Jak využít šedou vodu
Víte, co je šedá voda? Použitá voda z umyvadel, sprch či van. Nenechme tuto vodu bez užitku zmizet v odpadu.
Zvykli jsme si považovat vodu za běžnou a samozřejmou součást každodenního života. Otočíme kohoutkem a voda teče. Jenže samozřejmost to už dávno není. Naše planeta trpí suchem. A voda je nesmírně vzácná tekutina, nezbytná podmínka života na Zemi. „Pouhých sedm tisícin procenta vody na planetě Zemi je nám k dispozici,“ upozorňují odborníci společnosti Alkapuri. Proto považují za nutné využívat tento vzácný zdroj svědomitě a ekologicky. Zároveň věří, že je to možné.
Hydraloop
Můžeme přispět k zachování dostupnosti vody jako klíčového zdroje, bez kterého se život na planetě neobejde? Společnost Alkapuri se rozhodla přispět k řešení tohoto problému pomocí recyklace šedé vody (lehce znečištěné odpadní vody ze sprch, van a umyvadel) vlastním zařízením s názvem Hydraloop. Její pracovníci jsou přesvědčeni, že recyklace vody by se měla stát standardní součástí každé domácnosti a budovy, podobně jako využití fotovoltaických panelů, zachytávání dešťové vody nebo tepelné čerpadlo. Recyklací a opakovaným použitím vody totiž můžeme podstatně omezit rostoucí poptávku po vodě. Celkovou spotřebu vody lze takto snížit až o 40 % a tím také snížit o 40 % produkci odpadní vody. Systém Hydraloop nabízí řešení recyklace šedé vody přímo v domácnostech či podnicích (tam se dají spojovat do kaskády). Produkty tohoto systému jsou první svého druhu. Unikátní a patentovaná technologie úpravy vody zajišťuje opětovné použití čisté, čiré a bezpečné vody. Ta může být znovu použita pro splachování toalety, praní, zavlažování zahrady nebo i doplnění bazénu.
Vlaštovka mezi developery
Mezi developery působícími v České republice se stala specialistou na recyklaci šedé vody společnost Skanska. Díky ní dnes použitou vodu po přečištění znovu využívá nejen několik administrativních budov nebo obchodních center (například pražské Centrum Černý Most), ale už i bytové domy. První byl v tomto směru rezidenční projekt Botanica v Praze 5, konkrétně jeho bytový dům K, který úspěšně absolvoval mezinárodně uznávanou certifikaci kvality a udržitelnosti budov BREEAM – Very Good. Na splachování toalet využívá bytový dům K důkladně přečištěnou vodu z umyvadel, sprch a van. Ze zkušeností vyplývá, že domácnosti vyprodukují zhruba dvojnásobek šedé vody oproti reálné spotřebě vody na splachování. Pokud by však recyklovaná voda z nějakého důvodu nestačila, doplní ji v systému zachycená dešťová nebo pitná voda. Obdobné řešení (po ověření, že kapacita základního systému je dostatečná, už bez zálohy pitnou vodou) uplatnila Skanska také v komorním projektu Rezidence Čertův vršek v pražské Libni a nyní v rozsáhlém projektu Modřanský cukrovar postoupila ještě o krok dále.
Modrozelený cukrovar
„Modřanský cukrovar je synonymem pro jedinečnost a udržitelné bydlení. Aplikujeme zde technologie, které se v budoucnu stanou standardem našeho bydlení. Kromě fototermiky tu díky nové legislativě pracujeme už i s větším využitím fotovoltaiky a zaměřujeme se na recyklaci vody a materiálů, jež budou k vidění i v rámci veřejných prostranství,“ uvádí Petr Dušta, seniorní projektový manažer Skanska Residential. Premiantem je projekt z pohledu hospodaření se základními zdroji jako jsou energie, voda a materiál. V rámci energetiky dosahuje mimořádně nízké náročnosti v nejvyšší kategorii PENB – A, kde vychází oproti legislativnímu standardu o 44 % úsporněji. Na střechách budov se nachází 93 fotovoltaických panelů, které uspoří energii nejen ve všech domácnostech, ale také ve společných prostorách. Spotřebu plynu na předehřev teplé užitkové vody zase sníží 63 fototermických panelů a nově také rekuperace odpadního tepla z recyklované, tzv. šedé vody. Přehřívání bytu budou bránit exteriérové žaluzie a čerstvý vzduch zajistí rekuperační jednotka, která současně šetří až 80 % tepelných ztrát větráním. Areál je postavený na propracovaném systému hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou v rámci lokality. Recyklovaná voda se vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách, ani kapka dešťové vody se neodvádí do kanalizace a v každém kohoutku se nachází úsporné armatury. Celkem je tak spotřeba pitné vody v projektu nižší o 50 litrů vody denně na obyvatele. Klíčovým příspěvkem k udržitelnosti je i použití recyklovaného betonu „rebetong“, který se využije až pro 20 % betonových konstrukcí a uspoří zhruba 1 750 kg kameniva na každý m³ betonu.
