšit s nátěrem základní barvou, aby železo nezačalo zase korodovat (to stihne za jeden vlhčí den). Při volbě vhodného nátěru kovových ploch je třeba opět dbát na to, aby základová i vrchní barva byly stejného druhu – tzn. syntetické nebo vodou ředitelné. Práci nám ušetří neželezné kovy, jako jsou hliník, měď a mosaz, které se většinou nenatírají, neboť si při oxidaci vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu. Chcete-li hliníkové plochy přece jen ošetřit nátěrem, musíte použít speciální barvy vyráběné k tomuto účelu. Železo obvykle ošetříme dvěma vrstvami barvy, přičemž druhou vrstvu nanášíme až po důkladném zaschnutí vrstvy první. Dobu, která je potřeba k jejímu zaschnutí, vyčtete v návodě. To, zda budete venkovní kovové prvky natírat jednou nebo dvěma vrstvami barvy, záleží na druhu barvy, materiálu a stavu podkladu. Poněkud jiný přístup vyžaduje pozinkovaný plech a předměty, kterým zinkový povlak poskytuje po omezenou dobu dostatečnou ochranu. To je důvod, proč na nové pozinkované plochy některé barvy nechtějí přilnout. Z toho důvodu je vhodné nechat pozinkovanému plechu čas, aby jemně zkorodoval (ale nezrezl), nebo ho nechat případně natřít takzvanou reaktivní barvou, a teprve pak ho natřít barvou základovou. Stejně jako při nátěru dřeva můžeme i v případě kovu volit barvu dva v jednom, plnící funkci jak základové, tak i krycí barvy.
Datum vydání: 21. 6. 2015