Šedá je dobrá!
Když využití odpadní vody funguje ve velkých bytových projektech nebo firmách, může o to snáze fungovat v rodinném domě nebo na chalupě. Stačí, když dokážete od veškeré vypouštěné odpadní vody v domácnosti (tzv. černá voda) bezpečně separovat vodu hnědou (obsahující fekálie) a žlutou (obsahující moč). Pak vám zbude voda šedá (z koupelen, praček a kuchyní), kterou lze dělit na světle šedou (z umyvadel, sprch, van a praček) a tmavě šedou (z kuchyňských dřezů a myček nádobí). Zatímco tmavě šedá voda je jen v krajním případě použitelná na splachování (obsahuje totiž větší množství biologické složky, která komplikuje její úpravu), světle šedá voda se po přečištění a hygienizaci stává vodou bílou (užitkovou), kterou lze bez rozpaků využít pro provozní účely v domácnosti. Nejen na splachování, ale zpravidla i na mytí podlah nebo auta.
Z šedé bílá
V úvodu zmíněný systém Hydraloop je elegantní řešení, které vám nabídne ekologii bez starostí. Pokud se však rozhodnete přečišťovat vodu sami, měli byste vědět, že i k využití tzv. bílé (užitkové) vody pro zavlažování zahrady je nutné povolení vodoprávního úřadu: Bez povolení totiž nelze vypouštět odpadní vody (ani přečištěné) do vod podzemních. Šedou vodu můžete zachycovat v podzemní nádrži a zpracovávat podobným způsobem jako vodu dešťovou. Zásobníky pro šedou vodu a pro dešťovou vodu by však měly být oddělené. Recyklovat můžete nejen samotnou šedou vodu, ale také její tepelnou energii. Odpadní voda použitá v domácnosti na koupání nebo sprchování může průchodem přes výměník tepla sloužit pro předehřev nově natékající teplé vody. Na využití šedé vody můžete získat dotaci také z programu Nová zelená úsporám: V případě jedné nádrže na šedou vodu pro splachování a zálivku zahrady získáte v rodinném domě dotaci až 60 000 Kč, v případě dvou oddělených nádrží na šedou a dešťovou vodu můžete získat až 105 000 Kč. Dotace na vás čeká i v případě, že se rozhodnete jen pro instalaci nádrže na dešťovou vodu (55 000 Kč u systému pro zálivku, 65 000 Kč u systému pro zálivku a splachování).
Teplo z odpadní vody
Dotaci můžete získat i na systémy pro využití tepla z odpadní vody, a to včetně příslušenství a zapojení systému. Na centrální systém pro využití tepla z odpadní vody (který nově umožňuje kombinaci s výstavbou rodinného domu) lze získat až 50 000 Kč. Na decentrální systém pro využití tepla z odpadní vody získáte dotaci 5 000 Kč za odběrné místo (celkem maximálně 15 000 Kč). Na decentrální systém ovšem nelze podat samostatnou žádost. Toto opatření je podporováno pouze v kombinaci s jiným, samostatně podporovatelným opatřením. U bytových jednotek činí dotace na systémy pro využití tepla z odpadní vody 15 000 Kč za každou napojenou bytovou jednotku (fixní částka). Vše podstatné včetně internetové žádosti o dotaci najdete přehledně zpracováno na webu programu Nová zelená úsporám.
Vyšší trávník proti suchu
- Při dlouhotrvajícím letním suchu se vyplatí změnit svůj přístup k péči o trávník.
- Intenzitu sečení snižte na minimum, v době extrémního sucha můžete sečení úplně zrušit.
- Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže však zadržet tolik vláhy. Proto půda rychleji vysychá.
- Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima, delší stébla lépe zadržují vlhkost, dovedou hospodařit i s rosou.
Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Hornbach, Pumpa, Kärcher, Skanska, Alkapuri, Bauhaus, Climate CZ
Datum vydání: 6. 10. 2023